"Лукойл Нефтохим Бургас" отново е най-силната компания
"Лукойл Нефтохим Бургас" отново е най-силната компания   
Източник: Капитал 100
Зш шеста поредна година бургаската рафинерия "Лукойл Нефтохим Бургас" оглави класацията на в. "Капитал" на най-големите компании в България - "Капитал 100".

Резултатите от шестото издание на класацията бяха обявени снощи.

През 2011 г. приходите на "Лукойл Нефтохим Бургас" са се увеличили с 23% и достигат 6.7 млрд. лв., което е резултат, съпоставим с отчитаните непосредствено преди кризата. Ръстът в цените на горивата през последните години е гарантирал добрите резултати на двете български дружества от групата на руската "Лукойл", които до миналата година неизменно окупираха първите две места в класацията на най-големите.

В подреждането на върха има нов вицешампион - на второ място е медодобивният комбинат в Пирдоп "Аурубис България". През последните години дружеството е увеличило приходите си десеткратно, а за 2011 г. ръстът му е с над 45% до 4.7 млрд. лв.

Досегашният втори - "Лукойл България", отчита зтачително по-скромен ръст на приходите си за годината - с 4% до 3.5 млрд. лв.

Класирането на десетте най-големи компании:

"Лукойл Нефтохим Бургас"
"Аурубис България"
"Лукойл България"
Национална електрическа компания"
ОМВ България"
"Булгаргаз"
"Нафтекс петрол"
"ЧЕЗ електро България"
"Овергаз"
"Мобилтел"

И тази година

за да е при най-големите десет, една компания трябва да е с приходи от над 1 млрд. лв.

През 2011 г. това успява да постигне и "Овергаз", която влиза в клуба на корпоративните гиганти на мястото на отпадналата от челната десетка БТК. Приходите на телекомуникационното дружество се свиват в унисон с общата тенденция в сектора.

Спад на постъпленията си отчита и единственият останал в челната десетка представител на сектор "Телекомуникации" - "Мобилтел", който слиза до десетата позиция, след като през предходната година заемаше осмо място.

Общите приходи на компаниите от топ 10 са се увеличили с 18.7% през 2011 г., което е съпоставимо с постигнатия от дружествата от топ 100 ръст от 18.4%.

А приходите на 50-те най-бързорастящи дружества са скочили с над 65%.

Въпреки добрите резултати по отношение на приходите обаче картината при печалбите е доста по-различна. Организаторите на класацията отчитат, че средно за компаниите от топ 100, за които има данни, финансовият резултат през 2011 г. се е повишил с едва 5.8%, като всяка пета от тях е приключила годината на минус.

В групата на водещите десет дружества общият финансов резултат се е свил наполовина - до 143 млн. лв. Това понижение се дължи основно на загубите, отчетени от лидера " Лукойл Нефтохим Бургас" (135.8 млн. лв.) и от "Булгаргаз" (73.2 млн. лв.).

Междувременно в подреждането на 50-те най-печеливши компании тенденцията е възходяща - през 2011 г. постигнатата от тях средна рентабилност е 19 ст. на всеки лев приходи в сравнение с 15 ст. за 2010 г.

За първи път специалното издание

"Капитал 100" включва и класация на най-добрите банки в България.

Подреждането е базирано на публикуваните от БНБ финансови показатели на банките, като окончателното класиране са използвани различни показатели, разделени в четири групи, всяка от които има различно тегло при определянето на крайния резултат - стабилност (общо тегло 50%), ефективност (общо тегло 30%), размер (общо тегло 10%) и динамика (общо тегло 10%).

Същата методология е използвана и за класирането на банковите клонове на българския пазар, като използваните тегла на включените показатели са малко по-различни, поради факта, че тези институции нямат обособен капитал.

Най-добрата банка на 2011 г. е "Уникредит Булбанк".

В класацията на клоновете на първо място е ИНГ банк - клон София.

