2,5 млн. лв. неизплатени заплати в "Напоителни системи"
Източник: БГНЕС
2,5 млн. лв. за заплати дължи държавата на над 600 души от "Напоителни системи", съобщи БНР.

Неполучилите месечните си възнаграждения работят в помпените станции в рисковите райони с високи води.

Освен това са необходими още няколко милиона лева за незабавно плащане на закъснели сметки за ток, както и за материали.

Анелия Иванова от федерация "Земеделие" към КТ "Подкрепа" определи по БНР ситуацията в държавното дружество "Напоителни системи" като бедствено.

По думите й голяма част от тези помпени станции, които работят в момента на Дунав, са изключително остарели и морално, и технически.

"Държавата въобще не помисля затова да инвестира в нова техника, която, може би, ще бъде и по икономична енергийно.

По чисто синдикалната ни тема, забавянето на заплатите на работещите е точно в тези клонове, които работят денонощно в моментите, когато имаме високи води", добави тя.

По думите й тези хора последно са получили залати за декември месец и януари им се дължат заплати за два месеца  - февруари и март.

"Проблемът може да се яви от страна на НЕК например, защото беше поставен този въпрос, че имат задължения към електроразпределителните дружества и че те са отправили заплахи, че ще спрат тока точно на тези клонове. Тогава вече със сигурност ще имаме заливане на цели населени места", каза Иванова.

Същевременно нивото на река Дунав при Видин достигна 790 сантиметра, като за последното денонощие се е покачило с 16 сантиметра, съобщават от хидрометеорологичната станция в Ново село.

Покачване е регистрирано и при Ново село с 15 сантиметра, където височината на водния стълб достигна 734 сантиметра.

На територията на област Видин са включени шест отводнителни помпени станции, съобщи за БТА Димитър Йоцов, ръководител на хидро-технически район Видин.

Има готовност при повишаване на нивото да бъдат включени още отводнителни станции. Защитните съоръжения са в добро състояние. Има залети земеделски площи в района на Дунавци и Слана бара, но това се дължи повече на падналите дъждове през последната седмица, каза Йоцов.

Ако нивото на реката достигне 850 сантиметра ще се задейства вторият етап от Плана за защита на населението при високи води

Засега в действие е първи етап от Плана, който се включва ежедневна проверка и наблюдение на защитните диги и измерване нивото на реката три пъти дневно.

Най-хубавото на старостта е, че си забравил колко глупости си правил.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Желязков: Работим за увеличаване на добавката към пенсията на починал съпруг

Желязков: Работим за увеличаване на добавката към пенсията на починал съпруг

България Преди 6 минути

"Наш дълг е да осигурим достойни доходи, качествена грижа и заслужено уважение", отбелязва премиерът

Мащабна стачка в Гърция:Страната протестира срещу 13-часов ден

Мащабна стачка в Гърция:Страната протестира срещу 13-часов ден

Свят Преди 16 минути

Протестите е планирано да се проведат около обяд в цялата страна, за да се противопоставят на реформата, застъпвана от консервативното правителство на Кириакос Мицотакис

Мощното земетресение във Филипините: Броят на жертвите расте (ВИДЕО)

Мощното земетресение във Филипините: Броят на жертвите расте (ВИДЕО)

Свят Преди 51 минути

Регионът на остров Себу е бил разтърсен от 379 вторични труса

Хлорофил и колаген: Подкрепя ли науката любимите добавки на TikTok?

Хлорофил и колаген: Подкрепя ли науката любимите добавки на TikTok?

Любопитно Преди 59 минути

Някои влиятелни личности в сферата на уелнес популяризираха хлорофилната вода като част от рутината си

Президентът Румен Радев награждава състезателите на националния отбор по волейбол

Президентът Румен Радев награждава състезателите на националния отбор по волейбол

България Преди 1 час

Българският отбор се прибра на родна земя във вторник сутринта с правителствения самолет

Премиерът Росен Желязков на визита в Дания

Премиерът Росен Желязков на визита в Дания

Свят Преди 1 час

Той ще участва в заседание на Неформалния Европейски съвет и в Среща на Европейската политическа общност в Копенхаген

Тестват BG-Alert и сирените за ранно предупреждение

Тестват BG-Alert и сирените за ранно предупреждение

България Преди 1 час

Подобни проверки се извършват два пъти годишно

Завод „Миджур“

1 октомври: Взривът в завод „Миджур“ – трагедията, която не се забравя

Любопитно Преди 2 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

<p>Тръмп: Би било обида за САЩ да не получа Нобелова награда за мир</p>

Тръмп обяви, че иска да събере Путин и Зеленски

Свят Преди 9 часа

Освен това Тръмп отбеляза, че "Хамас" трябва да се съгласи с предложеното от САЩ мирно споразумение

Осъден в Германия за шпионаж в полза на Китай

Осъден в Германия за шпионаж в полза на Китай

Свят Преди 10 часа

Мъжът е работил за германски крайнодесен депутат в Европейския парламент

Зеленски: Ситуацията е критична

Зеленски: Ситуацията е критична

Свят Преди 10 часа

Това е заплаха за абсолютно всички, предупреди президентът на Украйна

Страшни наводнения в Испания

Страшни наводнения в Испания

Свят Преди 11 часа

Метеорологичната служба АЕМЕТ запази най-високото, червено ниво на тревога

Борба, сила и приятелство: Сребърните Дамян и Аспарух за волейболния триумф

Борба, сила и приятелство: Сребърните Дамян и Аспарух за волейболния триумф

България Преди 11 часа

Момчетата бяха посрещнати с аплодисменти и благодарност от феновете на родна земя

Нидерландската принцеса влезе в армията

Нидерландската принцеса влезе в армията

Свят Преди 11 часа

Едновременно с това тя продължава и обучението си в университета в Амстердам

В РС Македония: 2031- 2032 г. влак София - Скопие

В РС Македония: 2031- 2032 г. влак София - Скопие

Свят Преди 11 часа

Транснационалната транспортна ос Изток-Запад (Коридор 8) се простира от пристанище Бари в Италия до пристанищата Варна и Бургас в България