Сирия: Няма да използваме химически оръжия
Източник: ЕПА/БГНЕС

Сирия ще използва химическите си оръжия само в случай на чуждестранна агресия, заяви говорителят на сирийското външно министерство Джихад Макдиси, цитиран от световните агенции.

"Никакво химическо или неконвенционално оръжие няма да се използва срещу собствените ни граждани. Тези оръжия ще се използват

само в случай на чуждестранна агресия

Те никога няма да се използват срещу нашите граждани, както и да се развие кризата", заяви Макдиси на пресконференция в Дамаск.

Тези оръжия са складирани и охранявани под надзора на въоръжените сили и ще се използват само ако Сирия бъде изправена пред външна агресия, повтори говорителят.

Генералите ще решат кога и как ще се използват тези оръжия, уточни Макдиси.

Белият дом неотдавна предупреди Дамаск, че на режима на Башар Асад ще бъде потърсена отговорност ако не гарантира сигурността на сирийския арсенал от химически оръжия.

Макдиси отхвърли молбата на външните министри от Арабската лига,

които поискаха Башар Асад да се оттегли.

"Съжалявам, че Арабската лига е слязла на толкова ниско ниво. Решението е само на сирийците, които са единствените господари на съдбата на техните правителства", подчерта говорителят по време на пресконференция.

Според участниците в заседанието на комитета в Доха, Катар, Асад трябва да се оттегли от властта, като Арабската лига поема ангажимент да осигури на него и семейството му безопасен начин да напуснат страната.

Целта на тази инициатива е "да се сложи край на кръвопролитието, да се запази единството на Сирия и да се гарантира мирен преход във властта".

Докато в Дамаск бушуват сражения, а фамилията Асад, която управлява Сирия от 40 години,

се бори за оцеляването в условията на разрастващ се бунт,

все по-ясно се очертава още една тенденция - вътрешният кръг от довереници на президента има твърдото намерение да оцелее макар подкрепата за правителството да отслабва, коментира Ройтерс.

Начело на пирамидата е президентът Башар ал Асад, който наследи властта от баща си през 2000 г. и за когото и приятели, и противници смятат, че все повече и повече се откъсва от реалността, убеждавайки себе си, че се бори със заговор срещу него и срещу Сирия.

Около него има тесен кръг от роднини и членове на клана, както и структури за сигурност, в които преобладават членове на алауитското малцинство, към което принадлежи и Асад - клон на шиитския ислям в страна, където три четвърти от населението са сунити.`

Дори онези, които го обичат, смятат, че той повече не може да им гарантира сигурността, заяви Айман Абдул Нур, съветник на Асад до 2007 г., а сега член на опозицията. "Те мислят, че от него няма полза и че живее като в какавида".

"Мисли се за човек, изпратен от аллах да управлява Сирия. Той слуша подмазвачите около себе си,

които го наричат "дар от аллах"

Смята, че е прав и че всеки, който му противоречи, е предател. Много от близките му приятели и съветници или са го напуснали или са се дистанцирали от него".

Реакцията на президента бе да поеме ръководството на екип за справяне с кризата и взема всички решения - от разполагането на армейските подразделения до задачите, възлагани на службите за сигурност, както и за мобилизирането на всяващите ужас алауитски милиции шабиха, обвинявани в поредица от кланета през последните два месеца.

"Башар продължава да е в центъра. Той се занимава с всекидневни проблеми, свързани с кризата", заяви ливански политик, смятан за приближен на управляващата върхушка в Дамаск.

"Той създаде елитен екип, ръководен от него, който непрекъснато се занимава с кризата".

В този екип влизат шефът на разузнаването Хишам Бахтияр (починал от раните си при атентата на 18 юли - бел. ред.), който отговаряше за координацията на службите за сигурност, министърът на отбраната Дауд Раджиха (също загинал при атентата - бел. ред.), могъщият Асеф Шаукат (също загинал при атентата - бел. ред.), шурей на президента Башар ал Асад и заместник-началник на генералния щаб на сирийската армия.

В екипа бяха включени още Али Мамлук, специален съветник по въпросите на националната сигурност, Абдул Фатах Кудсиа, шеф на военното разузнаване, и Мохамад Насиф Хеирбек, ветеран от разузнаването още от времето на Хафез Асад.

По-младият брат на Башар - Махер - смятан за втория по влияние и власт човек в Сирия - е командир на елитно гвардейско подразделение.

"Махер е пряко замесен в сраженията и е в пряк контакт с всеки един от членовете на екипа. Той носи пряка отговорност за военните действия", заяви ливанският политик.

