Румънското правителство оцеля при третия за тази година вот на недоверие
(Все още) румънският министър-председател Емил Бок   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Правителството на румънския министър-председател Емил Бок оцеля при третия за тази година вот на недоверие, предаде агенция Аджерпрес.

Социалдемократите и либералите в Румъния внесоха миналата седмица вота на недоверие заради закона за уеднаквяване на заплатите в държавния сектор.

В подкрепа на вота днес са гласували 190 депутати, при положение, че за да бъде приет, вотът на недоверие трябваше да бъде подкрепен от гласовете на 236 депутати.

"Победи здравият разум и сигурността за 2011 г. за сметка на популизма", заяви Бок след гласуването, предаде Медиафакс.

Той добави, че това е добра новина за бюджетните служители, които с приемането на закона за заплатите ще могат да се възползват от увеличение на заплатите с 15% от следващата година. Заплатите в бюджетния сектор бяха намалени с 25% през лятото на тази година.

Преди гласуването Бок призова парламентаристите да отхвърлят вота, за да не излагат на риск отпускането на следващия транш от заема от МВФ "в момент, в който Румъния си е върнала доверието на международните институции".

Но днешното гласуване не променя факта, че коалиционното правителство на Бок, което има крехко мнозинство в парламента,

остава нестабилно,

отбелязва агенция Ройтерс.

Днешният вот бе отхвърлен с по-голяма разлика от предишните два вота на недоверие, гласувани през 2010 г., което показва, че вероятно Бок ще може да се задържи на власт до редовните избори през 2012 г., дори ако опозицията продължава да прави опити за свалянето му, твърдят анализатори.

Гласуване на друг вот на недоверие е планирано за четвъртък, но анализаторите очакват този вот също да е неуспешен.

"Мисля, че

опозицията разводнява важността на вотовете на недоверие и в резултат на това само изпуска парата -

коментира икономистът на "Баркли Кепитъл" Даниел Хюит. - В четвъртък разликата може да бъде дори още по-голяма".

Вотът на недоверие, който ще се гласува в четвъртък, бе внесен от опозицията във връзка с плановете на правителството да направи държавните заплати по-прозрачни в съответствие с изискванията на МВФ, посочва Ройтерс.

В неделя парламентарна комисия даде зелена светлина на проектобюджета за 2011 г., спазвайки параметрите, договорени с фонда. Правителството се надява законът да бъде приет до края на тази година, за да може Румъния да получи нов транш от заема от МВФ през януари и да започне преговорите по ново споразумение с фонда.

Миналата година Румъния договори заем в размер на 20 млрд. евро от МВФ, Европейската комисия, Световната банка и други международни институции, който бе обвързан с редица условия, свързани с реформи в бюджетния сектор и задържане на бюджетния дефицит в определени граници. Досега страната е получила 16 млрд. евро от заема.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
.

Застреляха жена в Пловдив, съпругът ѝ опита да се самоубие

България Преди 8 минути

Подозират, че именно той е сложил край на живота ѝ

Желязков: Гаранциите за сигурност на Украйна трябва да включват подкрепа от ЕС и от САЩ

Желязков: Гаранциите за сигурност на Украйна трябва да включват подкрепа от ЕС и от САЩ

България Преди 56 минути

Премиерът приветства ангажимента на американския президент

,

Трима убити и 11 ранени при стрелба в препълнен нощен клуб в Ню Йорк

Свят Преди 2 часа

"Това е ужасяваща стрелба в град Ню Йорк“

Зеленски пристигна в Брюксел за среща с Фон дер Лайен

Зеленски пристигна в Брюксел за среща с Фон дер Лайен

Свят Преди 3 часа

След нея те заедно ще заминат на визита във Вашингтон

Експлозии разтърсиха Харков

Експлозии разтърсиха Харков

Свят Преди 3 часа

Това съобщи ръководителят на Харковската областна военна администрация Олег Синегубов

Тази напитка ще ви спаси от камъни в бъбреците

Тази напитка ще ви спаси от камъни в бъбреците

Любопитно Преди 3 часа

Подробности четете в следващите редове

Нетаняху: Край на войната без разгрома на Хамас е победа за терористите

Нетаняху: Край на войната без разгрома на Хамас е победа за терористите

Свят Преди 3 часа

Нетаняху остро разкритикува протестиращите в страната, които настояват за прекратяване на войната в Газа

о

Европейски лидери ще придружат Зеленски при срещата му с Тръмп

Свят Преди 4 часа

Фон дер Лайен обяви, че ще посрещне Зеленски в Брюксел

Пожар до аквапарка в Несебър

Пожар до аквапарка в Несебър

България Преди 4 часа

Заради силния вятър огънят бързо се е разпространил

<p>Голям пожар и 250 евакуирани в Галиполи</p>

Голям пожар и 250 евакуирани в Галиполи

Свят Преди 4 часа

Пожарникарите работиха през цялата нощ, а 12 самолета и 18 хеликоптера се включиха отново в гасенето на зазоряване в операция с участието на 900 души

<p>Откриха телата на двамата изчезнали в морето край Слънчев бряг</p>

Откриха телата на двамата изчезнали в морето край Слънчев бряг

България Преди 6 часа

Двамата изчезнаха в бурното море край хотел „Вянд“ в четвъртък

114-годишна жена разкри храната, която според нея е причина за дългия ѝ живот

114-годишна жена разкри храната, която според нея е причина за дългия ѝ живот

Любопитно Преди 7 часа

„Никога не споря с никого, слушам и правя това, което ми харесва“, каза столетницата

Пълно слънчево затъмнение догодина, ще го наблюдаваме ли в България

Пълно слънчево затъмнение догодина, ще го наблюдаваме ли в България

България Преди 7 часа

Догодина слънчево затъмнение ще обхване Европа - как и къде да го видите

Връх Мусала

Млад мъж е загинал край връх Мусала

България Преди 7 часа

Вчера в 13:07 ч. е подаден сигнал за мъж, който е паднал и е в безсъзнание

<p>Какво написа Мелания Тръмп на Владимир Путин</p>

Разкриха съдържанието на писмото на Мелания Тръмп до Владимир Путин

Свят Преди 8 часа

Писмото от първата дама на САЩ беше лично доставено от президента Доналд Тръмп по време на срещата му с руския лидер в Аляска

Владимир Путин

Fox News: Владимир Путин не скри раздразнението си от настойчивостта на медиите в САЩ

Свят Преди 8 часа

За президента Тръмп подобно медийно внимание не беше нищо необичайно, но Путин сякаш ясно заяви, че е недоволен от това, което вижда