"Истинска кръв" и на хартия
Корицата на първия роман (вляво) и Ана Пакуин (вдясно) като Суки Стакхаус   
Източник: изд. Хермес / HBO България
Рк ко ще се случи напоследък да влезете в голяма книжарница, където няма обособен кът, посветен на актуалната мания по "вампирски романи".

Редом със сагата "Здрач" от Стефани Майър (Stephenie Meyer), която продължава да е сред бестселърите покрай филмовата екранизация, по книжните щандове са книги от други подобни поредици.

Сред тях са "Анита Блейк - ловецът на вампири" от Лоръл К. Хамилтън (изд. "ИнфоДар"), "Историята на Дарън Шан" от Дарън Шан (отново "Егмонт България"), "Дневниците на вампира" от Л.Дж.Смит (изд. "Ибис"), нови издания на класиците в жанра Ан Райс и Брам Стокър.

Междувременно тази седмица излиза "Академия за вампири" от Ришел Мийд - история за училище, скрито дълбоко в горите на щата Монтана, където се обучават млади вампири и техните бъдещи пазители, дампирите...

В края на ноември на тези щандове ще дебютира и Шарлейн Харис, по чиято поредица романи, вече 10 на брой (!), е създаден хитовият сериал на Ейч Би Оу "Истинска кръв" (TrueBlood.HBO.bg).

В атмосферата на американския Юг

Дете на учител и библиотекарка, Шарлейн Харис (Charlaine Harris) прави първи стъпки в писателското поприще още като девойка със стихове и пиеси, разказват българските й издатели от "Хермес".

След като се дипломира като бакалавър по английски език и масови комуникации, тя се отдава изцяло на литературна кариера - вероятно с надеждата да стане новата Агата Кристи.

След публикуването на два самостоятелни детективски романа започва поредицата й с главна героиня Аурора Тийгардън, като първото заглавие е номинирано за наградата "Агата" в категорията "Най-добър роман за 1990 г.".

След осмата книга авторката решава да започне нов проект, по-мрачен и по-провокативен - т.нар. поредица "Шекспир" с главна героиня Лили Бард.

Харис живее със семейството си - съпруг, три деца и три кучета - в щата Арканзас, а характерна тема в творчеството й е американският Юг.

Действието в нейните книги се развива в тези райони на страната, а героите й имат светоусещането и нравите на местните хора.

Сервитьорка телепат се влюбва във вампир

Харис става поредната американска писателка, която в търсене на нови читатели комбинира елементи от научната фантастика, криминалетата и романтичните четива, за да разкаже историята на жена, влюбила се във вампир.

Главната героиня в "Мъртви преди мрак" е мрадата Суки Стакхаус, която живее в провинциално градче и работи като сервитьорка в местния бар.

От другите хора я отличава дарбата да "чува" чуждите мисли, но тази способност е и нейното проклятие - съгражданите й я смятат за смахната, а любовният й живот е в пълен застой.

Тогава се появява загадъчният красавец Бил Комптън. Суки не може да прочете мислите му, но усеща, че това е мъжът на мечтите й.

Бил обаче също носи своето проклятие - той е вампир и макар че опитва да се интегрира сред хората, не може да промени напълно навиците си...

Истинският успех на този сюжет дошъл с екранизирането му в сериал от продуцента Алън Бол ("Два метра под земята" ООД").

Самият той споделя, че се е спрял на историята за Суки Стакхаус заради силния емоционален заряд - и защото изпитвал

едновременно
съчувствие и страх

Още първият сезон "Истинска кръв" бе отличен със "Златен глобус" за главна женска роля в тв драма, а междувременно екранните Суки и Бил (Ана Пакуин и Стивън Мойер) станаха двойка и в живота.

В петък, 13-и, по Ейч Би Оу се завъртяха епизодите от втория сезон (TrueBlood2.HBO.bg), които дойдоха у нас само няколко месеца след световната им премиера през юни.

След като мистерията около серийния убиец е окончателно разрешена, героите се сблъскват с нови, смъртоносни обрати, които заплашват Суки Стакхаус и всички около нея. 

В новите епизоди отново се появяват Александър Скарсгард като вампира Ерик, Райън Куонтън като брат на Суки - Джейсън, Рутина Уесли като най-добрата й приятелка - Тара Торнтън, Сам Трамел като добросърдечния шеф на Суки - Сам Мерлот, собственик на бара "При Мерлот". 

Мястото на действието е малкото градче Бон Темпс в южния американски щат Луизиана, известен с консервативните си ценности.

