Банкерите отрязаха Дянков за лихвите по кредитите
Левон Хампарцумян   
Източник: БГНЕС
54

Председателят на Асоциацията на банките в България Левон Хампарцумян отхвърли възможността държавата да наложи намаляване на лихвите по кредитите.

Така той отговори на призива на финансовия министър Симеон Дянков търговските банки да свалят цените на заемите.

Мисля, че вече всички, които имат малко повече разум в главата, разбраха, че господин Дянков все пак не идва от Северна Корея, а от Америка, заяви в интервю за БНР Хампарцумян.

Дянков много добре знае, че нито може административно да управлява лихвите, нито може с тристранката да реши какъвто и да е проблем, свързан с лихви, банки и т.н., защото устройството на държавата е друго, обясни банкерът.

По думите на Хампарцумян като напада банките, Дянков отбива вниманието от себе си или от гафовете, които е направил.

"Държавата има банка. Министърът на финансите е принципал на Банката за развитие и съвсем спокойно биха могли от там да започнат с намаляването на лихвите. Но както виждате, не само че не са започнали, но няма и да го направят, защото пазарът не го позволява", каза още той.

2012 г. е много трудна за прогнозиране, категоричен е председателят на Асоциацията на банките в България.

По думите му това, което пречи на бизнеса да инвестира, е, че средата е трудно предсказуема.

"Аз не вярвам в катастрофалните сценарии за разпад на еврозоната и еврото.

По-скоро ще се намерят пътищата за по-пълна интеграция на държавите, за по-добра финансова дисциплина.

Начинът, по който това ще бъде направено, много трудно може да се предскаже", коментира финансистът.

В интервю за "24 часа", публикувано преди два дни, финансовият министър Симеон Дянков заяви, че е време лихвите по кредитите да паднат.

"Помните, че в началото на мандата в едно от първите си интервюта точно на вас казах, че банкерите искат благоприятна финансова среда и подобрен кредитен рейтинг. Ето, това вече е факт.

Външният финансов ресурс, който ползват нашите банки, вече е по-евтин, вземат го при по-ниски лихви. Следователно би трябвало и за крайните потребители парите да поевтинеят", смята финансовият министър.

По думите му държавата е свършила своята част от работата и сега е ред на бизнеса.

Коментари 54
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

54 коментара
 
- Днес поставих ултиматум на началника си - или ми вдига заплатата, или напускам. - Е, и какво? - Ами, поспорихме и стигнахме до компромис...…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

<p>&quot;Сега в Америка се случва нещо опасно&quot;</p>

Байдън: Сега в Америка се случва нещо опасно

Свят Преди 15 минути

Американският президент Джо Байдън заяви, че републиканецът Доналд Тръмп и неговите съюзници представляват опасна заплаха за демокрацията в САЩ

<p>САЩ поставиха ултиматум на Украйна</p>

Реформи срещу оръжие: САЩ поставиха ултиматум на Украйна

Свят Преди 19 минути

Най-неотложните промени са укрепването на Специализираната антикорупционна прокуратура и Националното антикорупционно бюро

NOVA

„Мистерии от космоса“ в „Темата на NOVA“

Любопитно Преди 1 час

Не пропускайте тази събота след централната емисия новини

Борисов: Да не слагат каруцата пред коня с фирмите

Борисов: Да не слагат каруцата пред коня с фирмите

България Преди 1 час

Първо са работните места на хората, отбеляза лидерът на ГЕРБ

<p>Отбелязваме Световния ден на сърцето</p>

В Световния ден на сърцето: Лекари насърчават профилактичните прегледи

Свят Преди 1 час

Сърдечно-съдовите заболявания намаляват продължителността и качеството на живота

Откриха най-старите обувки в Европа

Откриха най-старите обувки в Европа

Любопитно Преди 1 час

Ниската влажност и хладният въздух в пещерата са ги запазили в необичайно добро състояние

Ето на какво се дължи оранжевият цвят на морковите

Ето на какво се дължи оранжевият цвят на морковите

Любопитно Преди 1 час

Витамин А е важен за здравето на очите, имунната система и други части на човешкото тялото

ЕП се подготвя да изслуша и одобри още един нов еврокомисар

ЕП се подготвя да изслуша и одобри още един нов еврокомисар

Свят Преди 1 час

Той ще положи изпит пред парламентарната комисия по околна среда и евродепутати от комисиите по промишленост, изследвания и енергетика, по външни работи и по развитие

Петима убити при руски обстрел в Южна и Източна Украйна

Петима убити при руски обстрел в Южна и Източна Украйна

Свят Преди 2 часа

В Костянтиновка, западно от град Бахмут, трима души са били ранени

Украински дрон удари руска електрическа подстанция

Украински дрон удари руска електрическа подстанция

Свят Преди 2 часа

Било е прекъснато и електрозахранването на болница

Извънредно заседание на МС: Решават съдбата на въглищните централи

Извънредно заседание на МС: Решават съдбата на въглищните централи

България Преди 2 часа

Вносители са министърът на енергетиката Румен Радев и министърът на регионалното развитие и благоустройството Андрей Цеков

Гениалният хореограф: Кой е артистът създал 58 произведения

Гениалният хореограф: Кой е артистът създал 58 произведения

Любопитно Преди 2 часа

Запознайте се с творчеството на Анжелен Прелжокаж

Неблагодарният човек: 7 признака, по които да го разпознаем

Неблагодарният човек: 7 признака, по които да го разпознаем

Любопитно Преди 2 часа

В тази статия посочваме признаците, че един човек е неблагодарник

Почитаме паметта на велик светец, кой е той

Почитаме паметта на велик светец, кой е той

Любопитно Преди 4 часа

Киряк Отшелник е роден в Коринт, Гърция, през 448 г.

Нови разкрития за стрелбата в Ротердам

Нови разкрития за стрелбата в Ротердам

Свят Преди 4 часа

Трима души загинаха, сред които и 14-годишно момиче