Никита Михалков представя "Изпепелени от слънцето-2. Предстояние"
Източник: netinfo
В о осква и цяла Русия в четвъртък, 22 април, е дългоочакваната премиера на новия филм на Никита Михалков "Изпепелени от слънцето-2. Предстояние".

Това е дилогия, съставена от два пълнометражни филма - "Утомленные солнцем-2. Предстояние" и "Утомленные солнцем-2. Цитадель".

„Предстояние" е религиозен термин, който в езика на църковнославянската книжнина означава "взаимодействие на вярващия с иконата, което изисква благоговейност и съсредоточена молитва".

Михалков (trite.ru/mikhalkov) избира това заглавие за внушителна суперпродукция с многохилядни масови сцени, сложни специални ефекти и компютърна графика - най-скъпият филм в историята на руското кино.

Помагали са му военното министерство, използвани са изкарани от музеите десетки жп вагони и параходи.

Преди да започне работа, режисьорът, който е и сценарист заедно с Рустам Ибрахимбеков, е проучвал стотици документи, спомени и писма от годините на Втората световна овйна. Разполагал е с

почти всичко, десетилетия крито в архивите на КГБ и наследилата го ФСБ

Филмите са продължение на "Изпепелени от слънцето" от 1994 г., с който Михалков спечели "Оскар", "Гран при" на фестивала в Кан и руска Държавна награда.

"Изпепелени от слънцето" разказваше за един щастлив ден през 1936 г., в края на който "момиче губи баща си, а животът на едно образцово семейство е съсипан завинаги".

Знаменитият военачалник полковник Котов, фаворит лично на вожда Сталин, е арестуван в прекрасната си дача от Митя, любимец от дете на семейството, но тогава вече - агент на КГБ...

В продължението героите преминават през ужаса на Великата Отечествена война, за да се намерят един друг и да се опитат отново да бъдат щастливи.

Котов, след години в сталинските трудови лагери, е зачислен в т.нар. "наказателен батальон" (штрафбат), порасналата Надя е във военнополева медицинска част, а Митя по волята на съдбата отново застава на пътя на бившия дивизионен командир. Но този път Котов вече няма никакъв шанс да оцелее..

В отговор на въпроси, зададени от читатели на руския сайт Лента.ру Никита Михалков казва, че една от главните причини да направи този филм е,

"защото за тази наша война вече малцина знаят - и в чужбина, но и в Русия"

Когато преди години гледал в Париж филма на Спилбърг "Спасяването на редник Райън", Михалков бил потресен че млади хора след прожекцията коментират как войната е била спечелена от западните съюзници.

"Въпросът не е, че това не е точно така, че дори изобщо не е така. Въпросът е, че на тях и през ум не им минава, че някъде другаде е имало и друга война...  

Тогава поисках да направя филм, който няма да спори с тази гледна точка, но ще покаже една друга гледна точка - за това, което се е случило тук, у нас...

Смятам, че всяка война има истинско обяснение на произхода си, каква е, само, когато хората воюват с външен враг в собствения си дом. Защото тогава воюват не само войници, авиация и флот - воюват хора. И цялото бреме, с цялата си тежест пада върху обикновените мирни жители."

Михалков обяснява, че сега е направил два филма, защото съчинената в сценария история не се е побрала в един пълнометражен филм.

Отделно, но, както той твърди, не от остатъците, а и с различни сюжетни линии и герои, ще бъде направен

и 15-сериен телевизионен филм,

който ще се излъчва по-късно, след разпространението на "Предстояние" и "Цитадела".

Сред изпълнителите, с малки изключения, са актьорите от първия филм. Освен самият Никита Михалков в ролята на Котов, участват звезди на руското кино: Олег Меншиков (Митя), Надежда Михалкова, Виктория Толстоганова, Инна Чурикова, Сергей Маковецкий, Дмитрий Дюжев, Евгений Миронов, Артур Смолянинов, Андрей Мерзликин, Валентин Гафт, Алексей Петренко и др.

