С лед десетина години ще възникнат професии, които дори не си представяме. Каква е тогава отговорността на университетите? Да предоставят максимална широта на знанията и уменията, да възпитат своите студенти да мислят критично, да подхождат творчески към различни ситуации и да предотвратяват кризисни ситуации. И разбира се, да ги подготвят като професионалистите на бъдещето в градивна и вдъхновяваща среда.
Това е каузата, а и утвърдената практика в Американския университет в България (АУБ). В университета студентите сами градят програмите си и имат свобода да изберат попрището си до края на втората година. И затова АУБ им предоставя шанс да изучават разнообразни дисциплини – както природни науки, така и широк кръг от хуманитарни дисциплини. Този подход, известен в САЩ като liberal arts, е предпоставка за придобиване на широка обща култура и за правилен кариерен избор.
Атмосферата в модерния кампус на АУБ е истински вдъхновяваща за младите хора. Там учат, живеят и общуват близо 1000 студенти от над 40 страни. Техните преподаватели идват от близо 20 държави. Програмите за студентски обмен също са популярна практика сред учещите в АУБ.
Богатият социален и културен живот в кампуса е важен за изграждането на общност, а контактите между завършилите се запазват. Студентско правителство, театрални постановки, мюзикъли, TEDх конференции, студентски медии, спортни дейности – всичко това е възможно и благодарение на отличната база на АУБ.
Завършилите престижния университет му се отблагодаряват с успехите, които постигат в своята кариера у нас и по целия свят. 99.8% от завършилите АУБ си намират работа почти веднага и то на перспективни позиции с отлично заплащане.
Затова не е учудващо, че Мино от сериала „Не така, брат!“ е решил да проучи на място, в кампуса, предимствата на АУБ. Видеото на линка по-долу е уловило неговите впечатления и емоции, които преливат от приятна изненада до истинско нетърпение да стане част от пъстрия и мотивиращ академичен и социален живот в университета.