С увеличаването на разводите в Япония някои двойки избират да отпразнуват края на нещастния си брак, като изрекат "Съгласен съм" за последен път на бракоразводна церемония пред приятели и роднини.
Преди година инициатор на тези церемонии стана бившият търговец Хироки Тераи, който отвори "бракоразводна ритуална зала" на уединено място в Токио.
Оттогава близо
25 двойки са платили по 55 хил. йени (606
долара), за да преминат церемония с
цялата пищност и внушителност на сватба,
с която публично да сложат край на
връзката си, преди официално да подадат
молби за развод. Тераи заяви, че е получил
повече от 900 заявки.
Последната двойка, господин и госпожа Фуджи, се срещнаха в неделя близо до храма Сенсоджи в традиционния район Асакуса в Токио и се придвижиха с отделни рикши до бракоразводната ритуална зала.
"С прекратяването на нашия брак искахме да започнем наново и да дадем на живота си усещане за обновление", заяви за Ройтерс 33-годишният господин Фуджи, който е бизнесмен.
Той призна, че се чувства отговорен за провала на брака си, тъй като прекарвал твърде много време далеч от дома и изхарчил прекалено много пари за разнообразните си хобита, въпреки предупрежденията на съпругата си.
Приятели и роднините на семейство Фуджи следваха рикшите пеша и пристигнаха в бракоразводната зала за церемонията, на която двамата бивши съпрузи смачкаха венчалните си пръстени с малко чукче - жест, който отразява края на партньорството им.
Чукчето има глава на жаба, тъй като в японската култура жабата символизира промяната.
"Когато смачкахме заедно пръстена, почувствах, че това наистина е краят и сърцето и душата ми сякаш се съживиха. Сега усещам, че имам нов живот и мога да започна всичко отначало", каза господин Фуджи.
Съпругата му, с която са живели заедно осем години, също изрази облекчението си.
"В момента, в
който видях
смачкания пръстен,
си казах: Да! Чувството е прекрасно", каза госпожа Фуджи.
Идеята да помага на двойките да отпразнуват решението си да се разделят хрумнала на Тераи, след като негов приятел минал през мъчителна раздяла.
"Започнах с
тези церемонии през април миналата
година с мисълта, че
трябва да има
положителен начин, с който да се прекрати
един брак
и да се продължи напред, като бившите съпрузи дадат обещание да започнат наново живота си пред погледите на близките си", сподели Тераи.
Разводите в Япония, които някога бяха табу, сега се увеличават, като само за 2008 г. са регистрирани близо 251 хил. развода. Смята се, че донякъде причината е икономическата криза, чиято изкупителна жертва стана и любовта.
Следващия месец Тераи заминава за Корея на първото си бизнес пътуване в чужбина, за да разведе официално двойка в Сеул.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!