"Войната е опиат" и властелинката на "Оскарите"
Сценаристът и режисьорката на "Войната е опиат" с по двете си статуетки и копродуцента   
Източник: ЕПА/БГНЕС

С едем години след американската операция "Шок и ужас" и инвазията на съюзническите сили в Ирак най-добрият филм на САЩ е вдъхновен от случващото се там.

Драмата "Войната е опиат" (The Hurt Locker) триумфира и на "Оскарите", като победи не четири, а девет други заглавия - от високобюджетния "Аватар" до фаворизирания предварително "Високо в небето".

Катрин Бигълоу спечели очаквано и в режисьорската категория, като стана първата жена с този приз (след отличието й от гилдията) и се наложи над бившия си съпруг Дж. Камерън.

Нейният филм и неговият "Аватар" имаха равен брой номинации и на по-ранен етап от церемонията в "Кодак тиътър" (Oscar.go.com) си бяха поделили и статуетките в техническите категории.

"Аватар" бе отличен за операторска работа, визуални ефекти и сценография, а направеният с малко пари според холивудските стандарти (15 млн. долара) "Войната е опиат" победи и в категориите за монтаж, звуков монтаж и смесване на звука.

Жестоката действителност обаче победи фантастиката в съотношение 2:1, като донесе статуетката за оригинален сценарий на журналиста Марк Боъл, автор и на друг иракски сюжет - за филма "В долината на Давид и Голиат" на Пол Хагис.

Логично той посвети наградата си на войниците, които служат в Афганистан и Ирак - макар че един от прототипите му заведе дело седмица по-рано, задето не е споменат като вдъхновител на главната роля.

"Бях репортер, върнал се от Ирак, когато ми хрумна идеята да разкажа за тези мъже на фронтовата линия на

една непопулярна война

Помислих си, че става за филм. Резултатът далеч надмина очакванията ми", каза Боъл при получаването на наградата си, като добави:

"Бих искал да благодаря и да посветя това на войниците, 115-те хиляди, които все още са в Ирак, 120 хил. в Афганистан и над 30 хил. ранени и 4000, които няма да се върнат у дома."

От екипа продуценти отсъстваше Никола Шартие, на когото бе забранено да идва на церемонията заради манипулативни писма до членовете на киноакадемията.

Колегата му Грег Шапиро, който прие статуетката за филм заедно с Бигълоу и Боъл, му благодари за финансирането и че е заложил на този проект, когато още никой не вярвал в него.

За българско заглавие на филма, който тепърва предстои да гледаме у нас (вж. още снимки), е използвана част от неговото мото: "Поривът за битка често се превръща в могъща и смъртоносна страст. Войната е опиат".

Иначе изразът hurt locker във войнишкия жаргон означава място или ситуация, където човек е подложен на голямо физическо или душевно страдание; болезнено преживяване.
 


Най-добрата актриса е Сандра Бълок

с изпълнението си във футболната драма The Blind Side, и то ден след като спечели антиприза "Златна малина" с друг свой филм - All About Steve (Всичко за Стив).

Нейна конкурентка бе ветеранката Мерил Стрийп с превъплъщението си в тв готвачката Джулия Чайлд ("Джули и Джулия"), което я остави на върха като най-номинирания актьор в историята на академичните награди.

Най-сетне "Оскар" и за Джеф Бриджис

След четири номинации в 38-годишната си кариера звездата от "Големият Лебовски" спечели статуетката за главна мъжка роля с ролята на алкохолизиран кънтри певец в Crazy Heart (Лудо сърце).

От сцената той благодари на родителите си - актьорът Лойд Бриджис и поетесата Дороти Бриджис, а наблюдателите коментираха отличието му като награда за цялостен принос към киното.

Актьорът почти отказал участие в лентата, но преосмислил решението си, когато към екипа се присъединил Ти-Боун Бърнет, който също спечели "Оскар" - за оригинална песен, The Weary Kind, съвместно с изпълнителя Райън Бингам.

За режисьора Скот Купър, който е и сценарист, бе дебют и часове по-рано бе отличен с наградата за независимо кино "Индипендънт спирит" в категорията "първи филм".

Изненада имаше при чуждоезичните продукции,

където спечели аржентинската криминална драма El Secreto de Sus Ojos (Тайната на техните очи) - разказ за пенсиониран прокурор, който се опитва да открие виновника за убийство отпреди четвърт век.

Предишната награда за латиноамериканската държава беше получена през 1985 г. с филма "Официална история", припомня Ройтерс.

Фаворит тук бе европейският №1 "Бялата лента" на Михаел Ханеке, а сериозни конкуренти му бяха лауреатът от Берлинале 2009 "Млякото на скръбта" и френският "Пророк", взел седмица по-рано девет статуетки "Сезар".

Аржентински режисьор взе и статуетката за късометражна анимация с Logorama.

"Прешъс" наистина значи скъпоценен -

и донесе на Джофри Флечър отличието за адаптиран сценарий по романа от Сафайър.

Филмът за нас е забележителен и с факта, че композитор на музиката е българинът Марио Григоров.

Драматичната история за черна тийнейджърка обра и наградите "Индипендънт спирит" (SpiritAwards.com), а с ролята на майката Моник спечели "Оскар" за поддържаща роля - едно от сигурните отличия на церемонията.

