Почина Свобода Бъчварова
Свобода Бъчварова (1925 - 2012)   
Източник: БГНЕС - архив

На 87 години почина голямата българска писателка и сценарист Свобода Бъчварова, съобщиха от семейството.

Издъхнала е след мъчителна седмица в болница след кръвоизлив в Бразилия, където живееше от 23 години.

Свобода Бъчварова е автор на сценариите на забележителни филми като "Опасен чар", "Бързо, акуратно, окончателно", "Не знам, не чух, не видях", "Между релсите" и др.

Тя беше един от петимата сценаристи на сериала "На всеки километър". По мотиви от романа й "Литургия за Илинден" е създаден филмът "Мера според мера", а по петтомния й роман "Земя за прицел" - филмът "Жребият".

Свобода Бъчварова е родена в Благоевград в семейство на левичари. Един от идеалите им е свободата и така кръщават дъщеря си. Заради репресиите срещу левите през 1925 г. семейството бяга в Европа - Виена, Франция, за да се спре в Белгия.

Там бащата Тодор Ангелов-Божаната, който в България задочно получава смъртна присъда, става национален герой като организатор на антифашистката съпротива, а преди това участва като интербригадист в Гражданската война в Испания.

Като малка Свобода заболява от костна туберколоза, от която й остава недъг за цял живот.

През 1930 г. в България е обявена амнистия за жените емигрантки и майката се завръща с дъщеря си, а бащата остава в Белгия, където участва в съпротивата срещу нацистката окупация и е убит през 1943 г.

Свобода тръгва по пътя на баща си. Става активистка на РМС, арестуват я, изтезават я в полицията, интернират я...

След 9 септември 1944 г. е изпратена да учи в Ленинград. Там обаче става очевидец на сталинския терор, запознава се със страшната съдба на съветската интелигенция и нейните мъченици - Цветаева, Гумильов, Мейерхолд, научава за лагерите - ГУЛаг.

В София през 1951 г. започва работа в апарата на ЦК на БКП, после - във в. "Работническо дело". Но се изявява като прекалено свободомислеща, като волнодумец.

Популяризира нови идеи, надява се на всеки полъх на "размразяване", след който обаче идва още по-тежък идеологически терор. Пращат я "на завет" в кинематографията, но тя и там влиза в конфликт с разни величия на деня.

Като автор и редактор в Киноцентъра до 1987 г., когато е уволнена, Свобода Бъчварова е в основата на проектите на някои нашумели филми: "На всеки километър" (съавтор на сценария), "Между релсите" и "Опасен чар" (сценарист), "Мера според мера" (автор на романа "Литургия за Илинден", който е в основата на сценария), а като редактор - на големите български филми "Авантаж", "Мъжки времена", "Козият рог" и др.

Нейни са петтомният роман "Земя за прицел", книгите "Великденска ваканция", "Приключенията на Фильо и Макензен", "Телеграма с много неизвестни" и др.

От началото на 1989 г. Свобода Бъчварова живееше в Бразилия със семейството на дъщеря си, където, както сама разказваше, говорела със зет си на френски, с едното внуче на английски, а с другото - на португалски...

През 2008 г. тя за последен път се върна в България и представи "По особено мъчителен начин" - 2000 страници, събрани в три тома, които сама определи за "книгата на живота ми".
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Правната комисия&nbsp;разглежда на второ четене поправките в Изборния кодекс</p>

На второ четене: Правната комисия гласува ограничението в броя на секциите в страните извън ЕС

България Преди 54 минути

Промените в Изборния кодекс предизвикаха множество спорове

Еднодневната винетка за леки коли вече е в продажба

Еднодневната винетка за леки коли вече е в продажба

България Преди 1 час

С нея се предоставя още една възможност за краткосрочно ползване на републиканската пътна мрежа

Руски град в Китай има водка и кирилица, но не и истински руснаци

Руски град в Китай има водка и кирилица, но не и истински руснаци

Свят Преди 1 час

„Етническият руски град“ Енхе се е превърнал в туристическа дестинация след години асимилиране и политика за етническо единство в Китай

Джефри Епстийн имал таен син

Джефри Епстийн имал таен син

Свят Преди 9 часа

По време на предполагаемото раждане на момчето, последната известна спътница на Епщайн е била Карина Шуляк

Калас за общоевропейска армия: Изключително опасно

Калас за общоевропейска армия: Изключително опасно

Свят Преди 9 часа

Норвежкият премиер Юнас Гар Стьоре също отхвърли призивите за създаване на общоевропейска армия

Тръмп обяви споразумение с Индия за сметка на Русия

Тръмп обяви споразумение с Индия за сметка на Русия

Свят Преди 9 часа

Моди: Имах чудесен разговор днес с моя скъп приятел президента Тръмп

Китай се ядоса на наградите "Грами" заради Далай Лама

Китай се ядоса на наградите "Грами" заради Далай Лама

Свят Преди 10 часа

"Грами" за Далай Лама е "средство за политическа манипулация, насочено срещу Китай"

Мъж нападна жандармерист пред парламента

Мъж нападна жандармерист пред парламента

България Преди 10 часа

Мъжът е отправял словесни нападки, прераснали във физическа агресия

Драги: Европа трябва да се федерализира, за да е глобална сила

Драги: Европа трябва да се федерализира, за да е глобална сила

Свят Преди 10 часа

Той посочи като пример начина, по който ЕС е реагирал за Гренландия.

Иран и САЩ сядат на масата за преговори в петък

Иран и САЩ сядат на масата за преговори в петък

Свят Преди 11 часа

Специалният пратеник на САЩ Стив Уиткоф и иранският външен министър Абас Арагчи ще се срещнат в Истанбул

Ето кой влиза в битката за председател на БСП

Ето кой влиза в битката за председател на БСП

България Преди 11 часа

Крум Зарков има 25 номинации

Тежка катастрофа с 8 пострадали край Ямбол

Тежка катастрофа с 8 пострадали край Ямбол

България Преди 11 часа

Сред ранените са две деца на 4 и 5 години

Фалшива заповед за неучебен ден в Русе

Фалшива заповед за неучебен ден в Русе

България Преди 11 часа

Заповедта е фалшива и утре е редовен учебен ден

Ще защити ли Тръмп Европа от Русия

Ще защити ли Тръмп Европа от Русия

Свят Преди 12 часа

Репутацията на НАТО на сплотен съюз под егидата на САЩ понесе сериозен удар

Изчезна майката на известна водеща в САЩ, подозират убийство

Изчезна майката на известна водеща в САЩ, подозират убийство

Свят Преди 12 часа

Сцената в къщата на Гътри е била „много обезпокоителна“