НАТО: САЩ няма да изтеглят едностранно ядрени оръжия от Европа
"Семейна" снимка след срещата на външните министри на страните от НАТО в Талин. Николай Младенов е крайният в ляво на първия ред   
Източник: ЕПА/БГНЕС
САЩ и генералният секретар на НАТО Расмусен отхвърлиха идеята на Германия и няколко малки страни-членки на алианса за изтегляне на американските тактически ядрени оръжия от Европа.

На срещата на външните министри от алианса в Естония държавният секретар на САЩ Хилари Клинтън подчерта, че от подобна стъпка би имало смисъл само при съответно споразумение с Русия.

Германският външен министър Вестервеле бе заявил по-рано, че на фона на договора "Старт" било време за по-нататъшни действия в полето на ядреното разоръжаване.

Сега държавите от НАТО се договориха САЩ да не изтеглят едностранно свои ядрени оръжия от Европа без предварително споразумение в рамките на алианса.

"Нищо няма да бъде променяно едностранно що се отнася до политиката или до ядрения капацитет на НАТО", съобщи говорителят на алианса Джеймс Апатурай след работна вечеря на министрите на външните работи на 28-те съюзници в Талин.

Когато бе попитан за възможността някоя от петте страни членки на НАТО, които имат американски ядрени оръжия на своя територия - Германия, Белгия, Холандия, Италия и Турция, евентуално да поиска те да бъдат изтеглени, Апатурай подчерта, че всички решения ще бъдат взимани заедно.

В писмо, изпратено през февруари тази година до генералния секретар на алианса Андерс Фог Расмусен, външните министри на тези държави го призоваха да започне дебати за ролята на тези оръжия именно на срещата в Талин.

Според експерти САЩ складират в свои военновъздушни бази в Европа 240 атомни бомби, които може да бъдат хвърлени от самолети. След края на Студената война, е необходимо двойно разрешение за тяхната евентуална употреба - от САЩ, но и от съответната приемна държава.

В случай на конфликт, по принцип е предвидено тези атомни бомби да бъдат пускани от самолети на приемната страна, а не от американски.

Външните министри от НАТО констатираха, че през годините алиансът е намалил както броя на ядрените си оръжия, така и военната им роля, съобщи още Апатурай.

Говорителят даде да се разбере, че "докато има ядрени оръжия по света, НАТО ще запази един надежден и сигурен" ядрен арсенал.

Въпросът как НАТО би могла да допринесе за постигането на напредък в областта на ядреното разоръжаване получи подобаващо внимание, но никакво конкретно предложение не бе поставено на масата, обясни говорителят на алианса.

НАТО предложи на Босна план за действие за членство,

обяви Джеймс Апатурай.

Но съюзниците поставят редица ясни условия пред бившата югославска република, която ще трябва да регистрира цялото военно оборудване на своята територия.

Планът за действие за членство в НАТО има за цел да ускори процеса на присъединяване на страните кандидати. Той не поставя срокове за приемане на съответната държава, а само определя програма на подготовката за членство. Босна кандидатства миналата година за план за действие.

В Талин Андерс Фог Расмусен отчете, че западнобалканската държава е постигнала значителни успехи във военната реформа и е решила да изпрати свой контингент в Афганистан.

"Днес Босна и Херцеговина е по-близо от когато и да било до получаването на план за действие за членство", отбеляза Расмусен, но министрите на външните работи на 28-те съюзници изглежда не са на единно мнение по въпроса.

Днес външните министри на 28-те страни от НАТО разискват

план за изтегляне от Афганистан към средата на 2011 г.,

след като многонационалните войски предадат грижите за сигурността на афганистанските сили.

Държавният секретар на САЩ Хилари Клинтън иска от останалите съюзници да изпратят още военни инструктори, които да обучават афганистанската армия и полиция.

НАТО подготвя стратегия за изтегляне, след като в края на миналата година президентът Барак Обама реши да изпрати значителни подкрепления на войските в Афганистан, биещи се с талибаните.