В това превъплъщение иначе комедийната актриса стана четвъртата афроамериканка, печелила академичната статуетка - след Хати Макданиел (в "Отнесени от вихъра" през 1939 г.), Упи Голдбърг (в "Призрак") и Холи Бери, отбелязва БГНЕС.

Австриецът Кристоф Валц (53 г.) бе другият фаворит при поддържащите актьори и отнесе "Оскар" за ролята на нацистки офицер, която му донесе десетки други отличия, първото от тях - на кинофестивала в Кан.

Това бе единствената статуетка за "Гадни копилета" на Куентин Тарантино, който имаше общо осем номинации.

Трета поред награда при анимациите спечелиха "Пиксар"

с "В небето" на реж. Пийт Доктър, разказ за неостаряващия дух в хората от третата възраст, който изненада почитателите на "Дисни" с тъжните си нотки.

Тази година двете студии пускат и третата част на хита си от 90-те "Играта на играчките".

Музиката към "В небето" донесе и поредна статуетка на Майкъл Джакино, който миналия месец спечели и "Грами" за този саундтрак.

"Оскар" за грим и костюми

взеха съответно фантастиката "Стар трек", 11-и филм по едноименния сериал, и историческият "Младата Виктория" (вж. фотогалерия) - за британската кралица Виктория, нейната любов с Албърт Сакскобургготски и първите й години на трона.

Връща се мъж от командировка и пита 5 годишния си син: - Докато ме нямаше, дойде ли някой чичко на гости? - Нееее! - А,…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Свят Преди 42 минути

Регионът се намира западно от Донецка област и северно от Запорожка и Херсонска област

Транспортна стачка блокира Гърция

Транспортна стачка блокира Гърция

Свят Преди 1 час

Препоръчва се шофьорите да избягват централните части на Атина и Солун

Районното управление в Кюстендил има нов началник

Районното управление в Кюстендил има нов началник

България Преди 2 часа

Главен инспектор Иван Георгиев работи в системата на МВР от 2003 година

Внимание, шофьори! Полицията с мерки срещу нарушителите на пътя по празниците

Внимание, шофьори! Полицията с мерки срещу нарушителите на пътя по празниците

България Преди 2 часа

Големи задръствания са се образували в района на Кресна в посока Гърция

"Войната в Украйна ще спре, когато Путин каже "победихме"

"Войната в Украйна ще спре, когато Путин каже "победихме"

България Преди 2 часа

Президентът на Русия не се интересува от общественото мнение и колко хора умират, заявиха преподавателят в Харковския университет проф. Михаил Станчев и международният анализатор Чавдар Стефанов

"Знаем добре какво правите": САЩ с остро предупреждение към Иран

"Знаем добре какво правите": САЩ с остро предупреждение към Иран

Свят Преди 2 часа

Ще си понесете последствията на място и време, които ние ще изберем, заяви американският министър на отбраната Пийт Хегсет

Протест пред полицията в Хасково след убийството на Магдалена Русева

Протест пред полицията в Хасково след убийството на Магдалена Русева

България Преди 2 часа

Като причина за недоволството на хората се посочва бездействието на органите на реда

Шест месеца от трагедията на жп гарата в Нови Сад

Шест месеца от трагедията на жп гарата в Нови Сад

Свят Преди 3 часа

Студенти и синдикати продължават с протестните действия

Петима души загинаха при трагичен инцидент в семейна ферма в Сърбия

Петима души загинаха при трагичен инцидент в семейна ферма в Сърбия

Свят Преди 3 часа

Властите го определят като един от най-тежките подобни случаи в региона в последните години

Шофьор без книжка загина при катастрофа на АМ „Хемус“

Шофьор без книжка загина при катастрофа на АМ „Хемус“

България Преди 3 часа

Инцидентът е станал на 384-ия километър на магистралата, в района на Провадия

Хан Док Су подаде оставка и обяви кандидатурата си за президентските избори

Хан Док Су подаде оставка и обяви кандидатурата си за президентските избори

Свят Преди 3 часа

Постът временно ще заеме министърът на финансите Чой Сан Мок, както изисква законът

Министерството на туризма поема управлението на плаж „Болата“

Министерството на туризма поема управлението на плаж „Болата“

България Преди 4 часа

Ще се работи за осигуряване на свободен достъп до плажа

Отбелязваме 149 години от избухването Априлското въстание

Отбелязваме 149 години от избухването Априлското въстание

Любопитно Преди 4 часа

Това е едно от най-значимите събития в българската история

<p>Илюминатите &ndash; мистерия, конспирации, но каква е истината</p>

Илюминатите – мистерия, конспирации, но каква е истината

Любопитно Преди 5 часа

Историята на едно от най-известните тайни общества

Тийнейджър с тротинетка блъсна жена и дете в Бургас (ВИДЕО)

Тийнейджър с тротинетка блъсна жена и дете в Бургас (ВИДЕО)

България Преди 5 часа

Инцидентът е записан от охранителна камера

Гърция поема председателството на Съвета за сигурност на ООН

Гърция поема председателството на Съвета за сигурност на ООН

Свят Преди 5 часа

Това е органът, който има главната отговорност за поддържането на международния мир и сигурност