Украйна не иска ферибот с Варна
Източник: netinfo
Уа айна е започнала процедура по денонсиране на тристранното споразумение с България и Грузия за съвместна експлоатация на железопътно-фериботната линия между пристанищата Варна-Иличовск-Поти/Батуми.

Инициативата е на украинската корабоплавателна компания "Укрферри", съобщава украинското електронно издание adviser.ru/ua_news, което се позовава на comments.com.ua.

Миналата седмица президентът на "Укрферри" (Одеса) Олександър Курлянд е изпратил до първия вицепремиер на Украйна Олександър Турчинов поредно писмо, в което посочва, че споразумението "не отговаря на националните интереси на Украйна".

Този документ от 17 април 1999 г., потвърждава подписаните през 1996 г. двустранни украинско-грузински и украинско-български споразумения. Според тях два ферибота на Български морски флот (БМФ) - "Героите на Одеса" и "Героите на Севастопол" - получиха право да участват в превозите между Украйна и Грузия.

Конфликтът между корабоплавателните компании възникнал миналата година след приватизацията на параходство БМФ. 70 процента от акциите купи германско-българският консорциум "Кей Джи маритайм шипинг" (КJ Maritime Shipping), а останалите 30% запази държавата.

От 1 май 2009 г. българската компания едностранно е прекратила действието на Инструкциите за взаимни морски разплащания, според които разпределението на доходите между "Укрферри" и БМФ става пропорционално на броя на рейсовете, като се спазва принципът на паритета.

В условия на криза били установени пропуски в полза на товарите на "Укрферри" и българите предложили да бъде намерено решение на проблема, пише О- Курлянд.

Той определя действията на БМФ като "подписване на договора за превози по несъгласувани тарифи".

През август БМФ определил за свой агент в Украйна одеското дружество "ЗАЕ Пласке" и тази компания едва неотдавна подписала споразумение с "Укрзализниця" за плащания за използваните вагони, контейнери и други услуги по направлението Иличовск - Варна, Иличовск - Поти/Батуми и Керч - Поти/Батуми.

Въпреки че разпределението на приходите е въпрос изключително на двустранните отношения между двете компании, сега О. Курлянд моли вицепремиера да възложи на Министерството на комуникациите и на "Укрзализниця" временно да забранят приемането на товари за превозване по ферибота Иличовск - Поти/Броди по договори с БВФ или на негови представители до получаване на потвърждение от Укрферри за изпълнение от страната на БВФ на клаузата от споразумението за разплащането и съгласуването на тарифите, отбелязва comments.cpm.ua.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Земетресение разтърси крайбрежието на Филипините

Земетресение разтърси крайбрежието на Филипините

Свят Преди 1 час

Беше издадено предупреждение за цунами

Пътят към сърцето на жената: Съпругът на Селена Гомес разкри какво ястие ѝ готви всеки ден

Пътят към сърцето на жената: Съпругът на Селена Гомес разкри какво ястие ѝ готви всеки ден

Любопитно Преди 3 часа

Селена Гомес е известна с любовта си към необичайните вкусове

Откриха най-високия мост в света, предлага кафе и бънджи

Откриха най-високия мост в света, предлага кафе и бънджи

Свят Преди 3 часа

Рекордният мост съкращава времето за преминаване през каньона от два часа на две минути

Съдбоносна капитанска битка определя бъдещето на племената в “Игри на волята”

Съдбоносна капитанска битка определя бъдещето на племената в “Игри на волята”

Любопитно Преди 3 часа

Още един изгнаник от Блатото влиза в голямата игра

Мистерия със смъртта на висш дипломат насред Париж

Мистерия със смъртта на висш дипломат насред Париж

Свят Преди 3 часа

Посланикът на Южна Африка вероятно е скочил от 22-рия етаж на хотел

Мишел Пфайфър

Мишел Пфайфър разкри, че вече е баба

Свят Преди 4 часа

„Бях много тиха за това и е... рай е. Просто е невероятно,“ сподели Пфайфър

<p>В битка с жилищната криза: Гърция активира &bdquo;призрачни&ldquo; имоти</p>

В битка с жилищната криза: Гърция активира „призрачни“ имоти

Свят Преди 4 часа

Според Асоциацията на брокерите на недвижими имоти в Атина и Атика, около 5000 жилища в столицата стоят затворени, голяма част от които са част от завещания, управлявани от различни фондации

Русия печели милиарди от втечнен газ за ЕС

Русия печели милиарди от втечнен газ за ЕС

Свят Преди 4 часа

Компаниите от ЕС са сред най-големите клиенти на Yamal LNG

<p>Ако сте почитател на кето диетата - имаме лоши новини</p>

Проучване: Кето диетата носи скрити рискове за здравето

Свят Преди 4 часа

„Въпреки че кетогенната диета може да предотврати и лекува затлъстяването, тя причинява хиперлипидемия, хепатична стеатоза и глюкозна непоносимост"

КЗП и НАП: Край на спекулата с цените при еврото

КЗП и НАП: Край на спекулата с цените при еврото

България Преди 4 часа

Проверяващите ще извършват контролни покупки, за да установят нарушенията

„Аз ще бъда баща на децата ти“: Истинската история на любовта между Катрин Зита-Джоунс и Майкъл Дъглас

„Аз ще бъда баща на децата ти“: Истинската история на любовта между Катрин Зита-Джоунс и Майкъл Дъглас

Любопитно Преди 4 часа

Любов, скандали, болести и триумфи – вижте истинската история на 25-годишния брак между Катрин Зита-Джоунс и Майкъл Дъглас

КЕВР утвърди нова цена на природния газ

КЕВР утвърди нова цена на природния газ

България Преди 4 часа

Утвърдената цена е по-ниска от месечния индекс на международните газови борси

.

Селища, кръв и блокади: Защо Западният бряг е в центъра на конфликта

Свят Преди 4 часа

Западният бряг неминуемо ще играе важна роля за всяко бъдещо решение на израелско-палестинския конфликт

Бивш военен осъди прокуратурата за 50 000 лева

Бивш военен осъди прокуратурата за 50 000 лева

България Преди 4 часа

Петров е сред тримата висши офицери, които бяха съдени и оправдани за взривовете в поделението в Челопечене

Смъртта на Джеймс Дийн: Истината за катастрофата, която отне живота на идола преди 70 години

Смъртта на Джеймс Дийн: Истината за катастрофата, която отне живота на идола преди 70 години

Любопитно Преди 5 часа

Джеймс Дийн умира на 30 септември 1955 г. на 24-годишна възраст

<p>MrBeast завърза мъж в горяща сграда за 500 000 долара</p>

MrBeast защити скандално видео: "Би ли рискувал живота си за 500 000 долара"

Свят Преди 5 часа

"Отнасям се към безопасността по-сериозно, отколкото можете да си представите"