Макар в сирийското ръководството да не са правени размествания, вътрешният кръг около президента започва да осъзнава, че е изправен пред сериозна криза. "В йерархията на властта няма забележими промени. Но вече се усеща повече реализъм в онова, което говорят. Престижът и авторитетът на режима се разпаднаха", твърди същият ливански източник.

Абдул Нур, бивш съветник на Асад, рисува

още по-мрачна картина на вътрешния кръг около президента

Той твърди, че в действията на правителствените органи няма никаква автономия - независимо дали става дума за обстрел на райони под контрола на бунтовници от танковете на Махер или за избиването на селяни от милициите шабиха.

Всички части са под командването на Башар, с много от подчинените му президентът е свързан със семейни връзки.

Във всеки район има отделен лидер на Шабиха. В много от централните райони на Сирия начело на алауитските милиции стоят хора, които са свързани с Башар Асад.

Преди месец 46-годишният президент обяви, че Сирия е във война и нареди на правителството да не пести усилията за постигането на победа над бунтовниците, които той нарече терористи.

Прокарвайки паралел с предишната си професия - очен лекар, той заяви: "Когато хирургът оперира, за да излекува рана, казваме ли му, че ръцете му са в кръв? Или му благодарим, че е спасил пациента?"

Някои политически анализатори, които от дълго време следят развоя на обвитата в секретност политика на Сирия, твърдят, че усилията на президента да запази контрол върху армията не са достатъчни да го предпазят от вътрешен преврат, ако стане очевидно, че той не може да се справи с военни средства.

Патрик Сийл, биограф на бащата на Башар - Хафез Асад, заяви: "Асад е лицето на огромен апарат за сигурност с 300-хилядна редовна армия. Той разполага и с тесен кръг, който му осигурява информация. Именно те могат да извършат преврат и затова представляват заплаха за него".

След 16 месеца конфликтът стигна до центъра на властта на Асад в Дамаск

Правителствени части и бунтовници се сражават с ожесточеността на хора, които знаят какво ги очаква, ако изгубят.

"В Сирия бушува война: или убиваш, или си убит", заявява ливанският политик.

Западен дипломат добавя: "Бият се като глутница вълци".

Макар често да е невъзможно да се потвърдят съобщенията за онова, което става в Сирия, тъй като независимите медии на практика не се допускат в Сирия, наблюдателите смятат, че конфликтът вече е прераснал от въстание в бедните градове и села в гражданска война, която е стигнала до улиците на столицата.

Наред с това конфликтът в Сирия се превърна в непряк конфликт между Русия и шиитски Иран, които подкрепят Башар Асад, от една страна, и сунитската регионална суперсила Саудитска Арабия, Турция и Катар, които въоръжават и финансират сунитските бунтовници в Сирия - от друга.

Бунтът вече включва Свободната сирийска армия - съставена от дезертьори, към които се присъединяват младежи, джихадисти от типа на последователите на "Ал Кайда", Мюсюлманското братство и местни продемократично настроени сунитски либерали.

Оръжието се прекарва тайно през границите от Ливан, Турция, Ирак и Йордания.

"Сирия очевидно се е превърнала в терен на война чрез посредници между Саудитска Арабия и Иран, която отразява вековната вражда между шиити и сунити", твърди Айхам Камал от консултантската компания за оценка на политически рискове "Юрейша".

Докато бунтовниците в самата Сирия напредват, сирийската политическа опозиция в изгнание продължава да е затънала в междуособици и губи влиянието си.

Междувременно правителството губи способността си да насажда страх

През последните седмици дезертьорствата на висши офицери и държавни служители зачестиха, макар гръбнакът на въоръжените сили да е непокътнат заради солидарността между алауитите.

"Сирийският режим бавно и необратимо потъва. Не зная колко време ще отнеме това.

Държавният апарат вече трудно контролира страната. Те са като противопожарна кола - докато изгасят един пожар, някъде другаде избухва друг", заявява високопоставен западен дипломат.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Кола потегли без водач и затисна малко момченце

Кола потегли без водач и затисна малко момченце

България Преди 1 час

Детето е с опасност за живота

След напрежението в региона: Иран и Оман обсъдиха сигурността на корабоплаването в Ормузкия проток

След напрежението в региона: Иран и Оман обсъдиха сигурността на корабоплаването в Ормузкия проток

Свят Преди 2 часа

Иранският външен министър Абас Арагчи посети Оман за спешни разговори относно регионалната обстановка. Техеран и Маскат обсъдиха механизми за безопасното преминаване на кораби през стратегически важния за света Ормузки проток

Джорджина Родригес стартира собствена марка за дрехи и изненада съпругата на Меси с подарък

Джорджина Родригес стартира собствена марка за дрехи и изненада съпругата на Меси с подарък

