Д оналд Тръмп обещаваше златен век на американците, а мнозина очакваха избирането му за президент да доведе до скок на борсите и на криптовалутите. Само че нещата се развиха по друг начин. През последния месец финансовите пазари се сринаха, доларът отслабна, а десетилетия напредък в световната търговия бяха заличени, съобщи Deutsche Welle.
Първоначалната еуфория бе попарена
След изборите на 6 ноември 2024 действително имаше еуфория на пазарите, само че тя беше краткотрайна. Тогава инвеститорите очакваха, че дерегулацията и по-ниските данъци ще благоприятстват развитието на икономиката. Борсовият индекс S&P 500 отбеляза рекордни нива. Но след това се срина - със 7,3% от инаугурацията на 20 януари до днес. Така всички печалби, натрупани след като Тръмп спечели, бяха заличени. Според американската анализаторска компания CFRA Research това е вторият най-лош резултат в първите 100 дни на американски президент в историята. Само Ричард Никсън изпреварва Тръмп в негативната класация – когато той е преизбран през 1973 година, S&P 500 се срива с 9,9% през първите 100 дни. За сравнение – скокът при Байдън през 2021 година беше с 8,5 на сто, а при Обама през 2009 – с 8,4%. Подобен ръст е бил отбелязван само след инаугурацията на Кенеди през 1961 година и на Рузвелт през 1945.
За лошите резултати на борсите не са виновни външни фактори, а само и единствено Тръмп и неговите политики. Агресивната му търговска политика, която той представи в началото на април като "Ден на освобождението" с въвеждането на мащабни мита, шокира инвеститорите. Започна разпродаване не само на акциите, но и на държавните облигации на САЩ и на долари. Според експерти това е било породено от страха, че ходовете на Тръмп могат сериозно да увеличат инфлацията и да вкарат САЩ в рецесия. Според изследване на "Ройтерс" две трети от икономистите определят риска световната икономика да се свие тази година като "висок" или "много висок".
Несигурността доминира
Впоследствие Тръмп замрази митата за 90 дни и дори изрази готовност да разговаря с Китай, което доведе до известно стабилизиране. Но експертите са скептични заради непредвидимостта в действията му.
"Все още не сме излезли от сътресенията", коментира Ерик Дитън от Wealth Alliance, цитиран от ARD. Според данните на CFRA Research късите позиции в S&P 500 са достигнали най-високите си нива от декември, което означава, че спекулантите очакват още сривове. "Всички очакват нов негативен рекорд", потвърждава и Джефри Хирш, автор на "Алманах на борсовите търговци".
Нестабилността си личи и по други показатели. Доходността на десетгодишните американски ценни книжа все още е висока - 4,2%, а доларът продължава да е разклатен. Тръмп навреди на репутацията на американската валута като сигурно убежище и световна резервна валута. Със словесните си нападки срещу председателя на Федералния резерв Джеръм Пауъл той дори постави под въпрос независимостта на централната банка на САЩ.
Светът е пред глобална финансова криза?
Доверието в американската валута е подкопано, но същото важи и за партньорските отношения. Споразумение за митата с Европейския съюз все още не е постигнато.
Несигурността води и до понижаване на целите за печалба на компании и прогнозите на финансистите и банките. Банката Oppenheimer доскоро очакваше ръст на S&P 500 през тази година от 20,7%. Сега прогнозата е за скромните 1,2 на сто. Goldman Sachs и UBS дори предвиждат спад. В исторически план индексът S&P 500 е нараствал средно с десет процента годишно.
Ако Тръмп продължи да руши доверието в долара, дори тези понижени прогнози няма да са устойчиви, пише германската обществена телевизия ARD. Глобалната финансова криза би била неизбежна - с опустошителни последици не само за фондовите пазари в САЩ, но и за световната икономика.