Египет скандализира света като осъди трима журналисти от „Ал Джазира“
Източник: ЕПА/БГНЕС

Е гипетски съд осъди трима журналисти от катарския тв канал „Ал Джазира“ на по 7 години затвор по обвинения в подпомагане на тероризма, предаде ДПА.

Тримата са египтянинът Бахер Мохамед – продуцент, египтянинът с канадски паспорт Мохамед Фахми – шеф на кореспондентския пункт на англоезичния канал на телевизията в Кайро, и австралиецът Питър Грест – шеф на кореспондентското бюро на „Ал Джазира“ в Кения.

Те са обвинени в сътрудничество със забранената ислямистка партия „Мюсюлмански братя“ и излъчване на неверни новини, имащи за цел да изопачат имиджа на Египет в чужбина, предаде ДПА. Бахер Мохамед получава допълнително три години затвор по друго наказателно дело, свързано с незаконно притежание на оръжие.

И тримата не се признаха за виновни и заявиха, че само са изпълнявали служебните си задължения като журналисти.

Те бяха задържани през декември при полицейска хайка в хотелската си стая в Кайро, която използвали като офис, откъдето отразявали протестите на привържениците на сваления от военните египетски президент ислямист Мохамед Морси, отбелязва АП.

Други двама британци от екипа на „Ал Джазира“ и холандски радиожурналист получиха 10-годишни задочни присъди, тъй като не са в Египет.

Освен това на по 7 години по същите обвинения бяха осъдени

трима египетски студенти, които твърдят, че нямат нищо общо с „Ал Джазира“

и се оплакаха, че са били малтретирани в ареста. Други двама студенти, включително синът на лидера на „Мюсюлманските братя“ Мохамед ал Белтаги, бяха оправдани.

Всички присъди подлежат на обжалване.

Половингодишният арест, следствието и самите присъди предизвикаха

международен скандал.

Правозащитната организация „Амнести интернешънъл“ и базираният в Ню Йорк „Комитет за защита на журналистите“ заклеймиха присъдите и настояха журналистите да бъдат освободени.

През цялото време на процеса прокурорите не успяха да представят конкретни доказателства, включително и при кръстосани разпити, че журналистите са отразявали изопачено събитията в Египет. Конфискуваните при обиска на обвиняемите видеоматериали, показани в съдебната зала, по нищо не се различаваха от онези, които всеки журналист, отразяващ събитията в Египет, би снимал, каза адвокатът им Мохамед Лютфи, цитиран от ДПА.

От „Ал Джазира“ заявиха, че обвиненията са „безпочвени, неприемливи и изцяло несправедливи“ и нарекоха целия процес „съд над журналистиката изобщо“. Единият от подсъдимите – Мохамед Фахми, каза на едно от предишните съдебни заседания, че той и колегите му са

жертви на политическата вражда между Египет и Катар.

Египетските власти са явно притеснени от международния отзвук на процеса. Още през март временният президент Адли Мансур писа на семействата на Грест и Фахми с обещания „да не спести никакви усилия и да работи за бързо разрешаване на случая“.

Присъдата е доста по-мека от исканата от прокурорите – лишаване от свобода между 15 и 25 г.

Австралийската външна министърка Джули Бишоп каза днес, че е ужасена от присъдите в Египет и че нейното правителство просто не може да разбере тези присъди, които не са подкрепени с никакви доказателства пред съда. Тя добави, че решението на египетския съд не кореспондира с обявеното начало на демократичен преход от новите власти в страната.

Холандският външен министър Франс Тимерманс заяви днес, че ще постави въпроса за осъдените в Египет журналисти пред своите колеги от ЕС, които се събраха днес в Люксембург, а също така ще повика за протест посланика на Египет в Хага.

Британският външен министър Уилям Хейг също привика за протест египетския посланик в Лондон.

