КНДР започна военно учение, Сеул отвърна на стрелбата
Същевременно южнокорейски и американски военни тренират защита от евентуално нападение на Севера   
Източник: ЕПА/БГНЕС

С еверна и Южна Корея си размениха изстрели след започнали днес севернокорейски военни учения в Жълто море, предаде Франс прес, като се позова на говорител на генералния щаб на южнокорейските въоръжени сили. 

Маневрите се провеждат близо до общата морска граница, която е оспорвана от КНДР вече шест десетилетия. 

„Снаряди, изстреляни от Северна Корея, паднаха от нашата страна (на границата) и ние отговорихме, като открихме огън“, обобщи говорителят на южнокорейския генерален щаб. 

КНДР изглежда не е стреляла по конкретни южнокорейски цели. 

Жителите на близък южнокорейски остров обаче са били посъветвани да се евакуират незабавно в убежища. 

Малко по-рано днес Северна Корея обяви, че започва военни учения с бойни муниции близо до морската граница с Юга. Сеул реагира незабавно, като предупреди, че ще предприеме ответни мерки при всяко нарушаване на на границата. 

Границата между двете Кореи е делимитирана от ООН и САЩ през 1953 г. след края на войната на полуострова.

КНДР обаче не я признава. 

Районът на морската граница между двете Кореи стана на няколко пъти арена на смъртоносни инциденти. При последния, датиращ от 2010 г., Северна Корея бомбардира южнокорейски остров и уби четирима души. 

Вчера КНДР заплаши, че ще извърши четвърти ядрен опит в отговор на позицията на ООН, която продължава да осъжда ядрените и ракетните изпитания на изолираната комунистическа държава, отбелязва Асошиейтед прес. 

Според Сеул обаче Пхенян няма да извърши такъв тест в най-близко бъдеще. 

Евентуалното провеждане на ядрен опит от страна на Северна Корея няма да остане без последствия, предупреди днес южнокорейският министър на външните работи Юн Бьон-се, цитиран от ИТАР-ТАСС. 

Говорителят на южнокорейското министерство на националната отбрана Ким Мин-сок допусна, че КНДР е изстреляла снаряди в южнокорейски териториални води,

за да изпробва решимостта на Юга да защитава морската си граница,

предаде още Ройтерс. Ким съобщи, че в рамките на военните учения Северът е изстрелял над 500 артилерийски снаряда и около 100 от тях са паднали в южнокорейски териториални води.

В отговор Югът е изстрелял над 300 снаряда на север от спорната граница.

Според анализатори обаче маневрите са демонстриране на сила от страна на Севера, а

не прелюдия към повишаване на напрежението на Корейския полуостров. 

Китай призова двете Кореи към спокойствие и сдържаност след днешната размяна на изстрели край спорната им граница в Жълто море, предаде Ройтерс, като се позова на говорителя на китайското министерство на външните работи Хун Лей. 

Пекин е единственият съюзник на изолираната комунистическа държава, но в последно време проявява все по-голямо нетърпение към нея. 

Преди дни с голям военноморски десант на югоизточния бряг на Корейския полуостров започна военното учение на Южна Корея и САЩ, наречено „Двоен дракон“. В него участват почти 11 хил. морски пехотинци от двете страни. Маневрите ще продължат до 7 април. 

Това е най-голямото военноморско учение на двете страни от 1993 г. насам.

На 24 февруари САЩ и Южна Корея пък започнаха друго голямо двумесечно военно учение - „Фоул Ийгъл“, което още продължава.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Рядка поява: Джордж и Амал Клуни показаха порасналите си близнаци на Лаго ди Комо

Рядка поява: Джордж и Амал Клуни показаха порасналите си близнаци на Лаго ди Комо

Любопитно Преди 1 минута

Джордж и Амал Клуни направиха изключително рядка публична поява с 8-годишните си близнаци Ела и Александър по време на благотворителна галавечер на италианското езеро Комо

4-годишно дете е загинало, след като дърво е паднало върху дома му в градчето Дженива, щата Индиана

Мощни бури връхлетяха Средния запад на САЩ, има жертви, близо 1 млн. души са без ток

