Министрите на финансите на 16-те страни, използващи еврото като валута, се споразумяха да създадат постоянен механизъм за помощ за Еврогрупата, съобщи днес председателят на групата и премиер на Люксембург Жан-Клод Юнкер, цитиран от ДПА.
"Приехме, че е необходимо да създадем постоянен кризисен механизъм", заяви Юнкер в Мадрид след неофициалната среща на финансовите министри от еврозоната.
Предложението бе направено в сряда от еврокомисаря за икономическите и валутните въпроси Оли Рен, след като в края на миналата седмица държавите от еврозоната взеха безпрецедентното решение да предложат двустранни заеми за Гърция.
Страните от еврозоната се ангажираха да предоставят общо 30 млрд. евро (40 млрд. долара), към които се предвижда Международният валутен фонд (МВФ) да прибави около 15 млрд. евро.
Преди ден гръцкото министерство на финансите изпрати до високопоставени представители на ЕС и МВФ писмо с искане да обсъдят условията на евентуална помощ.
Днес гръцкият
финансов министър Георгиос Папаконстантину
официално поиска започване на консултации за помощ.
Опозицията се обяви против.
Министрите на финансите от ЕС изразиха
удовлетворение от напредъка на работата
по безпрецедентния план за помощ на Гърция.
Министрите на финансите от 16-те страни членки на еврозоната обясниха на днешната си среща в Мадрид до какъв стадий е стигнала техническата и правна подготовка за активиране на двустранни заеми на Гърция, в случай, че механизмът бъде задействан, посочи президентът на Еврогрупата и премиер на Люксембург Жан-Клод Юнкер пред журналисти.
Подготвителната работа в еврозоната напредва със задоволително темпо, както и преговорите с МВФ по съвместната програма за помощ, отбеляза той.
Става въпрос за определяне на условията за отпускането на заемите, т. е. какви усилия ще бъдат поискани от Гърция в замяна, отбелязва АФП.
Техническата работа започна миналия понеделник с участието на представители на Европейската комисия, МВФ и Европейската централна банка (ЕЦБ), които ще изпратят свои екипи в Атина идния понеделник, за да обсъдят въпроса с гръцките власти.
Представителите на Германия на срещата на министрите на финансите от еврозоната в Мадрид още веднъж настояха механизмът в помощ на Гърция
да се активира след решение на най-високо равнище във всяка страна от еврозоната,
предаде Франс прес. Агенцията припомня, че Берлин оказа най-голяма съпротива срещу създаването на този инструмент за помощ.
Страните от еврозоната се споразумяха на днешната си среща да затегнат съвместния контрол над икономиките в европейския валутен съюз като част от усилията за противодействие на дълговата криза, която вече ги принуди да имат готовност да отпуснат заеми за милиарди евро на затруднената Гърция, ако тя не може да си ги набави от пазарите, предаде Ройтерс.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!