Готвят наказателна лихва за просрочени данъци
Източник: Антон Станков, БГНЕС

Министерският съвет подготвя въвеждането на наказателна лихва за просрочените данъчни задължения, информира БТА, позовавайки се на източници от правителството.

Според тях мярката трябва да принуди фирмите да не бавят плащанията си към държавата, каквито сигнали има от началото на годината.

Идеята е добра, защото тези, които не си плащат данъците, трябва да бъдат санкционирани. Правилно е обаче и ако държавата бави връщането на ДДС, също да си плаща за забавянето.

Логично е всички да играят по правилата, а не да се гледа едностранчиво как да се напълни хазната, когато заради финансовата криза приходите рязко се свиват.

Сега след изтичане на законово установените срокове за внасяне на задълженията към държавата на фирми и граждани се начислява лихва в размер на основния лихвен процент плюс 10 процентни пункта.

Промените, които правителството планира, се очаква да вдигнат добавката на 20 пункта.

От Националната агенция за приходите (НАП) коментираха, че средният годишен обем на просрочените данъчни задължения е около 850 млн. лв.

За близо 650 млн. лева има обезпечителни действия като запор на банкови сметки. В условия на икономически растеж и добри условия за компаниите средната продължителност на просрочията е по-кратък, а в момента достига до 9 месеца.

Статистиката на НАП показва, че просрочени задължения над 50 хил. лв. се бавят средно между 6 и 9 месеца, а тези под 50 хил. лв. се изплащат със забавяне от 2 до 3 месеца.

Новината се посреща различно от представителите на бизнеса.

Изпълнителният директор на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България Евгений Иванов коментира, че е правилно както държавата начислява наказателна лихва на длъжниците си при забавени плащания, така и тя да плаща, когато неправомерно бави плащания към коректните фирми.

Иванов призовава и за равнопоставеност при дължимите лихвени плащания по данъчни задължения и невнесени осигурителни вноски.

В момента при забавяне на данъчни задължения се дължи добавка от 10 пункта над основния лихвен процент, а при осигуровките 20 пункта. Според него правилно е тази добавка да се унифицира и да е 10 пункта, а не по-висока.

Подобно предложение за промяна в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс беше изготвено от финансовото министерство миналата година, но не беше прието.

Текстовете в закона за ДДС са записани в полза на бюджета. Те гласят, че ако има данъчна ревизия срещу дадена фирма, не се дължи никаква лихва, докато ревизията продължава.

Ако се окаже, че една фирма е чиста, то тя има право на лихва върху задържаните й пари. Ако пък се уличи в нарушения, тя автоматично ще загуби правото на данъчния си кредит, коментират пред БТА данъчни експерти.

Според тях в сегашните условия данъчната администрация няма мотив да приключва бързо ревизиите на фирми. Ако коректните фирми имат право на лихва върху забавените им плащания, това ще накара и данъчните по-бързо да приключат своите проверки. 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Вадефул: Путин се надява войната в Иран да отклони вниманието

Вадефул: Путин се надява войната в Иран да отклони вниманието

Свят Преди 4 часа

Вадефул: Путин цинично се надява, че ескалацията в Близкия изток ще отклони вниманието ни от престъпленията му в Украйна

Русия обяви учителя от „Г-н Никой срещу Путин“ за чуждестранен агент

Русия обяви учителя от „Г-н Никой срещу Путин“ за чуждестранен агент

Свят Преди 4 часа

На 26 март руски съд забрани документалния филм

Иран хакна директора на ФБР

Иран хакна директора на ФБР

Свят Преди 6 часа

Хакерите са публикували серия от снимки на Пател отпреди да стане директор на ФБР

САЩ и Израел нанесли удари по ядрен реактор в Иран

САЩ и Израел нанесли удари по ядрен реактор в Иран

Свят Преди 7 часа

Комплексът за тежка вода в Хондаб бил подложен на двуетапна атака

А къде са военновъздушните сили на Иран?

А къде са военновъздушните сили на Иран?

Свят Преди 8 часа

Какво става с иранските изтребители?

Освободиха от длъжност началника на затвора в София

Освободиха от длъжност началника на затвора в София

България Преди 10 часа

За изпълняващ функциите „началник на затвора-София“ е определен главен инспектор Росен Димчев

<p>Жената, намушкала четирима в София, не е освидетелствана</p>

Жената, задържана за намушканите германци в София, не е освидетелствана

България Преди 10 часа

Предстои да ѝ бъде направена психиатрична експертиза

Росалия прекъсна концерт заради тежко хранително отравяне (ВИДЕО)

Росалия прекъсна концерт заради тежко хранително отравяне (ВИДЕО)

Свят Преди 10 часа

Въпреки опитите да продължи, певицата се срина на сцената и по-късно сподели снимка на системи, благодарейки на феновете за разбирането в този труден момент

Мълния удари Бурдж Халифа, наводнения след силна буря в Дубай

Мълния удари Бурдж Халифа, наводнения след силна буря в Дубай

Свят Преди 10 часа

829-метровата кула Бурдж Халифа беше поразена, докато „проливен дъжд, гръмотевични бури и силни ветрове“ връхлетяха ОАЕ

Антонио Бандерас разкри защо е напуснал Холивуд

Антонио Бандерас разкри защо е напуснал Холивуд

Любопитно Преди 10 часа

След преживян инфаркт през 2017 г., Антонио Бандерас заменя Холивуд с родната Малага. Актьорът споделя, че срещата със смъртта е била „най-хубавото нещо“, насочило го към истинската му страст – неговия собствен театър и спокойния живот с Никол Кимпел

<p>Въоръжен грабеж в досието на жената, намушкала четирима в София</p>

Въоръжен грабеж в досието на жената, задържана за намушкването на четирима в София

България Преди 10 часа

През 2020 г., тогава 34-годишната задържана, опитала да обере магазин

Снимката е илюстративна

Абсурдният случай на една „болна“ жена, харчила помощи за маникюр, сърф и екскурзии

Свят Преди 11 часа

„Не знаех, че не е позволено да напускаш дома си“, оправда се 33-годишната британка, която прибра над 23 000 паунда помощи за „тежка тревожност“. Вижте как разследващите откриха „болната“ жена на зиплайн в Канкун и в списъците на десетки козметични салони

„Той ще бъде по-добър от мен“: Даниел Радклиф за новия Хари Потър след първия трейлър

„Той ще бъде по-добър от мен“: Даниел Радклиф за новия Хари Потър след първия трейлър

Любопитно Преди 11 часа

Магията се завръща с гръм и трясък! HBO пусна първия трейлър на новия сериал за Хари Потър и обяви коледна премиера, а оригиналната звезда Даниел Радклиф развълнува милиони фенове с признанието, че новият малък актьор ще бъде по-добър от самия него

Спор между Русия и Румъния за мините в Черно море

Спор между Русия и Румъния за мините в Черно море

Свят Преди 11 часа

Румъния обвини Русия за мините, Москва отрича

,

Легендите на Белоградчик оживяват в „Изживей България”

Любопитно Преди 11 часа

Не пропускайте туристическата поредица в събота от 16:00 ч. по NOVA

Туск: Войната в Близкия изток ескалира в следващите дни

Туск: Войната в Близкия изток ескалира в следващите дни

Свят Преди 11 часа

Туск: Стабилизацията не е вероятна в идните дни