При небанковите компании, специализирани в кредитиране, лидер по реализирани приходи през 2011 г. е БНП "Париба Лични финанси".
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Иран чака 6 млрд. долара от замразените си активи

Иран чака 6 млрд. долара от замразените си активи

Свят Преди 1 час

Пезешкиан уточни, че сумата представлява половината от общо 12 милиарда долара ирански активи, намиращи се в Катар

Българин преби приятелката си във Виена и заплаши, че ще я убие

Българин преби приятелката си във Виена и заплаши, че ще я убие

Свят Преди 2 часа

Спешната медицинска служба на Виена е оказала първа помощ на жената и след това я откарала в болница

Уволниха директора на РИОСВ-Бургас

Уволниха директора на РИОСВ-Бургас

България Преди 4 часа

РИОСВ - Бургас е една от най-натоварените екоинспекции в странат

Трамвай аварира пред румънското посолство в София

Трамвай аварира пред румънското посолство в София

България Преди 4 часа

Авариралият трамвай беше изтеглен от мястото с помощта на друга мотриса

Полицаи за случая на АМ „Струма”: Това дете е родено герой

Полицаи за случая на АМ „Струма”: Това дете е родено герой

България Преди 4 часа

Васил Алексиев е категоричен, че цялата заслуга за възможно най-добрия развой на ситуацията е на детето

Обвиненият за подкуп шеф на ВиК – Несебър остава в ареста

Обвиненият за подкуп шеф на ВиК – Несебър остава в ареста

България Преди 5 часа

По време на съдебното заседание защитата оспори част от доказателствата

Социалните партньори не се разбраха за бюджетите на ДОО и НЗОК

Социалните партньори не се разбраха за бюджетите на ДОО и НЗОК

България Преди 5 часа

Разходите за пенсии надхвърлят 13 млрд. евро, като около 6,5 млрд. евро са за сметка на държавния бюджет

Ето колко струва охраната на Пеевски

Ето колко струва охраната на Пеевски

България Преди 6 часа

ДПС: Сега истината излезе наяве

Загинал и трима ранени при верижна катастрофа край Котел

Загинал и трима ранени при верижна катастрофа край Котел

България Преди 6 часа

Един от ранените се е наложило той да бъде транспортиран с медицински хеликоптер

Пуснаха под домашен арест обвиняем за „Баба Алино”

Пуснаха под домашен арест обвиняем за „Баба Алино”

България Преди 6 часа

Няма опасност да се укрие или да извърши друго престъпление

„Български пощи“ въвеждат такса за обмяна на левове в евро

„Български пощи“ въвеждат такса за обмяна на левове в евро

България Преди 7 часа

Обмяната в пощенските станции на банкноти и монети от левове в евро в размер до 1000 лв. на ден за едно лице ще продължи, но вече ще се таксува

Хванаха мъж с над 2 промила алкохол, да кара чужда кола

Хванаха мъж с над 2 промила алкохол, да кара чужда кола

България Преди 7 часа

Водачът е дал кръвна проба за химичен анализ и е задържан за срок до 24 часа

Истинско чудо: Спасиха 21-годишен мъж, прекарал 106 часа под руините във Венецуела

Истинско чудо: Спасиха 21-годишен мъж, прекарал 106 часа под руините във Венецуела

Свят Преди 7 часа

Изпълняващата длъжността президент на Венецуела Делси Родригес заяви, че спасителната операция е отнела 43 часа, след като Аарон е останал затиснат в продължение на 106 часа

Големият обрат между 29 юни и 5 юли: 3 зодии получават съдбовни уроци

Големият обрат между 29 юни и 5 юли: 3 зодии получават съдбовни уроци

Любопитно Преди 8 часа

На фона на ретроградния Меркурий, Пълнолунието в Козирог и преминаването на Юпитер в Лъв, на много хора ще им се наложи да се адаптират към нова реалност. Астролозите смятат, че между 29 юни и 5 юли животът постепенно ще се подобрява за три зодиакални знака

Трима пребивали случайни хора в София без причина

Трима пребивали случайни хора в София без причина

България Преди 8 часа

Единият заявил на пристигналите на място полицаи, че ще избие тях и семействата им