Германците най-ентусиазирани за лято у нас
Източник: БГНЕС
Хе елиери във Варна и курортите около града отчитат между 10 и 15% ръст спрямо предходни години на записвания на туристи за лятото, според данни, изнесени от Варненската туристическа камара преди дни.

Според нейния председател Георги Шипковенски ръстът е следствие на събитията в Северна Африка, и по специално в Египет и в Тунис, причинили отлив на туристи, предимно от Германия, които са се пренасочили към нашата страна.

Шипковенски уточни, че тези данни са отпреди туристическата борса в Берлин.

Все още обаче няма точна информация ще има ли ръст на туристи за Великден по Черноморието и какъв ще е той.

Яснота ще има след предстоящата туристическа борса в Букурещ, на която участват и представители на туристическия бизнес от Варна.

Курортът "Албена" очаква с около 20-30 на сто повече туристи от Германия през лято 2011 в сравнение с миналия сезон, съобщи зам.-директорът по маркетинг и продажби в акционерното дружество Йовка Страшилова.

По думите й за първи път през последните няколко години, когато непрекъснато бе отбелязван спад на германските летовници,

в курорта ще почиват около 26 хил. германци

Според нея интересът към българското Черноморие в тази страна нараства и над 500 германски туристически агенции са участвали в обучителни семинари за новостите през сезона в "Албена". Първите гости от Германия се очакват на 18 април по балнеопрограма.

Курортът чака и най-малко 30 хил. летовници от Румъния това лято, като според Страшилова този пазар ще се запази поне на равнището от миналата година, а има възможност да отбележи и лек ръст.

Очаква се румънските туристи тази пролет да проявят по-голям интерес и към почивките по време на Великденските празници, които са в края на април.

В дните между 22-25 април в курорта ще отворят врати повече хотели. След петзвездния "Фламинго гранд" сезонът ще открият "Добруджа", "Малибу", "Лагуна гардън", "Лагуна маре", "Лагуна бийч", "Ралица".

 

В курорта "Слънчев бряг" също чакат 10-15% ръст

на чуждестранните туристи през настоящия летен сезон, коментира за БТА Елена Иванова, председател на съюза на собствениците му.

Първите хотели ще отворят врати през втората половина на април, по време на Великденските празници, когато се очаква да пристигнат няколко големи групи от Сърбия, Македония и Румъния, които са направили резервации за четири дни. Около 1000 души ще посрещнат празниците в курорта.

Летният сезон в "Слънчев бряг" ще започне тази година с първия чартър от Германия на 5 май, откъдето са и по-голямата част от туристите този сезон. Германия е най-стабилният ни туристически пазар, дори в условията на криза интересът се запазва и дори се разширява, твърди Иванова.

Комплексът ще посрещне и голям брой абитуриенти от чужбина.

Лидерско място това лято ще заемат туристи от Израел и Русия,

очаква се рекорден ръст и на скандинавските туристи. Курортът чака и доста гости от Унгария, Полша, Румъния, Белгия, Холандия, Молдова и Прибалтийските републики.

През тази година ще се запази и нивото на туристите от Сърбия и Македония. Миналата година те предпочитаха да летуват по южното ни Черноморие - от Слънчев бряг до Ахтопол.

По думите на Иванова някои от хотелите в "Слънчев бряг" са предплатени на 100% за целия сезон, а от 30 до 80% са заетите места в другите хотели, но записванията продължават.

Тъй като ранните записвания вървят много добре, е почти сигурно, че евтини оферти няма да има, обяснява Иванова. Това обаче не значело, че цените за нощувка ще бъдат завишени, стремежът е да се запази границата от 2008 г.

Туристическият комплекс разполага с над 80 хил. хотелски легла и 36 хил. апартамента. Българите обикновено почиват в "Слънчев бряг" през юли и август, когато е сезон на отпуските. И сред тях се отчита ръст с всяка година.

От това лято таксиметровите шофьори в "Слънчев бряг" ще носят униформи

Целта е да бъде решен проблемът с нерегламентираните таксита, които мамят туристите. Дружеството обмисля да намали и броя на колите с около четири пъти. Друг проблем е липсата на единна тарифа.

Идеята на дружеството е да ограничи броя на такситата до 150 (спрямо 600 м.г.), а с приоритет ще бъдат шофьорите от региона, които трябва да уеднаквят цените си. След въвеждането на единната тарифа, тя ще бъде обозначена на специални информационни табла, които ще бъдат поставени на всяка от стоянките.

Стикер за сключен договор с дружеството или с хотелиер ще показва кои са легалните таксита.

Заради безразборното паркиране в "Слънчев бряг" ръководството смята да въведе и ограничение. Една от първите мерки, която влиза в сила от този сезон, е

въвеждането на "синя зона" с работно време от 10 до 24 ч.

