Берлин и Лондон разработват прецизни оръжия с голям обсег
Източник: iStock

Г ермания и Великобритания искат да обединят силите си. Двете страни засилват военното си сътрудничество. Те искат да разработят съвместно прецизни оръжия с голям обсег на действие, които да защитават Европа, съобщи Deutsche Welle.

Бундесверът трябва да стане "конвенционално най-силната армия на Европа". Тази амбициозна цел бе поставена от федералния канцлер Фридрих Мерц в първата му правителствена декларация в Бундестага. "Трябва да можем да се защитаваме, за да не ни се налага да се защитаваме", подчерта Мерц с поглед към заплахата от Русия. Това трябва да стане със съгласието на европейските партньори, а особен фокус се поставя върху военното сътрудничество на Германия с Великобритания.

То бе договорено през есента на 2024 със споразумение, което двете страни определиха като "историческо", и което бе подписано от германския министър на отбраната Борис Писториус и от британския му колега Джон Хийли. Преди това подобно споразумение между двете държави не е имало, а плановете предстои да се конкретизират.

Съвместни стратегически цели

Двете страни искат да обединят силите си - в защита на Северния Атлантически океан и Северно море. През Северно море преминават не само важни морски маршрути, но и газопроводи и кабели, които доставят електроенергия.

След предполагаемите руски нападения срещу подводни кабели в Балтийско море експертите по сигурността се опасяват от сходни атаки в Северно море. Двете страни искат да противодействат с "ясна и цялостна картина на подводната обстановка", пише в споразумението.

Част от плана са съвместни операции с подводници и самолети за морско разузнаване. Предвижда се германски самолети за морско патрулиране P-8A Poseidon да помагат за наблюдението от Шотландия на въздушното пространство над Северния Атлантик. Бундесверът е поръчал такива самолети, а британската армия вече ги използва, така че германските екипажи вече могат да се обучават там.

"Тези самолети за морско патрулиране могат да се борят с подводници на големи разстояния", подчерта германският министър на отбраната Писториус след разговорите с британския си колега. Така партньорите съвместно укрепват способностите на НАТО за преследване на подводници в Северния Атлантик и в Северно море.

Разработка на ракети с дълъг обсег

И двете държави имат силна оръжейна индустрия, като и в това отношение се предвижда сътрудничество. Оръжейният концерн "Райнметал" произвежда в заводите си в Обединеното кралство транспортния танк "Боксер", от който британската армия е поръчала 500 броя. Сред ключовите елементи в споразумението е и съвместното развитие на прецизни оръжия с обсег от над 2000 км, към които могат да се присъединят и други европейски държави.

Друга сфера на сътрудничеството е разработката на въоръжени дронове. Бундесверът изостава в това отношение - той едва тази година започна да купува по-малки бойни дронове. Британската армия обаче има дългогодишен оперативен опит в този план, от който Бунедсверът би могъл да се възползва.

Съвместими системи

Двете страни ще си сътрудничат в определена степен и при бойните самолети. Тъй като в тази сфера Германия разработва заедно с Франция и Испания една нова система, а Великобритания заедно с Италия и Япония - друга. "От европейска гледна точка е логично да се установи оперативна съвместимост, за да могат в бъдеще двете системи да работят заедно", отбелязва експертът по сигурността Бенямин Шреер.

Той визира проблем, който Европа сама си създава: има твърде много различни оръжейни системи, които донякъде не са съвместими. "Имаме нужда от общи стандарти и опростяване на системите в Европа", изтъкна федералният канцлер Фридрих Мерц непосредствено след встъпването си в длъжност.

Във време, в което европейските държави от НАТО трябва да поемат по-голяма тежест в областта на отбраната, германско-британското сътрудничество може да отправи сигнал. "То е разумен градивен елемент" в допълнение към другите форми на сътрудничество, посочва Шреер. "Интересният въпрос е до каква степен Великобритания е готова и е в състояние да допринесе за отбраната на Европа. Защото значителното увеличаване на военния бюджет на Обединеното кралство вероятно ще става все по-трудно."

