П роект за четвърти мол е внесен в община Бургас през септември. Той трябва да се изгради на мястото, отредено преди години за градски универсален магазин, в идеалния център на града - място, което бургазлии наричат "жабарника" или "дупката".
В парцела отдавна не са извършвани дейности заради съдебни спорове между собственици, в това число и общината, предаде кореспондентът на БГНЕС от морския град.
Вече сме приключили с изготвянето на проектната документация на ниво идеен проект, поясни Стефан Николов, представител на инвеститора "Мариета" ЕООД, зад която стоят известните бизнесмени Лука и Иван Ангелови, собственици на старозагорската фирма "Градус". Николов добави, че през септември са внесли предложението в община Бургас, откъдето са им дали предписания.
Надяваме се до средата на декември да внесем всички документи с цел получаване на разрешително за строеж, поясни Николов.
Планирано е търговският център да е с три подземни парконива и три етажа над земята. На първите два ще са магазини, а на последният – кино, ресторанти, детски кътове, фитнес и ледена пързалка.
Новото в случая е, че изграждането на подземна улица на площад "Тройката" в Бургас ще спомогне за връзка с парконивото на "минус 2" на бъдещия мол. Искаме да синхронизираме строежа на търговския център с ремонта на площада, който тече в момента, добави Стефан Николов.
Идеята и на инвеститора е двете дейности да завършват по едно и също време. Предварителните разчети сочат, че търговският център ще струва около 45 млн. евро, а изграждането му да продължи до 18 месеца след датата за издаване на разрешителното за строеж.
Строежът на подобна сграда се е появил в строителните документи още през 1996 г., поясни арх. Димитър Георгиев, общински съветник от ГЕРБ. В устройствените планове на Бургас е заложено, че на терена ще се изгражда шестетажна сграда, предназначена за ГУМ.
Проектът трябва да мине през широко обществено обсъждане, смята общинският съветник от БСП Евгений Мосинов. Спорно е доколко може да бъде издадено разрешително за строеж на фирмата, защото община Бургас е основният собственик на земята, поясни Мосинов. Той добави, че администрацията е предявила иск за съдебна делба на парцела.
"Призната е собствеността на общината върху терена. Така или иначе е останало правото на строеж на купувача по старата проведена процедура, тогавашната фирма ГИР. Докато има спор между собствениците не се знае дали може да бъде издадено разрешението за строеж", смята Евгений Мосинов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!