"Изпепелени от слънцето-2. Предстояние" ще участва в конкурсната програма на предстоящия международен кинофестивал в Кан през май.
Мъж и жена на годишнина: – Скъпа, как издържа 20 години с мен? – Имам добро здраве и слаба памет.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Гаджето на убитата украинска бежанка се нахвърли срещу съдията, освободил заподозрения

Гаджето на убитата украинска бежанка се нахвърли срещу съдията, освободил заподозрения

Свят Преди 4 минути

Станислав Никулица сподели видеа, критикуващи съдия Тереза Стоукс, която е освободила под гаранция заподозрения Декарлос Браун седем месеца преди нападението

Лиъм Хемсуърт и Габриела Брукс

Бившият мъж на Майли Сайръс Лиъм Хемсуърт се е сгодил за модела Габриела Брукс

Любопитно Преди 14 минути

Той потвърди раздялата си с Майли през август 2019 г., а двойката финализира развода през януари 2020 г. след по-малко от година брак

Ще стане ли задължително дигиталното евро

Ще стане ли задължително дигиталното евро

България Преди 29 минути

Дигиталното евро ще бъде допълнителна опция за разплащания, но ще предизвика въпроси за избора между кеш и електронни пари

Георги Георгиев: Не съм виновен

Георги Георгиев: Не съм виновен

България Преди 40 минути

Надявам се съдът да бъде обективен и да излезе истината, коментира пред журналисти в Пловдив обвиняемият по делото "Дебора"

Newsweek: Чарли Кърк е бил прокълнат от вещици няколко дни преди убийството

Newsweek: Чарли Кърк е бил прокълнат от вещици няколко дни преди убийството

Свят Преди 48 минути

Статията на Jezebel, озаглавена „Платихме на някои вещици от Etsy да прокълнат Чарли Кърк“, беше публикувана в понеделник

Шарън Озбърн със сина си Джак и дъщеря си Кели на траурното шествие в Бирмингам

Шарън Озбърн, по-крехка от всякога, се появи за първи път публично след погребението на Ози

Любопитно Преди 52 минути

Феновете побързаха да изразят радостта си в коментарите, че виждат звездата от „The Osbournes“ отново навън повече от месец след погребението на легендарния певец

Полша за руската атака с дронове: Няма как да е "грешка"

Полша за руската атака с дронове: Няма как да е "грешка"

Свят Преди 56 минути

Това заяви полски официален представител в отговор на предположението на Тръмп, че нахлуването на руски дронове може да е било случайно

Три зодиакални знака ще получат награда от Вселената: Кой е в списъка

Три зодиакални знака ще получат награда от Вселената: Кой е в списъка

Любопитно Преди 56 минути

12 септември носи късмет за три зодии – честността и смелостта ще им донесат просперитет и подкрепа от Вселената

Новият Covid е тук. Какви решения имаме?

Новият Covid е тук. Какви решения имаме?

Любопитно Преди 1 час

Подкрепа имунитета ни в няколко стъпки

Какво означава задействането на член 4 на НАТО

Какво означава задействането на член 4 на НАТО

Свят Преди 1 час

Руски дронове навлязоха в Полша, задействането на Член 4 стартира консултации между съюзниците за сигурността на страната

Damiano David обявява новия си сингъл „Talk to me“ с Tyla и Nile Rodgers

Damiano David обявява новия си сингъл „Talk to me“ с Tyla и Nile Rodgers

Любопитно Преди 1 час

И изненадва феновете с разширено издание на албума – "Funny little fears dreams"

<p>Какво ще бъде времето на първия учебен ден</p>

Какво ще бъде времето на първия учебен ден

България Преди 1 час

Вижте прогнозата на синоптиците за цялата следваща седмица

Вицепрезидентът Ванс придружи ковчега на Чарли Кърк, съпругата му утеши вдовицата

Вицепрезидентът Ванс придружи ковчега на Чарли Кърк, съпругата му утеши вдовицата

Свят Преди 1 час

Вицепрезидентът Джей Ди Ванс уреди полета след покушението в сряда и избра да остане до съкрушената вдовица

Излязоха последните проби на водата в Плевен, годна ли е за пиене

Излязоха последните проби на водата в Плевен, годна ли е за пиене

България Преди 2 часа

Със заповед на заместник областния управител Павлин Фильовски бедственото положение в Плевенско беше удължено до 1 октомври включително

Проф. Тодор Кантарджиев

Проф. Тодор Кантарджиев: Бременните трябва да се пазят като писани яйца, особено от кашлящи свекърви

България Преди 2 часа

COVID-19 ще продължава да има, допълни той. Каза, че е интересно това, че той много мутира и "вече си стана една обикновена инфекция"

Пожарът в Национален парк „Рила“ е потушен

Пожарът в Национален парк „Рила“ е потушен

България Преди 2 часа

Все още има екипи на терен, съобщиха от ръководството на парка