ЕК очаква забавяне на икономиката на България
Източник: Thinkstock/Guliver Photos

Е вропейската комисия (ЕК) прогнозира, че икономическият растеж на България ще се забави от 1,4% през 2014 г. до 0,8% през 2015 г., след което леко ще се засили до 1%през 2016 г.

Това сочат публикуваните днес зимни прогнози на ЕК.

Новата оценка все пак е по-висока от есенната, в която Брюксел залагаше на увеличение на реалния брутен вътрешен продукт (БВП) на страната си с 1,2% през 2014 г. и с 0,6% през 2015 г. За 2016 г. прогнозата е без промяна.

Основните възпиращи фактори са свързани с вътрешното търсене и по-специално с инвестициите и частното потребление, отбелязва Еврокомисията.

Не се очаква инфлацията да се върне на положителна територия преди края на 2015 г.

За 2014 г. Брюксел залага на дефлация от 1,6%, която през 2015 г. вероятно ще отслабне до минус 0,5%, а през 2016 г. ще премине в инфлация от 1%

След значително отслабване на фискалната позиция през 2014 г., бюджетният дефицит ще се подобри, понижавайки се до 3% от БВП за 2015 г. и 2,9% за 2016 г.

Слабото представяне на икономиката, наблюдавано до третото тримесечие на миналата година, вероятно е продължило и през последните три месеца.

Водещи показатели като промишленото производство обаче в известен смисъл са доказателство за по-динамично нарастване на БВП в краткосрочен план, отбелязва ЕК в зимните си прогнози.

Брюксел очаква нарушенията в кредитното посредничество, последвали влошаването на доверието във вътрешния сегмент на банковия сектор, да продължат да оказват натиск върху вътрешното търсене през 2015 г.

След възстановяване през 2014 г. частното потребление вероятно ще отслабне през 2015-16 г. заради очаквания слаб растеж на реалните разполагаеми доходи, според експертите от ЕК. През 2015 г. потреблението на домакинствата се подпомага от по-ниските разходи за гориво.

Перспективата за публичните инвестиции се очаква да премине в отрицателна през 2015 г с приближаване на края на програмния период. На фона на затегнатите финансови условия фирмите може би ще замразят или отложат инвестиционните си планове и съответно частните инвестиции ще останат слаби през 2015-16 година, прогнозира Брюксел.

След като достигна пик от 13% през 2013 г., равнището на безработицата се очаква да се е понижило до 11,7% миналата година, главно поради намаляване на работната сила.

За 2015 и 2016 г. предвижданите нива на безработица са още по-ниски - съответно 10,9% и 10,4% (най-ниско от 2010 г.)

В този период заетостта ще бъде стабилна.

Бюджетният дефицит, който за 2013 г. бе 1,3 на сто от БВП, вероятно се е влошил до 3,4% през 2014 г., заради прекомерни разходи и по-слаби от очакваните приходи от ДДС, според Еврокомисията. След значително отслабване на фискалната позиция миналата година, показателят ще се подобри, като дефицитът в бюджета ще се понижи до 3% от БВП за 2015 г. и 2,9% за 2016 г.

За 2015 и 2016 година са прогнозирани по-високи нива на държавния дълг - съответно 27,8 процента и 30,3 процента от БВП.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
„Бог е с нас“: DARA отпътува за Виена, където ще представи България на „Евровизия 2026“

„Бог е с нас“: DARA отпътува за Виена, където ще представи България на „Евровизия 2026“

България Преди 1 час

DARA ще представи България на „Евровизия 2026“ с песента Bangaranga, с която ще открие втория полуфинал на конкурса на 14 май във Виена

Необичайно студено време със сняг и градушки обхвана Гърция, изненада туристите

Необичайно студено време със сняг и градушки обхвана Гърция, изненада туристите

Свят Преди 2 часа

Сняг е валял в планините около Атина, на Пелопонес и дори на Крит, а на някои места е имало и градушка

Актьорът Петър Димов почина на 87 години

Актьорът Петър Димов почина на 87 години

България Преди 2 часа

Петър Димов е имал изяви в киното и в телевизията и е получавал награди на национални прегледи на българската драма и театър

Двама мигранти загинаха, 16 ранени при опит за прекосяване на Ламанша

Двама мигранти загинаха, 16 ранени при опит за прекосяване на Ламанша

Свят Преди 2 часа

Плавателният съд, в който е имало 82 души, е отплавал снощи от плажа Ардело, намиращ се на няколко километра южно от Булон сюр Сен

Путин ще има срещи с Лукашенко и Фицо

Путин ще има срещи с Лукашенко и Фицо

Свят Преди 3 часа

9 май ще бъде натоварен работен ден, каза говорителят на Кремъл Дмитрий Песков

Кремъл: Цените на петрола може да се повишат още повече

Кремъл: Цените на петрола може да се повишат още повече

Свят Преди 4 часа

Енергоносителите и горивата поскъпнаха чувствително на международните пазари след началото на войната, започнала в Близкия изток с нападението на САЩ и Израел срещу Иран

<p>Кой е кандидатът за премиер на &bdquo;Прогресивна България&ldquo;</p>

„Прогресивна България" потвърдиха - Румен Радев ще бъде номинацията за премиер

България Преди 5 часа

Целта ще е до края на седмицата да има редовно правителство

Нетипичен снеговалеж покри планините северно от Атина

Нетипичен снеговалеж покри планините северно от Атина

Свят Преди 5 часа

Снегът беше достатъчен, за да покрие върховете и временно да затрудни движението по булевард „Парнитос“

Започнали са последователни действия след свлачището на пътя Смолян - Пампорово

Започнали са последователни действия след свлачището на пътя Смолян - Пампорово

България Преди 5 часа

Сега предстои поне един месец на проучвания - геоложки, хидрогеоложки, хидроложки

Сезонът на ягодите в евро - колко ще ни струват тази година

Сезонът на ягодите в евро - колко ще ни струват тази година

Свят Преди 5 часа

И защо българското производство се изнася, а на пазара у нас има гръцки ягоди

Украйна порази танкери от "сенчестия флот" в близост до пристанище в Новоросийск

Украйна порази танкери от "сенчестия флот" в близост до пристанище в Новоросийск

Свят Преди 6 часа

Губернаторът на руската Ленинградска област съобщи за пожар, след като украински дронове са атакували пристанището в Приморск на брега на Балтийско море

Лава и пепел заляха района около вулкана Майон

Лава и пепел заляха района около вулкана Майон

Свят Преди 7 часа

Жителите са изправени пред евакуации и риск от свлачища

<p>Папи Ханс разкри концепцията зад последния си проект &quot;Слънцето&quot;</p>

Папи Ханс: Престъпление е срещу културата да се лъже за поп музиката

Любопитно Преди 7 часа

Поп музиката, радиото и "изкривената реалност"

<p>Канцерогенни ядки: Спряха 18 тона фъстъци от Египет</p>

БАБХ спря 18 тона фъстъци от Египет заради завишени нива на афлатоксини

България Преди 8 часа

Канцерогенни вещества са открити при лабораторен контрол на БАБХ

Връщането на Русия в спорта поражда гняв в Украйна

Връщането на Русия в спорта поражда гняв в Украйна

Свят Преди 8 часа

Преди ключова среща, посветена на кърлинга, високопоставен украински министър заяви, че е "дълбоко обезпокоен" от тенденцията към повторно приемане на руските спортисти