Свят Преди 18 минути

Стихията предизвика наводнения и разрушения в няколко щата

Романтика на плажа: Супермоделът Алесандра Амброзио се сгоди

Романтика на плажа: Супермоделът Алесандра Амброзио се сгоди

Любопитно Преди 45 минути

45-годишната бразилска красавица Алесандра Амброзио каза „ДА“ на любимия си Бък Палмър. Предложението е станало на екзотичен плаж още през април, но двамата пазеха щастливата тайна досега

РЗИ потвърди за замърсяването в Свети Влас, къпането на плаж „Изток“ е забранено

РЗИ потвърди за замърсяването в Свети Влас, къпането на плаж „Изток“ е забранено

България Преди 59 минути

Новите проби показват отклонения от нормите, водата ще бъде изследвана отново

Дворецът на Путин за $1,5 милиарда остана без защита след удари на Украйна

Дворецът на Путин за $1,5 милиарда остана без защита след удари на Украйна

Свят Преди 1 час

Украински дронове унищожиха зенитните комплекси С-400 и заглушителите, пазещи имението в Геленджик

Владимир Путин

„Росатом“ се пропуква: Войната на Путин удря руската ядрена империя

Свят Преди 1 час

Финансовият натиск върху Москва поставя нови въпроси пред международните проекти на „Росатом“

Стартитат процедура за въвеждане на зелени технологии в българския бизнес

Стартитат процедура за въвеждане на зелени технологии в българския бизнес

България Преди 1 час

Микро-, малки и средни предприятия ще могат да кандидатстват за безвъзмездна помощ до 450 000 евро

Златото остава близо до най-високите си нива от началото на юни, подкрепено от геополитическата несигурност и очакванията около лихвената политика на Федералния резерв.

Златото отново поскъпва: Геополитиката и инфлацията държат пазара нащрек

Парите ни Преди 1 час

Благородният метал остава близо до двумесечния си връх, а инвеститорите чакат ключовите данни за цените в САЩ

Демерджиев сезира прокуратурата за забавено разследване

Демерджиев сезира прокуратурата за забавено разследване

България Преди 1 час

Притеснения той изразява и от липсата на привлечени като обвиняеми

ЕС обеща 2 милиона евро помощ за Колумбия след земетресението

ЕС обеща 2 милиона евро помощ за Колумбия след земетресението

Свят Преди 1 час

Спасителните екипи продължават да издирват оцелели под отломките, а броят на жертвите надхвърли 250 души

Световният шампион във Формула 1 Ландо Норис уловен с TikTok звездата Аликз Ърл в лондонски клуб

Световният шампион във Формула 1 Ландо Норис уловен с TikTok звездата Аликз Ърл в лондонски клуб

Любопитно Преди 1 час

Пилотът е помолил охраната да удължи работното време на заведението с един час, за да прекара повече време с американската инфлуенсърка

За какви ИТ проблеми най-много питат хората в Google

За какви ИТ проблеми най-много питат хората в Google

Технологии Преди 1 час

В интернет изобилства от информация и помощни ръководства за всякакви технологични казуси, но всъщност има няколко въпроса, които продължават да се задават ежедневно от много хора и редовно са на челните места в класациите

,

Пореден признат триумф: Тейлър Суифт влиза в Залата на славата в Нашвил

Любопитно Преди 1 час

14-кратната носителка на „Грами“ Тейлър Суифт и кънтри легендата Лайл Ловет влизат в Залата на славата на авторите на песни в Нашвил. Признанието идва след историческия успех на певицата като най-младата жена с подобно отличие в Ню Йорк

Мъж е с опасност за живота след жесток побой в Добрич, задържан е рецидивист

Мъж е с опасност за живота след жесток побой в Добрич, задържан е рецидивист

България Преди 1 час

43-годишният пострадал е в реанимация с черепно-мозъчна травма

Небесен спектакъл: Слънцето ще бъде „изядено“ от Луната

Небесен спектакъл: Слънцето ще бъде „изядено“ от Луната

Свят Преди 2 часа

Частичното затъмнение ще може да се наблюдава от крайните северозападни райони, а най-добрите условия за пълната фаза в Европа ще бъдат в Северна Испания

<p>Колко са младите хора в България и колко от тях работят</p>

НСИ: Близо 900 хил. са младите хора в България, всеки трети работи

България Преди 2 часа

Почти всички младежи на възраст между 16 и 24 години използват интернет редовно