Млади виртуози от цял свят ще свирят в София
Източник: ThinkStock

Д есетият Международен конкурс "Млади виртуози" се открива днес в Националното музикално училище "Любомир Пипков" (НМУ) с концерт на миналогодишните лауреати, ще звучи и награденото произведение от конкурса за композиция, съобщават организаторите.

Тази година състезанието е в три категории - пиано, флейта и кларинет, в четири възрастови групи. Горната граница е обща - 24 години.

Най-малки са пианистите - първата група е до 11 години. Кандидатите са над 150 от 20 страни от цял свят.

На 26 март е концертът на трите журита, в които са видни музиканти и педагози като Милена Моллова, Гюлнара Азизова, Елена Мафли, Виктор Чучков, Андраш Адорян, Георги Спасов, Любиша Йованович, Пиеро Винченти, Петко Радев, Джон Чипола, Юрий Шерлинг. БНТ ще заснеме концерта-матине на лауреатите на 30 март.

"Млади виртуози" отваря пътя на лауреатите за световните сцени и за авторитетни музикални формации, коментира Милка Митева, директор на НМУ и артистичен директор на конкурса, който ще се състои в училището от 23 до 30 март.

Сред победителите в предишни конкурси са турски певец, сега солист в Миланската скала, млади наши инструменталисти - флейтистка в Софийската филхармония, пианист - докторант в Германия.

Развитието на лауреатите ще се проследява в специална секция на сайта на конкурса, която сега се създава.

Наградният фонд на конкурса е 42 хил. лева. Ще има и специални награди.

Боби Йоцов ще връчи майсторски кларинет. Известният музикант е в организационния комитет на конкурса и също свири на такъв инструмент, дело на нова семейна италианска фирма. По думите му конкурсът е и важно културно събитие - не само възможност за изява на младите музиканти. Пиано за най-добре представилия се български участник е наградата на името на проф. Люба Енчева, връчвана традиционно от Камен Кенов.

Другите специални награди са "Сава Димитров" - учредена от неговия внук и съименник, концерт на най-добрите български участници с Оркестъра на "Класик ФМ радио" - от "Кантус фирмус", европейско турне на петима млади музиканти, посочени от журито - от Европейския съюз на младежките музикални конкурси (EMCY).

"Млади виртуози" е приет в организацията след възторжените отзиви на чуждестранните участници в журито на миналогодишния конкурс - именити музиканти, както винаги, отбелязва Милка Митева.

Конкурсът под патронажа на столичния кмет Йорданка Фандъкова се организира от НМУ със съдействието на училищното настоятелство и с подкрепата на Министерството на културата, което дава и едногодишни стипендии на победителите в третата възрастова група - до 19 години. Генерален спонсор е фондацията "Америка за България", конкурсът се състои и с подкрепата на "Мтел".

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Kaizen Gaming обедини 237 доброволци за участие в екологични и обществени инициативи

Kaizen Gaming обедини 237 доброволци за участие в екологични и обществени инициативи

Любопитно Преди 22 минути

Общо 962 часа отделиха за доброволен труд участниците в програмата „The Collective”, която си партнира с 11 неправителствени организации в Европа и Латинска Америка, за да подкрепи инициативи за биоразнообразие, устойчивост и хуманно отношение към животните

Големият финал: Кой ще превземе The Floor тази неделя?

Големият финал: Кой ще превземе The Floor тази неделя?

Любопитно Преди 58 минути

Не пропускайте да разберете от 20:00 ч. по NOVA

КЗК обвини 7 фирми в картели

КЗК обвини 7 фирми в картели

България Преди 1 час

По двете производства екипи на КЗК извършиха внезапни проверки на място

Деми Мур завладя Кан с полупрозрачна рокля-шедьовър

Деми Мур завладя Кан с полупрозрачна рокля-шедьовър

Любопитно Преди 1 час

Холивудската легенда Деми Мур се превърна в голямата звезда на 79-ия фестивал в Кан. Като член на журито, 63-годишната актриса демонстрира неподправен стил и харизма, превръщайки дефилето си по червения килим в истинско артистично представление

