Светът е в състояние на валутна война
Светът е в състояние на валутна война   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Точно 25 години след влизането в сила на "Споразумението Плаза", насочено към регулиране на световния валутен пазар, правителствата на страните с най-силно развита икономика отново са в трудна ситуация.

От тях се изискват координация и разработване на начини за преодоляване на дисбалансите на световния финансов пазар.

Сегашната световна икономическа криза вече се превръща в криза на световния валутен пазар, тъй като, за да запазят конкурентосопосбността на икономиките си, множество страни се опитват да понижат курсовете на националните си валути, отбелязва британското радио Би Би Си.

Миналата седмица министърът на финансите на Бразилия Гиду Мантега подчерта сериозността на положението, отбелязвайки, че "сме в условията на валутна война".

Под "война" се разбира силният приток на средства към пазарите на бързо развиващите се страни с нововъзникваща пазарна икономика от западните държави, които пък все още са в тежка структурна криза, водеща до бавни темпове на икономически растеж, поясни министърът.

В основата на противоречията, които създават и засилват дисбалансите в световната икономика, са доларът на САЩ и китайският юан.

Британското списание "Икономист" посочва, че според редица западни икономисти курсът на юана спрямо долара е занижен с около 20-40%.

Преди 25 години (на 22 септември 1985 г.) в нюйоркския хотел "Плаза" водещите страни във финансовия сектор САЩ, Франция, Великобритания, ФРГ (Западна Германия) и Япония сключват споразумение за координиране на финансовите си политики и регулиране на валутните пазари.

Основната цел на споразумението е да бъде понижен курсът на долара с цел намаляване на бюджетния дефицит на САЩ, като в резултат от взетите мерки до 1987 г. американската валута поевтинява с 51% спрямо йената.

Разбира се, сега световната икономика е много по-различна отколкото преди 25 години.

Също така обаче е вярно, че без реформи на световния финансов и валутен пазар е невъзможно да се отстранят дисбалансите в световната икономика и окончателно да се преодолеят финансовата и икономическа криза.

Факт е, че на световния валутен пазар има по-високо напрежение

заради усилията на редица държави да понижат обменния курс на националните си валути, призна президентът на Световната банка Робърт Зелик.

В същото време обаче той отбелязва, че "не очаква това засилено напрежение да прерасне във валутна война".

"Не мисля, че се насочваме към зоната на валутните войни, въпреки че на валутния пазар се наблюдава напрежение, предизвикано от желанието на държавите да имат положително търговско салдо, а това на свой ред се постига с понижение но обменния курс на националните валути", отбелязва президентът на Световната банка.

Министърът на финансите на Бразилия Гиду Мантега заяви, че светът е на прага на "валутни войни" сегашното при насочване на огромни финансови средства от западните страни, които са преживели кризата, към страните с бързо развиващи се нововъзникващи пазарни икономики.

"Парите търсят високите доходи. Днес те не могат да ги намерят в развитите промишлени страни от Запада", коментира Зелик.

"Създалата се ситуация не само създава тенденция за увеличаване на стойността на валутите на развиващите се страни, но и предизвиква растеж на стойността на редица активи, пораждайки риск от спекулативни балони на пазара на недвижимите имоти и суровините", каза още Зелик.

Според него не може да се очаква световната икономика да навлезе във фаза на спад.

Според прогнозите на Световната банка темпът на растеж на световната икономика ще бъде 3,5% през тази година и 3,3% през идната. Междувременно днес

Японската централна банка понижи водещата си лихва до равнище от нула до 0,1%

От края на 2008 г. досега в страната основният лихвен процент бе държан на ниво 0,1%.

Според анализатори действията на банката са потвърждение, че светът е в състояние на валутна война.