Любопитно Преди 4 часа

Испанската инфлуенсърка дебютира на модната сцена с бранда MIMOA, съчетаващ спортна визия и елегантност

,

Жители на село Анево спасиха малко щъркелче и го върнаха в гнездото му

България Преди 4 часа

Местните вярват, че появата на четири щъркелчета е знак, че тази година в селото ще се родят много деца

Пламен Димитров: Не изключвам дребни поправки на бюджета преди второ четене

Пламен Димитров: Не изключвам дребни поправки на бюджета преди второ четене

България Преди 4 часа

Лошата новина в бюджета на ДОО е, че социалните плащания или обезщетенията остават същите, коментира лидерът на КНСБ

Десетки загинаха при наводнения в Бангладеш, над милион са блокирани

Десетки загинаха при наводнения в Бангладеш, над милион са блокирани

Свят Преди 5 часа

Най-малко 44 души загинаха, а над един милион са изолирани след опустошителни наводнения и свлачища в Бангладеш. Прекъснатите комуникации и липсата на ток затрудняват спасителите, докато армията доставя храна и вода с лодки

.

След седмици ограничения: Руските власти в Крим пуснаха гориво в 99 бензиностанции

Свят Преди 5 часа

Назначеното от Русия правителство в Крим обяви, че горивото вече е достъпно за свободна продажба в 99 бензиностанции. Мерките идват след седмици на ограничения и дефицит, предизвикани от украинските атаки срещу линиите за доставки

Наталия Киселова призова за повече доказателства по случая с полетите на Делян Пеевски

Наталия Киселова призова за повече доказателства по случая с полетите на Делян Пеевски

България Преди 5 часа

Бившият председател на парламента отбеляза, че основният въпрос остава „кой заплаща пътуванията на народния представител и с каква цел са те“

Сватбата на века: Тейлър Суифт плати 160 000 долара на Ню Йорк само за сигурност

Сватбата на века: Тейлър Суифт плати 160 000 долара на Ню Йорк само за сигурност

Любопитно Преди 6 часа

Певицата Тейлър Суифт покри разходите на Ню Йорк за засилената полицейска охрана по време на сватбата ѝ с Травис Келси. Церемонията е струвала над 20 млн. долара, като младоженците дариха и огромна сума за благотворителност

Радан Кънев е новият председател на "Демократи за силна България"

Радан Кънев е новият председател на "Демократи за силна България"

България Преди 6 часа

Националното събрание определи и насоките на формацията през следващия мандат

,

„Алтернатива за Германия“ представи 100-дневен план преди ключови провинциални избори

Свят Преди 6 часа

Според социологическите проучвания противопоставящата се на имиграцията АзГ има значителна преднина в Саксония-Анхалт пред консервативния Християндемократически съюз (ХДС) на канцлера Фридрих Мерц преди изборите на 6 септември

Трагедия шокира света: Футболист, играл на Световното, почина внезапно на 25 години

Трагедия шокира света: Футболист, играл на Световното, почина внезапно на 25 години

Свят Преди 7 часа

Южноафриканският футбол скърби за 25-годишния Джейдън Адамс. Тялото на халфа е намерено в къща в Кейптаун седмици след като той помогна на страната си да запише историческо представяне на Световното по футбол

Айфеловата кула и Лувърът въвеждат извънредно работно време заради опасните горещини

Айфеловата кула и Лувърът въвеждат извънредно работно време заради опасните горещини

Свят Преди 7 часа

Айфеловата кула, Лувърът и музеят „Орсе“ ще затварят часове по-рано заради екстремните температури във френската столица. На фона на рекордно горещата вълна в Европа, властите във Франция вече съобщават за над 130 жертви на удавяния

,

Турция санкционира над 100 акушер-гинеколози заради цезарови сечения

Свят Преди 7 часа

Част от лекарите са временно отстранени от работа, а други са задължени да преминат допълнително обучение

,

След среднощна обсада: Освободиха жена, взета за заложник в супермаркет

Свят Преди 7 часа

Мащабна полицейска акция в Берлин приключи с неутрализирането на нападател, държал жена за заложник в супермаркет. Кризата е продължила през цялата нощ, като мотивите на извършителя все още се изясняват от германските власти

Масиран удар над Украйна: Руски ракети пробиха въздушния щит на Киев, има ранени

Масиран удар над Украйна: Руски ракети пробиха въздушния щит на Киев, има ранени

Свят Преди 8 часа

При масирана нощна атака с над 120 дрона и 12 ракети, украинската отбрана не е успяла да спре балистичните удари, съобщи Зеленски. Има ранени в Киев, а в Париж предстои спешна среща на съюзниците за справяне с руската заплаха