Тайни затворници на ЦРУ в 54 държави
Президентът на САЩ Обама номинира Джон Бренън за директор на ЦРУ (7 януари 2013)   
Източник: ЕПА/БГНЕС
В р рограмата на ЦРУ за тайните затвори и транспортиране на предполагаеми терористи са участвали 54 страни от всички краища на света след атентатите на 11 септември 2001 г. в Ню Йорк и Вашингтон.

Франс прес обяви това, като се позова на доклад на хуманитарната организация "Инициатива за отворено общество и справедливост" (Open Society Justice Initiative).

Тези 54 страни са участвали в програмата на американската разузнавателна агенция по различни начини - тайни затвори на тяхна територия, подпомагане на залавянето и транспортирането на предполагаеми терористи, участие в разпитите и в мъченията, предоставянето на разузнавателни данни или само отваряне на въздушното пространство за самолетите, превозващи тайно затворниците от една страна до друга.

Петдесетте и четири страни се намират на всички континенти, от Афганистан през Йемен и Зимбабве, до 25 европейски страни, като Австрия, Босна и Херцеговина, Хърватия, Финландия, Германия, Ирландия, Великобритания, Испания и Италия.

Австралия също е упомената в доклада, подобно на Иран, който въпреки лошите си отношения със САЩ им е предал 10 души.

В тайните затвори на ЦРУ са били и петимата обвиняеми за атентатите от 11 септември. Те са били в затвори в Тайланд, Румъния, Полша и Литва, се казва в документа. В него са идентифицирани 136 лица, които са били задържани и прехвърлени от едно на друго място по програмата на ЦРУ. Някои са били членове на Ал Каида, но други са били заловени погрешка.

Италия е единствената страна, в която съд осъди лица, замесени в програмата. Канада е единствената страна, която се извини на жертва на програмата. Страната подобно на Австралия, Великобритания и Швеция изплати компенсации на жертвите.

В доклада САЩ са остро критикувани затова, че не са обръщали внимание на отношението към затворниците в тези затвори и не са започнали никакво съдебно преследване заради това отношение.

Администрацията на президента Обама както изглежда не се е отказала от тайното задържане за кратък срок и отказва да публикува документи, засягащи тази програма на ЦРУ, се отбелязва също в документа.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Високопоставена делегация на "Хамас" е в Кайро за нов кръг от преговори

Високопоставена делегация на "Хамас" е в Кайро за нов кръг от преговори

Свят Преди 21 минути

Египет отново е домакин на посредническите усилия, като на масата са поставени изпълнението на първата фаза от споразумението и възможностите за преминаване към следващ етап

Как да използваме Gemini AI пълноценно

Как да използваме Gemini AI пълноценно

Технологии Преди 33 минути

Изкуственият интелект на Google има множество способности, но много от тях остават непознати за потребителите. Използването на правилния режим и подаването на подходящите команди са в основата на управлението на Gemini

Какво е състоянието на ранените при катастрофата в София

Какво е състоянието на ранените при катастрофата в София

България Преди 2 часа

Пострадалите са настанени в няколко лечебни заведения

Двама от загиналите в катастрофата с автобус в София са чужденци

Двама от загиналите в катастрофата с автобус в София са чужденци

България Преди 3 часа

По думите на разследващите първоначалните изчисления сочат скорост между 104 и 150 км/ч, като предстоят експертизи за точното ѝ установяване

"Градът фантом" край Варна: Изтича срокът за премахване на оградата

"Градът фантом" край Варна: Изтича срокът за премахване на оградата

България Преди 3 часа

В случай, че предписанието не бъде изпълнено, следва принудително премахване

Автобус пламна на Аспаруховия мост във Варна, образува се километрична опашка

Автобус пламна на Аспаруховия мост във Варна, образува се километрична опашка

България Преди 4 часа

Няма пострадали при инцидента, а първоначалните данни сочат техническа неизправност

<p>AI може да се превърне в нова заплаха за планетата</p>

AI може да се превърне в нова заплаха за планетата, предупреждава ООН

Любопитно Преди 4 часа

До 2030 г. AI може да удвои потреблението си на електроенергия, а нуждите от вода за охлаждане на центровете за данни да надхвърлят годишното потребление на цялото население на Земята

ООН свиква извънредно заседание за Украйна след масираните руски удари

ООН свиква извънредно заседание за Украйна след масираните руски удари

Свят Преди 4 часа

Киев настоява за засилване на международния натиск срещу Москва, след като украинската ПВО съобщи, че е прехванала стотици дронове и десетки ракети

Как Египет печели от хаоса в Близкия изток

Как Египет печели от хаоса в Близкия изток

Свят Преди 4 часа

Египет изглежда като оазис на спокойствието в размирния Близък изток. Измамно ли е това спокойствие

Иран изстреля седем балистични ракети по Кувейт и Бахрейн

Иран изстреля седем балистични ракети по Кувейт и Бахрейн

Свят Преди 5 часа

Това съобщи Централното военно командване на САЩ

Светът на киното скърби: Почина любимият Джайлс от „Бъфи, убийцата на вампири“

Светът на киното скърби: Почина любимият Джайлс от „Бъфи, убийцата на вампири“

Свят Преди 6 часа

Актьорът, познат с ролите си в „Бъфи, убийцата на вампири“, „Тед Ласо“ и „Мерлин“, е издъхнал на 72-годишна възраст

<p>Tежката катастрофа с автобус в София: Шофьорите на колите са организирали незаконна гонка</p>

Прокуратурата за катастрофата с автобус в София: Шофьорите на колите са организирали незаконна гонка

България Преди 6 часа

Предстои държавното обвинение да удължи задържането на двамата мъже до 72 часа

Изображението е генерирано с изкуствен интелект

Путин: Войната ще продължи до постигане на целите на Русия

Свят Преди 6 часа

Руският президент заяви, че няма условия за преговори на най-високо ниво