Според специалистите причина за намалянето на лихвения процент почти до нула са опасенията, че японската йена е поскъпнала прекомерно през последните месеци.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
НАП: Поскъпването на билет в Бургас е необосновано

НАП: Поскъпването на билет в Бургас е необосновано

България Преди 27 минути

Увеличението се счита за необосновано от обективни икономически фактори

Загинал и ранени в лавина в Италия

Загинал и ранени в лавина в Италия

Свят Преди 41 минути

Един човек е изчезнал и продължава издирването му, но метеорологичните условия затрудняват операцията

Спасиха с хеликоптер младеж, паднал на ски писта в Банско

Спасиха с хеликоптер младеж, паднал на ски писта в Банско

България Преди 4 часа

С друг полет измръзнала жена беше евакуирана от хижа в Рила

<p>В последните 2 работни дни в банките са внесени над млрд. лв.</p>

Банките осигуриха плавен преход към еврото

България Преди 4 часа

Всички наличности по сметки бяха автоматично превалутирани

Земетресение с магнитуд 6,5 разтърси Мексико

Земетресение с магнитуд 6,5 разтърси Мексико

Свят Преди 4 часа

Трусът е бил усетен силно в столицата Мексико и е принудил президентката на страната Клаудия Шейанбаум да прекъсне пресконференция, която е давала в този момент

Почина бебето, простреляно на Нова година в РС Македония

Почина бебето, простреляно на Нова година в РС Македония

Свят Преди 5 часа

Главната прокуратура в Скопие обяви, че е издадена заповед за аутопсия на детето

Изненадващите ползи от чашата портокалов сок

Изненадващите ползи от чашата портокалов сок

Любопитно Преди 5 часа

Въпреки високото съдържание на захар, една чаша портокалов сок дневно може да има редица ползи за здравето

Предупреждение за опасно време в 14 области в събота

Предупреждение за опасно време в 14 области в събота

България Преди 5 часа

Вятърът ще остане до умерен от юг-югозапад, с временно силни пориви

Трансформацията на звездите през 2025 г.: Шокиращи отслабвания и смели промени във визията

Трансформацията на звездите през 2025 г.: Шокиращи отслабвания и смели промени във визията

Любопитно Преди 5 часа

През 2025 г. звездните трансформации излязоха извън суетата – от драстични отслабвания до смели промени във визията, знаменитостите заговориха открито за здраве, оцеляване и ново начало

Кирило Буданов

Зеленски назначи шефа на разузнаването за началник на кабинета му

Свят Преди 6 часа

„Сега Украйна се нуждае от повече внимание към въпросите на сигурността“, заяви украинският президент

Руската столица Москва

САЩ призова американците: Незабавно напуснете тази страна

Свят Преди 7 часа

Ако все пак решите да пътувате до Русия „излезте от всички профили в социалните мрежи и не ги използвайте, докато сте в Русия. Подгответе завещание“, препоръчва Държавният департамент

Научните открития, които ще променят света

Научните открития, които ще променят света

Свят Преди 7 часа

Защо редица експерти смятат, че 2025 г. може да се окаже повратен момент в историята на науката

„Телеграфно подкастът“: Година на ексклузивни срещи и разкрития

„Телеграфно подкастът“: Година на ексклузивни срещи и разкрития

Любопитно Преди 7 часа

Сред гостите в "Телеграфно подкастът" през 2025 г. бяха представители на специалните сили, дипломати и анализатори, които коментираха актуални конфликти и исторически моменти

„Той седна с разпятието и огънят просто го заобиколи" - разказва оцеляла в Кран Монтана

„Той седна с разпятието и огънят просто го заобиколи" - разказва оцеляла в Кран Монтана

Свят Преди 8 часа

Днес беше обявено името на първата жертва – 17-годишен италиански голф талант

12-годишно момче почина, след като пресъздаде сцена от "Squid Game"

12-годишно момче почина, след като пресъздаде сцена от "Squid Game"

Свят Преди 8 часа

Себастиан Цизман бил почитател на популярния южнокорейски сериал за оцеляване, в който участниците се състезават в смъртоносни версии на детски игри, за да спечелят парични награди