Американският държавен секретар Джон Кери заяви, че се е обадил по телефона на египетския външен министър Самех Шукри, за да изрази „сериозното неодобрение“ на САЩ по повод присъдата. „Днешното осъждане очевидно е смразяваща и драконовска присъда“, каза Кери пред репортери в Багдад. „Когато чух съдебното решение, бях толкова разтревожен от него, честно казано, разочарован от него, че веднага вдигнах телефона и разговарях с външния министър на Египет, и изразих нашето сериозно неодобрение към това съдебно решение“, заяви той.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Актрисата Диана Димитрова приключи участието си в Hell’s Kitchen

Актрисата Диана Димитрова приключи участието си в Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 3 часа

Тя даде ексклузивно интервю в подкаста “Кухнята след Ада”

Гюров разговаря с държавния секретар на САЩ Марко Рубио

Гюров разговаря с държавния секретар на САЩ Марко Рубио

България Преди 5 часа

Марко Рубио изрази признателност за увеличените инвестиции на България в отбраната

Русия обискира редакцията на „Новая газета“

Русия обискира редакцията на „Новая газета“

Свят Преди 7 часа

Руските държавни медии твърдят, че той е задържан по дело, свързано с „незаконно използване на лични данни“

Рюте: НАТО изпълнява исканията на Тръмп

Рюте: НАТО изпълнява исканията на Тръмп

Свят Преди 7 часа

Почти без изключение съюзниците правят всичко, което Съединените щати искат

Нов ход на Нетаняху: Започва преки преговори с Ливан

Нов ход на Нетаняху: Започва преки преговори с Ливан

Свят Преди 7 часа

Той подчерта, че преговорите ще се съсредоточат върху „разоръжаването на "Хизбула"

Огромно задръстване изхода от София на АМ "Тракия"

Огромно задръстване изхода от София на АМ "Тракия"

България Преди 8 часа

Станала е катастрофа близо до отбивката за село Лозен

МВР: 250 са задържаните за изборни нарушения

МВР: 250 са задържаните за изборни нарушения

България Преди 8 часа

От МВР призоваха гражданите да подават сигнали

Адът в Ливан не стихва, ожесточени сражения между Израел и "Хизбула"

Адът в Ливан не стихва, ожесточени сражения между Израел и "Хизбула"

Свят Преди 9 часа

Съобщава се за израелски удари по целия южен фронт

ДПС сезира европейски институции и Конгреса на САЩ за „груба намеса на МВР в изборния процес”

ДПС сезира европейски институции и Конгреса на САЩ за „груба намеса на МВР в изборния процес”

България Преди 9 часа

В сигналите се посочват нарушения, като превишаване на власт и злоупотреба със служебно положение

<p>Джордж Клуни нарича заплахите на Тръмп към Иран &quot;военно престъпление&quot;</p>

Джордж Клуни нарича заплахите на Доналд Тръмп към Иран "военно престъпление"

Свят Преди 9 часа

​Белият дом заяви, че единственият човек, който извършва военни престъпления, е актьорът „заради ужасните му филми и ужасните му актьорски способности“

Бивш сапьор от СОБТ: Има риск за България от войната в Иран

Бивш сапьор от СОБТ: Има риск за България от войната в Иран

България Преди 9 часа

Красимир Иванов предупреждава за ракетната опасност и приливната вълна от бежанци в новия епизод на „Телеграфно подкастът“

<p>Адвокатите на Шон &bdquo;Диди&ldquo; Комбс с абсурдно обяснение за скандалните видеозаписи</p>

„Това не е каквото изглежда“: Адвокатите на Шон „Диди“ Комбс с абсурдно обяснение за скандалните видеозаписи

Свят Преди 9 часа

Адвокатите на Шон „Диди“ Комбс поискаха незабавното му освобождаване, твърдейки, че скандалните му секс маратони не са проституция, а защитено от закона „аматьорско порно“

Унгария ще купи суров петрол от САЩ за 500 млн. долара

Унгария ще купи суров петрол от САЩ за 500 млн. долара

Свят Преди 9 часа

Президентът на САЩ Доналд Тръмп подкрепя преизбирането на Орбан

Дъщерята на Шумахер проговори за трагедията с баща ѝ

Дъщерята на Шумахер проговори за трагедията с баща ѝ

Любопитно Преди 10 часа

Дъщерята на Михаел Шумахер, Джина, наруши мълчанието си в нов документален филм, разкривайки как страстта към конете ѝ е помогнала да преодолее травмата от състоянието на своя баща 12 години след трагичния инцидент в Алпите

<p>&bdquo;Виждаме ви&ldquo;: Хийли предупреждава Путин</p>

Великобритания: Русия е провела подводна операция над кабели и тръбопроводи

Свят Преди 10 часа

Над 90% от ежедневния интернет трафик на Великобритания преминава през тези подводни кабели