Между 60 и 70% от търговските обекти в страната крият части или целия си оборот, сочат данните на звеното за анализ на риска в НАП.
Около 20 млн. лв. годишно не влизат в хазната само от укритите обороти на търговците на хранителни обекти, още около 11-12 млн. лв. се губят от укритите обороти на дискотеки и заведения, съобщи говорителят на НАП Росен Бъчваров.
Общо около 900 хил. активни икономически субекти трябва да се контролират от около 2000 данъчни инспектори, което означава, че може единствено да се анализира рискът и да се прави контрол по извадки, посочиха от НАП.
Темата на днешното заседание на Консултативния съвет към изпълнителния директор на агенцията бе промяната в Наредба 18 за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства и изграждането на дистанционна връзка с информационната система на НАП.
Наредбата е обнародвана в Държавен вестник, предстои да се осъществи първата връзка на НАП с търговците на горива в началото на 2011 г.
Търговците по ДДС трябва да се свържат с информационната система на НАП до септември 2011 г., а всички останали търговски обекти - до март 2012 г.
Промяната ще предостави предимства на бизнеса - ще отпадне необходимостта да бъдат съхранявани всички фискални бонове от фискалните устройства на апаратите в търговските обекти, смятат от НАП.
В същото време екипите на НАП ще могат да бъдат пренасочени към друг вид контрол. Васил Панов от НАП заяви, че целта на въвеждането на дистанционната връзка е да се установят реалните обороти на търговските обекти и да се сведе до минимум възможността за манипулиране на данните от фискалните устройства.
Според него така ще бъде осъществен превантивен контрол и търговците ще знаят, че във всеки момент оборотът им може да бъде засечен.
Общо 480 хил. фискални устройства са регистрирани и действащи у нас, посочи Росен Бъчваров. Според мнението на най-големите производители на фискални устройства няма да има нужда от подмяна на всички устройства, в някои случаи може само да се монтира интернет-модем, посочи той.
Голяма част от устройствата са произведени преди 10-15 години и според експертни мнения, ако тези устройства са ползвани непрекъснато, те не биха могли вече да работят.
Монтирането на интернет-модул според експерти ще струва около 200 лв., а ново фискално устройство - от 450 лв. до над 1000 лв., уточни Бъчваров.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!