Израел пусна дрехи и обувки в Газа за първи път от три години
След бомбардировките преди два дни   
Източник: ЕПА/БГНЕС
Зп пръв път от три години насам Израел позволи доставката на обувки и дрехи за палестинците в ивицата Газа.

10 камиона със стоки са влезли през израелския КПП "Керем шалом" в територията, която е под блокада, откакто е контролирана от движението "Хамас".

Според търговци в Газа доставките няма да удовлетворят търсенето и да решат хуманитарната катастрофа в ивицата.

Те настояват Израел да освободи стоките, задържани по израелските пристанища.   

Израелското правителство бе подложено на международен натиск да облекчи блокадата, която според ООН е наказание за 1,5 млн. души заради политиката на ислямисткото движение.

Близо 85 на сто от населението в анклава разчита на хуманитарни помощи.

Израел забрани доставките на цимент и стомана за ивицата, тъй като тези материали могат да бъдат използвани за военни цели.

Дългият списък на контролираните стоки включва и артикули, които нямат пряка военна стойност - като пастели за рисуване и книги.

Газа получава по-голямата част от потребителските стоки контрабандно и с големи надценки през тунелите под границата с Египет.  

Кайро строи подземна стена, за да блокира тунелите, които след еврейската офанзива през декември 2008 г. често са подлагани на въздушни нападения от израелската армия.

Днес "Хамас" и още три палестински групировки са се съгласили

да се постараят да намалят напрежението


по границата на ивицата с Израел, вкл. ракетните нападения, съобщи ДПА, позовавайки се на високопоставен палестински представител, пожелал да остане анонимен.

Лидерите на "Хамас" се срещнали в град Газа с представители на движението Ислямски джихад, на Народния фронт за освобождение на Палестина и на Демократичния фронт за освобождение на Палестина.

Новината идва, след като преди дни израелски представители предупредиха, че армията ще започне мащабна офанзива срещу ивицата Газа, ако "Хамас" не спре да изстрелва ракети към еврейски селища.

Израелски самолети и хеликоптери вече извършиха най-малко седем въздушни атаки срещу цели в територията, след като през последните седмици въоръжените палестински групировки в Газа засилиха ракетните нападения. Въздушните удари нанесоха щети и раниха леко две деца.

Обстрелът беше подновен година след опустошителната операция на Израел, чиято цел беше да прекрати именно ракетните нападения.
Тя: - Като Пепеляшка съм - чистя, готвя, пера... Той: - Нали ти обещах, че ще живееш като в приказките!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
ЕП подкрепи забраната на етикетите "бургер" и "стек" за растителни храни

ЕП подкрепи забраната на етикетите "бургер" и "стек" за растителни храни

Свят Преди 2 минути

Законодателите на ЕС одобриха предложението с 355 гласа „за“ и 247 „против“ по време на пленарната сесия в Страсбург

"Заключват, бият, изнасилват": Секс туризмът в Майорка

"Заключват, бият, изнасилват": Секс туризмът в Майорка

Свят Преди 4 минути

Испанският остров Майорка е райско кътче, което привлича хиляди

Снимката е илюстративна

Има пет начина да накажем Русия, твърди бивш разузнавач

Свят Преди 41 минути

От дронови атаки до „сенчестия флот“ – Европа трябва да наложи реални разходи на Кремъл, използвайки законни, бързи и видими действия, преди ситуацията да излезе от контрол

<p>Грандиозното пристигане на крал Мсвати III взриви социалните мрежи</p>

15 съпруги и 30 деца: Грандиозното пристигане на крал Мсвати III отново разпали мрежите

Любопитно Преди 42 минути

Въпреки че кадрите не са нови, реакцията към тях е много актуална

Спасиха чужденец от покрива на потънал бус в Русе

Спасиха чужденец от покрива на потънал бус в Русе

България Преди 44 минути

Оказало се, че мъжът няма документи

Полицаят от Стамболийски, уволнен след убийството в Цалапица, осъди МВР за 7000 лв. обезщетение

Полицаят от Стамболийски, уволнен след убийството в Цалапица, осъди МВР за 7000 лв. обезщетение

България Преди 1 час

След уволнението му заради общественото недоволство и протести, съдът присъди на Дамян Капов 7000 лв. за преживените душевни травми и уронено достойнство

Европейска комисия

България на съд: ЕК стартира 4 наказателни процедури срещу страната ни, иска глоби

България Преди 1 час

Страната ни е изправена пред сериозни обвинения за непълно или неправилно въвеждане на ключови европейски директиви, засягащи правата на труда, обществената сигурност и защитата на най-уязвимите

Посолството на Израел в София отрече Грета Тунберг да е била изтезавана

Посолството на Израел в София отрече Грета Тунберг да е била изтезавана

България Преди 1 час

От дипломатическото представителство уверяват, че всички участници в т.нар. флотилия са били третирани с уважение и в пълно съответствие с международното право

Ще дишаме ли по-чист въздух в България? Националната система за мониторинг се модернизира

Ще дишаме ли по-чист въздух в България? Националната система за мониторинг се модернизира

България Преди 1 час

С нови автоматични станции и мобилно приложение информацията за качеството на въздуха ще се предоставя в реално време на гражданите, властите и научната общност

Катастрофа на АМ "Тракия", движението в посока Бургас е затруднено

Катастрофа на АМ "Тракия", движението в посока Бургас е затруднено

България Преди 1 час

Трафикът е пренасочен и се извършва само в изпреварващата лента

<p>Колко ще струва новата дневна винетка?</p>

Новата дневна винетка влиза сила от 1 януари 2026 г. - ето колко ще струва

България Преди 1 час

Мярката е част от поредица промени в системата за таксуване на пътни такси, целящи да предложат по-гъвкави възможности за шофьорите

Румен Христов предлага президентът да няма право да участва в политиката до две години след мандата си

Румен Христов предлага президентът да няма право да участва в политиката до две години след мандата си

България Преди 1 час

Темата беше коментирана от депутатите в кулоарите на парламента

<p>Русия ускорява подготовката за война с НАТО: &bdquo;Фаза 0&ldquo; в действие</p>

Русия ускорява подготовката за война с НАТО: „Фаза 0“ в действие, твърди ISW

Свят Преди 1 час

Оценката на базирания във Вашингтон мозъчен тръст следва твърденията на руското военно разузнаване (SVR), че Лондон планира нападение над украински или чуждестранен цивилен кораб

"Жабата на ужасите", която чупи костите си за брутална самозащита

"Жабата на ужасите", която чупи костите си за брутална самозащита

Любопитно Преди 1 час

Зловещите животни могат да нанесат ‚дълбоки кървящи рани на човека, който ги държи‘

Еманюел Макрон

Национален дълг дави Франция: Изтича ли времето на Макрон?

Свят Преди 1 час

Макрон многократно е заявявал, че няма да напусне поста си преждевременно, а Франция сега очаква да види дали може да бъде формирано ново правителство или дали президентът ще трябва да разпусне парламента

Трима учени спечелиха Нобеловата награда за химия

Трима учени спечелиха Нобеловата награда за химия

Свят Преди 2 часа

Наградата им се присъжда от Кралската шведска академия на науките за "разработването на метало-органични рамки"