Какви средства ще получи Бундесверът

Въпросът за големината на бъдещия отбранителен бюджет стои и в Германия. Заради смяната на правителството засега бюджет за 2025 година няма, но пък се водят остри дискусии за необходимите суми. Външният министър Йохан Вадефул от Християндемократическия съюз подкрепи поставената от американския президент Доналд Тръмп цел за предоставянето на до пет процента от БВП за отбрана, но веднага бе разкритикуван от коалиционните партньори - социалдемократите.

За военния министър Борис Писториус мащабите на отбранителния бюджет предстои да бъдат определени от решенията на НАТО на предстоящата през юни среща на върха на организацията. "Всички знаем, че ще бъде много повече от тези два процента, които са актуални в момента." Три процента от БВП или повече не били "нереалистични". А според британският военен министър "не става дума за това колко даваме, а за това как го правим".

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Тръмп обяви „най-лошия сценарий“ за Иран

Тръмп обяви „най-лошия сценарий“ за Иран

Свят Преди 8 часа

Тръмп: Това може да се случи. Не искаме да се случи

Израел удари избора на наследник на аятолах Хаменей

Израел удари избора на наследник на аятолах Хаменей

Свят Преди 8 часа

Жителите на столицата, в която живеят около 15 милиона души, съобщиха за едни от най-тежките бомбардировки от началото на конфликта

Цената на газа скочи с над 70%, идва ли нова криза с инфлацията

Цената на газа скочи с над 70%, идва ли нова криза с инфлацията

Свят Преди 10 часа

Пазарите реагират на риска от продължително прекъсване на доставките

Васил Терзиев смени Надежда Бобчева с Николай Неделков

Васил Терзиев смени Надежда Бобчева с Николай Неделков

България Преди 10 часа

Промяната е част от усилията за засилване на оперативния и контролния фокус

Сеул грейна с цветовете на България

Сеул грейна с цветовете на България

Любопитно Преди 11 часа

В бяло, зелено и червено засия футуристичният комплекс от плаващи острови Some Sevit

МВнР с предупреждение за българите в Малдивите и Индия

МВнР с предупреждение за българите в Малдивите и Индия

Свят Преди 11 часа

Българските задгранични представителства имат готовност да окажат съдействие

Тити Папазов се върна от Израел: Невероятно божие съвпадение

Тити Папазов се върна от Израел: Невероятно божие съвпадение

България Преди 11 часа

Треньорът и отборът на „Апоел” (Тел Авив) прекараха денонощие в път, за да се приберат

Зеленски: Операцията в Иран е предупреждение за Путин

Зеленски: Операцията в Иран е предупреждение за Путин

Свят Преди 12 часа

Зеленски: Путин да види как свършват диктатурите

Рюте в Скопие: Северна Македония е верен съюзник

Рюте в Скопие: Северна Македония е верен съюзник

Свят Преди 13 часа

Рюте: Няма да позволим да се появи вакуум в сигурността в Западните Балкани

Иран моли ООН да спре войната

Иран моли ООН да спре войната

Свят Преди 13 часа

Службата на ООН за правата на човека призова за разследване на удара срещу девическо училище в Иран

Тръмп за Иран: Те искат да преговарят: Твърде късно!

Тръмп за Иран: Те искат да преговарят: Твърде късно!

Свят Преди 13 часа

Ставаме ли свидетели на раждането на доктрината "Тръмп"

Работят до изнемога: Необичайните герои, които спасяват жителите на Киев

Работят до изнемога: Необичайните герои, които спасяват жителите на Киев

Свят Преди 14 часа

Работата на водопроводчиците и електротехниците в Киев е изключително важна, особено когато навън са -20 градуса

Учени разкриха тайната на столетници: Кръвта им е като на 30-годишни хора

Учени разкриха тайната на столетници: Кръвта им е като на 30-годишни хора

Любопитно Преди 14 часа

Как е възможно това може да прочетете в следващите редове

Техеран

„Навсякъде има дим и кръв“: Войната в Иран ескалира, пазарите се сринаха

Свят Преди 14 часа

Експлозии разтърсиха Техеран и Бейрут във вторник, а финансовите пазари по целия свят се сринаха пред перспективата за продължително прекъсване на глобалните енергийни доставки в резултат на американско-израелската въздушна война срещу Иран