С метището в Суходол се отваря по решение на Министерския съвет. Според всички експертни оценки на площадките в Суходол има достатъчно място за складирането на софийския боклук.
Общината в София поиска депото да бъде отворено отново и обещава в рамките на две години да построи завод за отпадъци.
Жителите на квартала са на две противоположни мнения относно отварянето му. Едните са категорично против извозването на софийския боклук там, а другите считат, че трябва да се избегнат крайните конфронтации и да има определени компенсации за Суходол, който ги заслужава.
Днес сутринта 20-30 души протестираха. Кордоните полиция не допускаха местните жители близо до депото, където има и метални заграждания, разказват репортери.
Суходолци, които излязоха на протест, се заканват да се върнат довечера, а и да се опитват всяка сутрин да пречат на боклукчийските камиони. Участник в протестите твърди, че не успели да се съберат повече хора, защото униформените били блокирали и църквата, а уговорката била, когато сметта тръгне, кварталът да бъде вдигнат на крак с биене на камбаната.
Постоянно прокурорско присъствие е осигурено в района на контролния пункт за сметището в Суходол, съобщиха за БГНЕС от пресцентъра на Столичната дирекция на полицията.
В момента там е спокойно, няма протестиращи жители на квартала, отбелязаха от полицията около 11,30 ч. и уточниха, че зосиленото присъствие на представители на реда е по искане на кмета на общината.
Според полицията около 50 жители на Суходол са се събрали през изминалата нощ на контролния пункт за сметището. Малко след 6 ч. сутринта те са се прибрали по домовете си.
Столична община получи в понеделник окончателното разрешение по чл. 37 от Закона за управление на отпадъците, което позволява повторното отваряне на сметището в Суходол, каза за БГНЕС заместник-кметът по екология Мария Бояджийска.
Тя уточни, че са осигурени всички изисквани от закона документи за извозване на софийския боклук в свободните клетки на сметището в Суходол.
Дневно в депото ще се извозват около 1000 тона боклук, като между Столична община, СДВР и МОСВ е създадена организация за съвместна работа.
Не обявихме конкретна дата за отваряне на Суходол, защото не бяхме сигурни кога ще получим окончателното разрешение. Столична община има одобрен план за привеждане в съответствие с изискванията на депото в Суходол, одобрена програма за управление на отпадъците, програма за мониторинг на сметището, санитарно удостоверение от РИОКОЗ и разрешение за транспортиране на отпадъците, посочи Бояджийска.
Тя уточни, че в Суходол се карат само неопасните отпадъци, всички опасни отпадъци се изваждат от боклука и се съхраняват на площадка, която има всички документи за временно съхранение на опасни отпадъци.
Както е известно свободният обем на Суходол е 430 хил. куб. метра, рекултивацията на сметището е извършвана до вчера.
Бояджийска припомни, че именно извършваната рекултивация на сметището в Суходол е показала, че е най-добре свободните пространства да се запълнят с отпадъци вместо с пръст.
Ако не отворим депото в Суходол ще трябва да увеличим такса смет, каза зам.-кметът и уточни, че до април 2008 година ще заработи сепариращата инсталация, която кметството ще купи със собствени средства.
В бюджета за 2008 г. ще бъдат предвидени 20 млн. лв., които, при заявено желание и интерес от гражданите на Суходол, ще бъдат изразходвани за нуждите и подобряване на инфраструктурата на квартала. Общината ще предостави възможност на жителите на района да осъществяват граждански контрол върху депото, се посочва в съобщение на Столичната община.