На пазара на зърно в България новото за последните дни е, че почти няма изкупуване, тъй като започна надхитряване, заяви Светла Бъчварова – председател на Селскостопанската академия.
На агросеминар в Добруджанския земеделски институт край Генерал Тошево тя съобщи, че зърнопроизводителите вече държат на цени над 300 лв. Но изкупвачите поставят праг 260 лв.
Така се получава настоящото изчакване, като при наместването на компонентите е възможно някъде по средата да се срещнат двете страни - търсещите и предлагащите, коментира Бъчварова,цитирана от кореспондента на БГНЕС в Добрич.
Нейното мнение е, че в момента производителите са в по-добрата ситуация, тъй като могат да изчакват. Прогнозите са цените през септември да задържат едно високо равнище, но няма да са с очакваните сега максимални стойности, каза още Бъчварова.
Тя отбеляза, че след присъединяването ни към ЕС пазара на зърно в България е подобен на европейските и международните пазари. Ако до 2007 г. промяната при нас се усещаше по-късно, то сега влиянието е почти пряко. При анализа на тенденциите у нас се отчита именно състоянието на тези международни пазари. Така имаме по-точни прогнози и решаваме как да реагираме.
На специализирания семинар бяха разисквани актуални въпроси, свързани със семепроизводството.
Основните проблеми, довели до интересна ситуация на пазара не само в България, но и в света, са в две основни насоки. Икономическата криза се отрази на земеделието навсякъде. Резултатът е, че в Европа и в света намаляха засетите със зърно площи.
През 2008-2009 г. почти всички земеделски производители редуцираха площите поради ограничените финансови ресурси и заради ниските изкупни цени.
Това доведе до отлив и липса на интерес към разширяването на площите, засети с тези култури, заяви председателят на Селкостопанската академия.
На пазара на зърното са отразиха и неблагоприятните климатични условия. Те доведоха до силна редукция на добивите и намаляване на производството.
В световен мащаб проблем е сериозната суша. Между 15 и 25% е намалението на добивите в Русия и Украйна. Русия временно забрани износа. Украйна също планира такава стъпка, каза Светла Бъчварова.
Тя поясни, че едва ли количествата са толкова малко, че да не се предприеме износ. Идеята според нея е по-скоро да се уточнят позициите и бъдещите стратегии на пазара на зърното. Въпросът не е дали ще има износ, а какви ще бъдат количествата, така че да не застраши вътрешното потребление.
Русия и Украйна никога не са излизали на пазара преди октомври, добави председателят на Селскостопанската академия.
В Европа проблемите с климата тази година са свързани основно с дъждовете. Резултатът отново бе редукция на производството. ЕС обаче има натрупани значителни интервенционни запаси от ечемик и пшеница. Тези запаси ще се ползват при по-голямо търсене отколкото е предлагането на пазара, поясни Бъчварова.
Над 3 600 000 тона е произведената в България пшеница. Жътвата първо се забави, а впоследствие се осъществи в един нетипично дълъг период. През последните 10 години не е имало толкова продължителна жътва в страната ни, коментира председателят на Селскостопанската академия.
Тя все още не се наема с обобщения за качеството на зърното.
Балансът на зърното е традиционен. Той включва вътрешно потребление около 2 100 000 тона , от тях 1 100 000 тона са за консумация от населението, други 300 000 тона са за семена, а още 600-700 000 тона зърно - за фуражи.
При 150 000 тона преходен остатък от минали години е възможно за износ да се определят минимум 1 млн. тона зърно. До сега през българските пристанища са изнесени около 220 000 тона пшеница. Обобщение на данните за изнесената от страната със сухопътен транспорт пшеница все още няма, но по предварителна оценка те са около 20-25 000 тона , а основната дестинация е Гърция.
Жътвата на ечемика приключи, каза още Светла Бъчварова. Продукцията от засетите с ечемик общо 2 298 000 декара е около 760 000 тона. Средният добив е 339 кг. от декар. 510 000 тона са предвидени за вътрешно потребление – основно за фураж и семена.
Износът на ечемик няма да наруши баланса, ако бъде с размер около 300 000 тона. Около 160 000 тона ечемик са изнесени за кратък период още в началото на жътвата при сравнително ниска цена, поясни Бъчварова.
Така ситуацията на българския пазар на зърно е много динамична и напрегната, заяви Светла Бъчварова. В рамките само на две седмици изкупната цена на пшеницата се увеличи с около 100 лв. на тон. Естествено всеки зает в тази сфера по веригата се старае да реализира колкото се може по-добри доходи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!