Ранени и арестувани при акция срещу протест в Анакра
Източник: ЕПА/БГНЕС

Н яколко демонстранти бяха ранени, а 18 бяха задържани, след като турската полиция използва водни струи и сълзотворен газ, за да разпръсне протест на около 2000 души пред сградата на съд в Анкара, предаде Ройтерс.

В сградата се гледаше съдебното дело срещу полицая Ахмет Шахбаз, обвинен в убийство на демонстранта Етхем Саръсюлюк по-рано тази година.

Очевидци посочиха, че сблъсъците между полицията и протестиращите са възникнали след решение, според което обвиненият полицай може да участва в съдебните заседания чрез видеовръзка, тъй като е бил назначен на работа в югоизточния окръг Шанлъурфа и няма опасност да избяга.

Етхем Саръсюлюк бе застрелян през юни по време на вълната антиправителствени протести, започнали след твърдите действия на полицията срещу протест в защита на парка "Гези" в Истанбул, припомня Ройтерс.

Адвокатът Казъм Байрактар критикува решението на съда и посочи, че полицаят трябва да бъде съден за предумишлено убийство, като добави, че според данните на три различни доклада става ясно, че Шахбаз не е действал при самозащита.

Той вече е избягал. В страна, в която премиерът казва, че полицията е написала героична сага по време на протестите за парка "Гези", всички знаем, че няма да има справедлив процес, когато заподозреният е полицейски служител, каза Байрактар.

"Хюриет дейли нюз" информира, че демонстрантите, сред които членове не семейството на убития Саръсюсюк, скандирали  пред съда "Искаме справедливост", "Етхем Саръсюлюк е безсмъртен". Някои от демонстрантите носели маски, на които било изобразено лицето на убития младеж. Вестникът посочва, че сред пострадалите от сълзотворния газ, използван от полицията, е майката на младежа - Сейфи Саръсюлюк, която е била хоспитализирана.

Шестима души, включително един полицай, загинаха по време на вълненията през май и юни, които представляваха най-голямото предизвикателство за премиера Реджеп Тайип Ердоган по време на над десетгодишното му управление.

Изслушването по делото срещу Шахбаз бе отложено за 2 декември, съобщават турските медии. Ако бъде признат за виновен, Шахбаз може да получи от 1 година и четири месеца до пет години затвор, информира турският телевизионен канал Си Ен Ен Тюрк.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Румен Радев говори с главния мюфтия Ахмед Хасанов

Румен Радев говори с главния мюфтия Ахмед Хасанов

България Преди 48 минути

По време на срещата беше обсъдено опазването на културно-историческите паметници

Майката на Ивайло Калушев встъпи във владение на хижа „Петрохан“

Майката на Ивайло Калушев встъпи във владение на хижа „Петрохан“

България Преди 1 час

Близките на загиналите влязоха в хижа „Петрохан“ днес

Дев резолюции в САЩ за спиране на войната с Иран, едната мина, другата не

Дев резолюции в САЩ за спиране на войната с Иран, едната мина, другата не

Свят Преди 2 часа

Четирима републиканци гласуваха заедно с демократите в Камарата на представителите

Българин, издирван с червена бюлетина за сексуална експлоатация на деца, е задържан

Българин, издирван с червена бюлетина за сексуална експлоатация на деца, е задържан

България Преди 2 часа

Арестът е осъществен в рамките на специализирана полицейска операция

Условна присъда за румънския шофьор, предлагал подкуп на полицаи

Условна присъда за румънския шофьор, предлагал подкуп на полицаи

България Преди 3 часа

Румънският гражданин каза, че съжалява и помоли за по-леко наказание

Опасно каране докара глоба на младеж с „Мерцедес“ в Сливен

Опасно каране докара глоба на младеж с „Мерцедес“ в Сливен

България Преди 3 часа

Нарушението е заснето в 20:45 часа на бул. „Бургаско шосе“

Обрат в Близкия изток: Саудитска Арабия се превръща в ядрена сила

Обрат в Близкия изток: Саудитска Арабия се превръща в ядрена сила

Свят Преди 3 часа

САЩ ще помогнат на Саудитска Арабия да разработи своя гражданска ядрена програма

<p>Холанд е най-скъпият играч в историята на Фентъзи лигата на Висшата лига</p>

С цена от 15,5 милиона лири: Ерлинг Холанд е най-скъпият играч в историята на Фентъзи лигата на Висшата лига

Свят Преди 3 часа

Феновете вече могат да създават своите отбори с бюджет от 100 милиона лири и да се състезават през новия сезон.

Снимката е илюстративна

Милионерът биохакер Брайън Джонсън с шокиращ ход: Твърди, че е клонирал самия себе си като бебе за органи

Свят Преди 4 часа

48-годишният предприемач смята да използва органите на „клона“ в Петриева паница, за да победи неизлечима болест и стареенето

MO отрече България да иска полските самолети МиГ-29

MO отрече България да иска полските самолети МиГ-29

България Преди 4 часа

Полша е получила запитване от съюзническа държава от НАТО относно резервни части и компонентна поддръжка за изтребителите МиГ-29

Мрачната тайна от миналото на „Семейство Симпсън“, която така и не стигна до ефир

Мрачната тайна от миналото на „Семейство Симпсън“, която така и не стигна до ефир

Любопитно Преди 4 часа

Сценаристът и продуцент Майк Рийс разкрива непоказвани детайли около „Семейство Симпсън“ — от мрачен епизод с оръжие, който никога не е излъчен, през финансовия колапс, застрашил сериала, до истината за характерния жълт цвят на героите

ГЕРБ отговори на вицепремиера Пулев за „Райнметал“

ГЕРБ отговори на вицепремиера Пулев за „Райнметал“

България Преди 4 часа

Според Теменужка Петкова финансирането е било предвидено в проекта на държавния бюджет за 2026 г.

Петролът поскъпна с над 30% за месеца и достигна 100 долара за барел

Петролът поскъпна с над 30% за месеца и достигна 100 долара за барел

Свят Преди 4 часа

Ескалацията в Близкия изток върна опасенията за нова енергийна криза и недостиг на суров петрол