Иво Мирчев е бил нападнат от агресивен шофьор на "Опел"

Иво Мирчев е бил нападнат от агресивен шофьор на "Опел"

България Преди 2 часа

Мирчев е направил забележка на агресивния водач, че е паркирал неправилно

Hell‘s Kitchen завърши с исторически за предаването успех

Hell‘s Kitchen завърши с исторически за предаването успех

Любопитно Преди 2 часа

Форматът на NOVA регистрира рекордна преднина пред втората телевизия в класацията

На лов за следващия 007: Кастинг гуруто на „Игра на тронове“ избира новия Джеймс Бонд

На лов за следващия 007: Кастинг гуруто на „Игра на тронове“ избира новия Джеймс Бонд

Свят Преди 2 часа

След години чакане кастингите за новия шпионин официално стартираха. Студиото наложи пълно информационно затъмнение, но слуховете за актьори като Джейкъб Елорди и Аарон Тейлър-Джонсън вече взривиха феновете. Проектът се очертава епохален

Гръцки фермери тръгнаха към „Кулата“, полицията ги спря с блокади

Гръцки фермери тръгнаха към „Кулата“, полицията ги спря с блокади

Свят Преди 2 часа

Протестиращите настояват за по-голяма финансова помощ, компенсации за високите разходи и облекчения за земеделските производители

<p>Войната с Иран може да съсипе най-големия 4 юли в историята на Америка</p>

Newsweek: Войната с Иран може да съсипе най-големия 4 юли в историята на Америка

Свят Преди 2 часа

Войната в Близкия изток изпразва нефтените резервоари на САЩ с рекордни темпове. Експерти предупреждават за невиждан скок на бензина до 7 долара за галон точно за 250-ия рожден ден на страната, а администрацията на Тръмп спешно търси полезен ход

„Български пощи“ възстановяват пратките до четири държави в Близкия изток

„Български пощи“ възстановяват пратките до четири държави в Близкия изток

България Преди 2 часа

От 18 май отново ще могат да се изпращат пратки до Ирак, Йордания, Саудитска Арабия и Оман

ЕК се присъедини към споразумението за трибунала за Украйна

ЕК се присъедини към споразумението за трибунала за Украйна

Свят Преди 2 часа

Документът определя институционалните, финансовите и административните условия за работата на специалния съд

Рекордна награда на финала на „Борба до ключ: Home2U срещу INclusive”

Рекордна награда на финала на „Борба до ключ: Home2U срещу INclusive”

Любопитно Преди 3 часа

Не пропускайте кулминацията в първото у нас брокерско риалити тази събота от 20:00 ч.

Разбиха международен канал за контрабанда на цигари от Гърция през България към Румъния

Разбиха международен канал за контрабанда на цигари от Гърция през България към Румъния

България Преди 3 часа

При специализирана операция са задържани двама души, както и две превозни средства

Урокът, който СЗО научи след неочаквания епидемичен взрив в океана

Урокът, който СЗО научи след неочаквания епидемичен взрив в океана

Свят Преди 3 часа

Появата на щама Андес на борда на туристически лайнер показа защо международните здравни регламенти трябва да се изграждат преди, а не по време на криза. Според СЗО рискът в момента е нисък, но системата е пред нов тип заплаха

<p>Зеленски призова за &quot;по-болезнени&quot; санкции срещу Русия</p>

След масирана атака: Зеленски призова за "по-болезнени" санкции срещу Русия

Свят Преди 3 часа

Украинският президент обвини Москва, че заобикаля санкциите и продължава да произвежда ракети, докато спасители търсят оцелели под руините на разрушена жилищна сграда в Киев

Българка стана най-красивият модел на Белгия

Българка стана най-красивият модел на Белгия

Любопитно Преди 3 часа

20-годишната студентка по педагогика Емона Василева спечели титлата „Топмодел на Белгия“, залагайки на естествената си красота.След триумф над 100 участнички, варненката се готви за световния финал в Монако, докато съчетава модата със стажа в училище