Ще има ограничения и за зареждането на обектите със стоки. Това ще може да се извършва във времето от 5 до 9 ч. сутринта, а следобед от 16 до 18 ч.

Като един от основните проблеми в курорта Елена Иванова посочи временните обекти тип бараки и лошата инфраструктура. Те ще бъдат обсъждани на общо събрание на собствениците на хотели в края на следващата седмица.

Засегнат ще бъде въпросът и с електроенергията. Лошото й качество остави без ток хиляди туристи в разгара на лятото на миналата година и нанесе сериозни финансови загуби на търговци и хотелиери.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Украйна удари руско петролно депо в Брянска област

Украйна удари руско петролно депо в Брянска област

Свят Преди 18 минути

Депото е част от веригата за снабдяване с гориво на руската армия

Какво наистина е договорено между САЩ и Иран

Какво наистина е договорено между САЩ и Иран

Свят Преди 1 час

Не е ясно кога или как споразумението може да бъде финализирано

Жена загина в тежка катастрофа край Симитли

Жена загина в тежка катастрофа край Симитли

България Преди 3 часа

Главен път Е-79 е напълно затворен за движение и в двете посоки

Съпругът на бившия шотландски премиер се призна за виновен

Съпругът на бившия шотландски премиер се призна за виновен

Свят Преди 3 часа

Шейсет и две годишният Питър Мърел бе задържан под стража

Oбвинения за изтезания и сексуално насилие срещу Израел

Oбвинения за изтезания и сексуално насилие срещу Израел

Свят Преди 3 часа

Около 50 от активистите в глобалната хуманитарна флотилия за Газа са били приети в болница в Турция

Бунт и стрелба във венецуелски затвор, затворници подпалиха покрива

Бунт и стрелба във венецуелски затвор, затворници подпалиха покрива

Свят Преди 5 часа

Демонстрантите обвиняват ръководството в изтезания

Радев се срещна с американския и.д. помощник държавен секретар по европейките въпроси

Радев се срещна с американския и.д. помощник държавен секретар по европейките въпроси

България Преди 5 часа

Двамата са обсъдили стратегическото партньорство между двете държави

<p>Лили Иванова след втория концерт в зала &bdquo;Олимпия&ldquo;: Щастлива съм, показах моето изкуство</p>

Лили Иванова след втория концерт в зала „Олимпия“: Щастлива съм, показах моето изкуство, беше невероятно удоволствие

Любопитно Преди 5 часа

В продължение на почти два часа, най-голямото име в българската поп музика представи едни от най-големите си хитове, заедно с нови песни

Интензивен трафик след серията почивни дни, близо 500 хил. коли се прибират към София

Интензивен трафик след серията почивни дни, близо 500 хил. коли се прибират към София

България Преди 5 часа

Най-натоварено традиционно ще бъде движението в посока София по автомагистралите „Тракия“, „Хемус“ и „Струма“

,

Жертвоприношение в името на науката: Защо пръстите и зъбите на Галилео Галилей се пазят в музей

Любопитно Преди 6 часа

Когато Галилео умира през 1642 г., Католическата църква категорично отказва да позволи той да бъде погребан в осветена земя заради еретичните му за онова време теории

Дуейн Джонсън и Джулия Робъртс откриват 14-ото издание на „Великият понеделник”

Дуейн Джонсън и Джулия Робъртс откриват 14-ото издание на „Великият понеделник”

Любопитно Преди 6 часа

Гласуването вече е активно, а участниците в него могат да спечелят награди

САЩ и Иран охладиха надеждите за скорошен пробив в мирните преговори

САЩ и Иран охладиха надеждите за скорошен пробив в мирните преговори

Свят Преди 6 часа

Марко Рубио предупреди, че Вашингтон ще търси „алтернативни варианти“, ако дипломацията с Техеран се провали

Какво време ни очаква до края на май

Какво време ни очаква до края на май

България Преди 6 часа

Последната седмица на месеца ще започне с приветливо време

Арестуваха шофьора, превозвал мигранти край Бургас

Арестуваха шофьора, превозвал мигранти край Бургас

България Преди 7 часа

Мъжът е заловен късно снощи в Пловдив

ГДБОП задържа петима за контрабанда на наркотици през страната

ГДБОП задържа петима за контрабанда на наркотици през страната

България Преди 7 часа

Полицейската операция е започнала на ГКПП „Капитан Андреево“ на границата с Турция, съвместно с Агенция „Митници“

<p>Важно за пътуващите: Промени в движението на влаковете през Централна гара София</p>

Важно за пътуващите: Временни промени в движението на влаковете през Централна гара София

България Преди 8 часа

Те касаят организацията в източното направление между гарите Централна, Подуяне пътническа и Искър