Асошиейтед прес: Киев и военни анализатори смятат, че Русия се готви за нова офанзива в Украйна
Източник: Getty Images

С поред Киев и военни анализатори руската армия се готви за нова офанзива през следващите седмици, за да окаже максимален натиск върху Украйна и да постави Кремъл в по-силна позиция в преговорите за спирането на огъня, предаде Асошиейтед прес.

Този ход може да даде на руския президент Владимир Путин всички основания да отложи дискусиите за временно спиране на сраженията, като по този начин Русия ще се опита да завземе още територии, казват украински официални лица. По думите на украинските представители Русия няма намерения да се ангажира със значим диалог за прекратяването на войната.

Според анализатори и военни командири тази пролет Кремъл планира многостранно настъпление по 1000-километровата фронтова линия. Украинският президент Володимир Зеленски заяви, позовавайки се на разузнавателни данни, че руската армия е готова за нови настъпления в източните области Суми, Харков и Запорожие.

"Те протакат преговорите и се опитват да вкарат САЩ в безкрайни и безсмислени дискусии за фалшиви "условия", само за да спечелят време и след това да се опитат да заграбят още земя", заяви Зеленски в четвъртък в Париж, където се проведе среща на върха в подкрепа на Украйна на т.нар. "коалиция на желаещите". "Путин иска да преговаря за територия от по-силна позиция", добави украинският лидер.

Русия на практика отхвърли предложението на САЩ за незабавно и пълно 30-дневно спиране на сраженията, а възможността за частично прекратяване на огъня в Черно море беше поставена под съмнение, след като преговарящите от Кремъл поставиха широкообхватни условия, коментира АП.

Службата за спешна помощ на Украйна днес съобщи, че най-малко четирима души са загинали, а 21 са били ранени в петък вечерта при руска атака с дронове по град Днипро. Според местната военна администрация най-малко петима души са били ранени при руски удар с балистична ракета по Кривой Рог – родния град на Зеленски.

"Стратегическата инициатива по цялата фронтова линия е изцяло в ръцете на руските въоръжени сили", заяви Путин в четвъртък по време на участието си във форум в арктическото пристанище Мурманск. "Нашите войски, нашите момчета се придвижват напред и всеки ден освобождават една територия след друга, едно селище след друго", добави руският президент.

Украински военни командири казаха за АП, че напоследък Русия е засилила атаките си, за да подобри тактическите си позиции преди очакваната по-голяма офанзива.

"Те се нуждаят от време до май, това е всичко", посочи украинският военен анализатор Павло Нарожний. 

Руските и севернокорейските военни върнаха по-голямата част от руската област Курск, където миналата година нахлуха украински войски. Сраженията ескалираха и на източния фронт в Донецк и Запорожие, отбелязва АП. Някои украински командири се опасява, че Русия може да пренасочи закалени в битките сили от Курск към други части на източния фронт. 

"Ще бъде трудно. Силите от Курск ще дойдат, въодушевени от победите си там", каза за АП украински командир на батальон в Донецка област.

"Те подготвят настъпателни действия на фронта, които трябва да продължат от шест до девет месеца, почти през цялата 2025 г.", прогнозира украинският военен анализатор Олексий Хетман, който има връзки с генералния щаб на украинската армия.

Русия започна преговорите с ясно предимство във войната. Сега, след като си върна 80% от територията на Курска област преди началото на преговорите, нейните бойни части се активизираха и в други части на фронтовата линия. "Сблъсъците по фронтовата линия не намаляват", отбеляза Хетман. "Ако те са искали да спрат войната, действията им със сигурност не го показват", добави украинският военен анализатор.