Вчера генералният секретар Расмусен каза пред външните министри, че операцията в Афганистан е най-голямото предизвикателство за организацията в 61-годишната й история. "Всички ние искаме сигурност и стабилност в Афганистан, за да не бъде той заплаха за района и за целия свят. Ще останем в Афганистан, докато постигнем тази цел", каза Расмусен.
– В обявата пишеше „търсим млад и динамичен екип“. – Оказа се, че търсят един човек, който да прави всичко.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Русия загуби съдебен спор за строеж на посолство до парламента на Австралия

Русия загуби съдебен спор за строеж на посолство до парламента на Австралия

Свят Преди 25 минути

През 2008 г. Русия получи 99-годишен договор за наем, след като плати близо 2 милиона щатски долара за терена

Стотици протестираха срещу проекта на зетя на Тръмп в Белград

Стотици протестираха срещу проекта на зетя на Тръмп в Белград

Свят Преди 53 минути

Планът е да се събори бившето армейско командване в сръбската столица, за да се направи място за луксозен хотелски комплекс

4 необичайни причини да ядете сладко всеки ден

4 необичайни причини да ядете сладко всеки ден

Любопитно Преди 1 час

Научен поглед върху ползите и рисковете от едно от най-популярните домашни лакомства

<p>Името на кмета на Ню Йорк разкрива корените му от 3 континента</p>

Какво означава името на на кмета на Ню Йорк Зохран Куаме Мамдани?

Свят Преди 1 час

С името си, свързано с персийски, арабски и ганайски произход, новият кмет на Ню Йорк отразява града, който ще управлява

Китай обвини САЩ в кражба на Bitcoin за 13 млрд. долара

Китай обвини САЩ в кражба на Bitcoin за 13 млрд. долара

Технологии Преди 2 часа

Активите са били взети от хакери през 2020 г.

Мъж в Германия готвел убийства на политици

Мъж в Германия готвел убийства на политици

Свят Преди 8 часа

Прокуратурата твърди, че от края на юни мъжът е призовавал в т.нар. даркнет за нападения

Корупция за 100 млн. долара в Украйна, замесен е близък на Зеленски

Корупция за 100 млн. долара в Украйна, замесен е близък на Зеленски

Свят Преди 8 часа

Миндич е съсобственик на "Студио Квартал 95", където Зеленски изгражда кариерата си

Рискована маневра на НСО заради визита на чужд президент

Рискована маневра на НСО заради визита на чужд президент

България Преди 8 часа

Службата осъди действията на шофьор, защото не реагирал на специалния режим на движение

Украинската армия се оттегли от пет места в Запорожие

Украинската армия се оттегли от пет места в Запорожие

Свят Преди 10 часа

Русия се стреми да обхване Гуляйполе от изток и да отреже логистичните маршрути към Покровск

ВМА отстранява от работа лекаря, прегазил куче в София

ВМА отстранява от работа лекаря, прегазил куче в София

България Преди 11 часа

Близо 200 000 души подкрепиха петиция с искане за справедлива присъда

Радев наложи вето за Закона за отбраната и въоръжените сили

Радев наложи вето за Закона за отбраната и въоръжените сили

България Преди 12 часа

В мотивите си държавният глава изтъква, че са направени и стъпки в правилната посока

Огромен нов мост се срути в Китай (ВИДЕО)

Огромен нов мост се срути в Китай (ВИДЕО)

Свят Преди 13 часа

Полицията блокира пътя към 758-метровия мост

Разследват вероятни атентати срещу болници в Берлин

Разследват вероятни атентати срещу болници в Берлин

Свят Преди 13 часа

И при двата случая няма ранени

Костадин Ангелов: Имаме амбицията до крайния срок по ПВУ да получим всички средства, които са определени

Костадин Ангелов: Имаме амбицията до крайния срок по ПВУ да получим всички средства, които са определени

България Преди 13 часа

България получи 438,6 милиона евро по Плана за възстановяване и устойчивост

Хванаха деца, продавали дрога в Горна Оряховица

Хванаха деца, продавали дрога в Горна Оряховица

България Преди 14 часа

Днес на двамата непълнолетни са повдигнати обвинения

eMAG Black Friday 2025: над 40 милиона продукта за кампанията

eMAG Black Friday 2025: над 40 милиона продукта за кампанията

Любопитно Преди 14 часа

Разгледй офертите в статията