Светещите пешеходни пътеки в София са вече четири
Източник: netinfo

Още две светещи пешеходни пътеки дари ЕКО България на Столична община. С тях единствените по рода си пътеки стават общо четири.

Новите пътеки се намират на кръстовището на бул. "Янко Сакъзов" и ул. "Сан Стефано" и до пазар Слатина на бул. "Шипченски проход".

Първата по рода си светеща зебра в България беше открита на 30 октомври 2012 г. на бул. "Васил Левски", до сградата на Софийски университет "Св. Климент Охридски".

В края на месец март на бул. акад. "Йордан Йосифов" в Студентски град бе монтирана следващата пешеходна пътека от проекта.

С новите две пътеки, ЕКО България изпълни обещанието си към жителите на столицата, като част от програмата "Обади се, като стигнеш!".

Светещите пешеходни пътеки са разработени от секция "Аерокосмическа техника и технологии" към Института за космически изследвания и технологии. Светлинната предупредителна система регулира силата на светлината в зависимост от метеорологичните условия: ден, нощ, мъгла, дъжд или сняг с помощта на сензори, вградени във всяко съоръжение.

Изобретението помага на водачите на МПС да възприемат по-добре пътната обстановка. При разпознаване на пешеходец, системата подава сигнали към светлинните модули, монтирани на пътното платно, които генерират сигнализация, тип бягаща светлинна вълна.

Посоката на светене съответства на посоката на пресичане на пътното платно от пешеходеца. Пътеките са видими в прав участък от разстояние 50 м при дневна светлина и 500 м нощем.

Новите три пътеки са усъвършенстван вариант на тази, монтирана до сградата на Софийския университет. Изградени са от специално разработени, уникални, изцяло български датчици, които позволяват много по-висока надеждност и достоверност при разпознаване посоката на движение на пешеходеца в зоната за подход към пешеходната пътека.

Новите сензори са непретенциозни към условията за монтиране в съществуващата градска инфраструктура. Към системата е разработен и добавен модул за дистанционен контрол на съоръжението.

С помощта на този модул, в информационен център постъпва информация за работоспособността на всички светлинни тела, които са монтирани на пътното платно, както и за състоянието на сензорите за разпознаване на пешеходци.

Наличността на това устройство дава възможност за бърза диагностика и своевременно отстраняване на неизправности, за натрупване на статистическа информация относно пешеходния трафик по дни и часове, както и информация за метеорологичните условия на мястото на пътеката.

Системата може да бъде захранвана и със слънчева енергия, посредством фотоволтаичен панел. Това я прави изключително удобна за монтиране на места без достъп до националната електропреносна мрежа.

Идеята за проекта е на Стоян Танев, ръководител на секция "Аерокосмическа техника и технологии" (АТТ) в Института за космически изследвания и технологии към Българската академия на науките. Той е и ръководител на екипа от петима специалисти, който разработва пътеките.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
ИТ индустрията догодина ще зависи от неясните цени

ИТ индустрията догодина ще зависи от неясните цени

Технологии Преди 12 минути

Изкуственият интелект провокира промени в хардуера и посоката на индустрията, но големият глад за чипове води и до поскъпване на цените, което може да забави прогреса на много разработки

Руски съд осъди Сергей Удалцов на 6 години затвор за тероризъм

Руски съд осъди Сергей Удалцов на 6 години затвор за тероризъм

Свят Преди 8 часа

Той определи съдебното решение като срамно

Болсонаро подкрепя кандидатурата на сина си за президент на Бразилия

Болсонаро подкрепя кандидатурата на сина си за президент на Бразилия

Свят Преди 9 часа

Болсонаро излежава 27-годишна присъда за планиране на преврат

Как да спасим Коледа от семейни скандали

Как да спасим Коледа от семейни скандали

Любопитно Преди 10 часа

Психолози дават съвети за по-спокойни празници

Крал Чарлз призова за състрадание и помирение в коледното си послание

Крал Чарлз призова за състрадание и помирение в коледното си послание

Свят Преди 10 часа

По традиция коледното послание на монарха беше предварително записано

Петима загинали при катастрофата с хеликоптер край Килиманджаро

Петима загинали при катастрофата с хеликоптер край Килиманджаро

Свят Преди 10 часа

Хеликоптерът е изпълнявал медицинска мисия, уточниха местни медии

Израел елиминира представител на иранските сили "Кудс"

Израел елиминира представител на иранските сили "Кудс"

Свят Преди 10 часа

За момента няма коментар от страна на ливанските власти и на Иран

Патриарх Даниил е официално посрещнат от Вселенския патриарх Вартоломей

Патриарх Даниил е официално посрещнат от Вселенския патриарх Вартоломей

Свят Преди 11 часа

Визитата на патриарх Даниил започва от 25 декември, Рождество Христово, и ще завърши на 28 декември

<p>Виждали ли сте я? Издирват момиче с увреждания във Варна&nbsp;(СНИМКА)</p>

Виждали ли сте я? Издирват момиче с увреждания във Варна

Свят Преди 11 часа

За последно момичето е видяно в сряда около 11 ч. до РУ-Аспарухово

Мелони отправи две коледни послания към сънародниците си

Мелони отправи две коледни послания към сънародниците си

Свят Преди 11 часа

Тя раздаде коледни подаръци на министрите си

<p>Какви стъпки предприема Австралия, за да предотврати нова трагедия&nbsp;(ОБЗОР)</p>

Какви стъпки предприема Австралия, за да предотврати нова трагедия

Свят Преди 12 часа

Мерките включват ограничаване на броя на огнестрелните оръжия, които един човек може да притежава, ограничение за издаване на лицензите и изискване за по-строги проверки

Захарова нарече действията на САЩ в Карибско море "бандитизъм"

Захарова нарече действията на САЩ в Карибско море "бандитизъм"

Свят Преди 12 часа

"Днес ставаме очевидци на пълно беззаконие в Карибско море", каза Захарова

Кремъл изпрати сигнал към Париж за съдбата на Лоран Винатие

Кремъл изпрати сигнал към Париж за съдбата на Лоран Винатие

Свят Преди 12 часа

Това изненадващо съобщение бе направено в момент, когато Париж и Москва заявиха неотдавна интерес за пряк контакт между президентите Макрон и Путин

Крал Чарлз Трети заведе семейството си на църква пеша

Крал Чарлз Трети заведе семейството си на църква пеша

Свят Преди 13 часа

Те посетиха църквата "Св. Мария Магдалена" в частното имение на краля в Сандрингъм

Тръмп с нови нападки срещу Стивън Колбер: Си Би Ес трябва "да приспи" водещия

Тръмп с нови нападки срещу Стивън Колбер: Си Би Ес трябва "да приспи" водещия

Свят Преди 13 часа

"Жалка развалина, без талант и каквото и да било друго необходимо за успех в шоубизнеса"