В не твърде далечното бъдеще, благодарение на изобретената от японски учени синтетична кръв, вампирите вече не са легендарни чудовища, а миролюбиви съграждани на останалото човечество.

И въпреки че хората отдавна са извадени от "менюто", мнозина продължават да се страхуват от "съществата, спящи в ковчези"...

Предстои и излизането на книга 2 от поредицата - "Мъртви в Далас".
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Етна отново изригна - ограничения на полетите в Катания

Етна отново изригна - ограничения на полетите в Катания

Свят Преди 2 часа

Пътниците са призовани да проверяват актуалната информация за полетите си при съответните авиокомпании

Лидерът на "Кръв и чест" в Пловдив остава в ареста

Лидерът на "Кръв и чест" в Пловдив остава в ареста

България Преди 2 часа

Колев е сочен от прокуратурата за извършител, а другите двама задържани за помагачи

Голям пожар над Белоградчик заплаши къщите в града

Голям пожар над Белоградчик заплаши къщите в града

България Преди 3 часа

Предполага се, че пламъците са възникнали, докато хора в плевня са варили зимнина

84-годишният Харисън Форд се завръща към ролята на Индиана Джоунс

84-годишният Харисън Форд се завръща към ролята на Индиана Джоунс

Любопитно Преди 3 часа

Холивудската легенда Харисън Форд обяви изненадващото си завръщане към ролята на известния археолог Индиана Джоунс, след като стана ясно, че ще бъде пряк модел за нова атракция в увеселителния парк на Walt Disney World

Полша връща временния таван на цените на бензина и дизела и намалява ДДС върху горивата до 8% до края на август.

По-евтини горива в Полша

БезГранично Преди 3 часа

ДДС пада, държавата слага таван на цените

Кой е най-щастливият ден за зодията ви между 17 и 23 август

Кой е най-щастливият ден за зодията ви между 17 и 23 август

Любопитно Преди 3 часа

Макар предстоящата енергия да изглежда предимно спокойна, не се заблуждавайте – нещата все пак се развиват във ваша полза

Общата фактура за сезона показва разликата между прогнозно начисленото през годината и реално отчетеното потребление на топлинна енергия.

Излязоха изравнителните сметки за парното в София

Парите ни Преди 4 часа

Клиентите вече могат да проверят дали имат да доплащат или да получават пари обратно

Кметът на Бургас не се интересува от президентския пост

Кметът на Бургас не се интересува от президентския пост

България Преди 4 часа

Николов: С политика до "Евровизия" аз няма да се занимавам

Част от електронните услуги на НАП ще бъдат временно ограничени, но декларации и заявления ще продължат да се приемат.

НАП ограничава част от услугите си за няколко дни

Парите ни Преди 4 часа

Плащанията с карти и някои електронни услуги няма да работят от вечерта на 26 август до края на месеца

Кание Уест

Кание Уест планира два концерта в Русия през есента

Любопитно Преди 4 часа

Музикалният промоутър SAY Agency съобщи, че американският рапър Кание Уест планира два мащабни концерта на стадион „Газпром Арена“ в Санкт Петербург през октомври, пренебрегвайки международния бойкот на западните изпълнители срещу Русия

Застреляха бременна жена, майка ѝ и дете в Испания

Застреляха бременна жена, майка ѝ и дете в Испания

Свят Преди 4 часа

Двама маскирани мъже, придвижващи се с мотоциклет, са открили огън по жертвите

Подготвяните промени трябва да уредят нови модели на заетост, при които една длъжност или един служител могат да бъдат споделяни по начин, който сегашният Кодекс на труда не регламентира изрично.

Един служител за няколко работодатели: Готвят нови трудови договори

Парите ни Преди 4 часа

Предвиждат се и споделено работно място и нови правила за работа през дигитални платформи

Британският министър-председател Анди Бърнам

Скандал на Острова: Новият премиер на Великобритания водил преговори с фалшив съветник на Тръмп

Свят Преди 4 часа

Анди Бърнам падна в капана на измамник, представящ се за шефа на кабинета на Белия дом, преди дипломатите да вдигнат тревога

Близки на починал пациент нападнаха медици в Павликени

Близки на починал пациент нападнаха медици в Павликени

България Преди 4 часа

Мъжът починал в следствие на остра сърдечносъдова недостатъчност

Мълния уби американски турист на вулкана Етна

Мълния уби американски турист на вулкана Етна

Свят Преди 5 часа

В Алто Адидже планински спасители откриха мъртъв друг турист