Според украински командири Русия в последно време провежда все повече разузнавателните си мисии, за да открие и унищожи украински сили, които биха могли да попречат на бъдещо нападение. "Всичко това може да е признак, че се подготвя нападение в близко бъдеще", предупреди Хетман.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>След месеци война: Израел и Ливан направиха първата крачка към мира</p>

Израел и Ливан подписаха рамково споразумение след преговори, проведени с посредничеството на САЩ

Свят Преди 7 часа

Документът цели да сложи край на сраженията между Израел и „Хизбула“ и да отвори път към трайно примирие

Трагедията във Венецуела: Жертвите вече са 920, над 50 000 са в неизвестност

Трагедията във Венецуела: Жертвите вече са 920, над 50 000 са в неизвестност

Свят Преди 8 часа

Спасителни екипи от няколко държави се включиха в издирването на оцелели, докато ООН определя операцията като изключително сложна

<p>Горещината спря най-старата АЕЦ в света</p>

АЕЦ „Бецнау“ спря работа заради високи температури на река Ааре

Свят Преди 10 часа

Гореща вълна в Европа доведе до временно спиране на най-старата действаща атомна централа в света

Изписаха от болница треньора, пострадал при катастрофата на АМ Тракия“

Изписаха от болница треньора, пострадал при катастрофата на АМ Тракия“

България Преди 11 часа

При трагедията загинаха две 9-годишни деца и бащата на едно от тях

<p>След опустошителните земетресения: Йотова изрази съпричастност към венецуелския народ</p>

След опустошителните земетресения: Илияна Йотова изрази съпричастност към венецуелския народ

България Преди 11 часа

България поднесе съболезнования за стотиците жертви и хилядите пострадали

Българин хванат в корупционен скандал за 100 000 евро в Румъния

Българин хванат в корупционен скандал за 100 000 евро в Румъния

Свят Преди 12 часа

DNA разкри схема в хазартния сектор и разследва и политически фигури

<p>ВМС&nbsp;унищожиха дрейфащ&nbsp;дрон край Кранево</p>

Военноморските сили унищожиха дрейфащ дрон край Кранево

България Преди 12 часа

Военните са действали по заповед на командването заради риск за безопасността

<p>Какво се случва с българското участие в Обединения институт за ядрени изследвания в&nbsp;Русия</p>

Дебат в НС за българското членство в Обединения институт за ядрени изследвания в Русия

България Преди 12 часа

Замразено членство, натрупани задължения и 26 български учени в центъра на научно-политически дебат

<p>Брюксел иска да спре закрилата за украински мъже в наборна възраст</p>

ЕС удължава временната закрила за украински бежанци, но въвежда нови ограничения

Свят Преди 13 часа

Европейската комисия предлага промени в статута, които могат да засегнат украинските мъже в наборна възраст.

,

Сватба няма да има: Брад Пит попари слуховете за брак с Инес де Рамон

Любопитно Преди 13 часа

Напук на слуховете за годеж, Брад Пит няма намерение да се жени за Инес де Рамон. Въпреки че семейството му я обожава и я смята за част от фамилията, актьорът предпочита спокойствието пред нов брак след тежкия развод с Анджелина Джоли

Един от най-близките хора на Путин: Кой беше Сергей Иванов

Един от най-близките хора на Путин: Кой беше Сергей Иванов

Свят Преди 13 часа

Кремъл потвърди смъртта на 73-годишния Сергей Иванов, заемал ключови постове в руската власт повече от две десетилетия

Оливия Уайлд блесна на червения килим на „Поканата“ с дръзка визия

Оливия Уайлд блесна на червения килим на „Поканата“ с дръзка визия

Любопитно Преди 13 часа

42-годишната актриса и режисьор Оливия Уайлд прикова погледите в Лос Анджелис по време на премиерата на новия си трилър „Поканата“. Звездата се появи с дръзка рокля по поръчка на Saint Laurent и направи откровени признания за личния си живот

<p>Почина Сергей Иванов - дългогодишен доверен човек на Путин</p>

Почина бившият министър на отбраната на Русия Сергей Иванов на 73 години

Свят Преди 13 часа

Дългогодишният съратник на Владимир Путин заемаше ключови постове в КГБ, ФСБ, Кремъл и руското правителство.

Владимир Кличко пристига в България следващата седмица

Владимир Кличко пристига в България следващата седмица

Любопитно Преди 13 часа

Боксовата легенда Владимир Кличко пристига в София следващата седмица по покана на БФБокс. Световният шампион ще се срещне с Енчо Керязов и Весела Лечева, а основна тема на визитата ще бъде Европейското първенство по бокс през септември