Жертви на невиждани порои в Генуа, Италия
Банкок   
Източник: ЕПА/БГНЕС
На а вълна от проливни дъждове над северозападните части на Италия отне живота на шестима души, сред които и деца, главно в района на Генуа, съобщава АФП по информация на италиански медии.

В самия град една жена беше премазана от коли, повлечени от прелялата река Фереджано. Една жена и две деца се водят за изчезнали.

Придошлите й води пометоха десетки автомобили. Прекъснати бяха газопроводи, а десетки магазини бяха наводнени.

Проливните дъждове връхлетяха Италия само седмица след предишна дъждовна вълна, в която загинаха 10 души и бяха причинени щети за милиони евро в областите Лигурия и Тоскана.

Днес в Генуа пожарникари отводняваха много от кварталите на града и евакуираха десетки хора.

В най-засегнатите райони беше прекъснато подаването на ток и на газ.

Заради стихията училищата са затворени. Не се препоръчват пътуванията до града.

Гражданската защита призова жителите на града да се качат на по-горните етажи на домовете си или да се отдалечат от малките реки, които прекосяват Генуа.

Най-тежките наводнения в Банкок от 50 години насам

засегнаха северните части на централната градска зона, като принудиха властите да затворят голям търговски център, предаде АФП. Наводненията застрашиха и метрото.

Една пета от мегаполиса е залята с вода, примесена с кал, битови и промишлени токсични отпадъци, трупове на удавили се животни. Всичко това крие голяма заплаха за здравето на хората.

Вонящата маса настъпва в града с всеки изминал ден. Днес тя достигна важно кръстовище в северната част на града, където се намира прочутият търговски комплекс

"Сентър плаза", който беше принуден да затвори врати

Говорител на метрото на Банкок посочи, че три станции ще бъдат затворени за първи път в историята на метрополитена, ако нивото на водата достигне 40 см.

На всяка от метростанците е разположен персонал, който следи положението с покачващата се вода.

Големият пазар Чатучак, който е посещаван от туристите, засега ще остане отворен по настояване на търговците.

Наводненията отнеха живота на 442 души в Тайланд. Те продължават вече трети месец и в северните и централните части на страната засегнаха милиони хора.

Засега центърът на Банкок все още е сух,

защото е защитен от километри диги, но властите поискаха пълна евакуация на осем от 50-те квартала на града и частична евакуация на четири.

В застрашените райони живеят около 1,7 млн. души. Това е много повече, отколкото може да поемат евакуационните центрове.

Много жители на Банкок предпочитат да останат в наводнените части на града въпреки рисковете от токов удар, недостига на питейна вода и проблемите с хранителните доставки.

Наводненията са причинени от необичайно силните тази година мусонни дъждове. След като водата първо заля северните и централните части на Тайланд, тя започна да се оттича към столицата. Властите се опитват сега да я отведат чрез отводнителна система към реките и каналите и

да спасят финансовия и търговския център на Банкок

Ако компаниите в тази зона спрат да работят, това ще има катастрофални последици за икономиката на страната.

Жители на някои квартали на Банкок са ядосани от действията на властите и смятат, че техните жилищни райони са били пожертвани, за да се спаси финансовият център и по-хубавите квартали.

В Банкок все още работи международното летище. Летището за вътрешни полети обаче е затворено от няколко дни. Международното летище е защитено със стена висока 3,5 м, чието състояние е под постоянно наблюдение. Когато водата достигне 2,5 м, ще бъде обявено извънредно положение и ще бъде задействан план за спешни мерки.

Властите подават противоречива информация

за обстановката в столицата и хората остават с впечатление, че и те не знаят докъде ще стигне водата и до каква степен центърът на Банкок ще пострада.

Бедствието вече коства на икономиката на Тайланд 4,2 млрд. евро. Заради наводненията растежът на икономиката за тази година спадна с 1,7 пункта до около 2 процента.

Износът на ориз намаля с около 30 на сто заради пострадали оризови плантации. Тайланд е най-големият износител на ориз в света.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Михайло Федоров започна работа за военните в Италия

Михайло Федоров започна работа за военните в Италия

Свят Преди 5 часа

Федоров благодари на Крозето за „личната му подкрепа“

Григор Димитров: Още много неща искам да постигна в спорта

Григор Димитров: Още много неща искам да постигна в спорта

Любопитно Преди 5 часа

Най-добрият български тенисист призна, че след трудните месеци зад гърба му класирането има особено значение

Нови останки от дронове по българското Черноморие

Нови останки от дронове по българското Черноморие

България Преди 8 часа

Военнослужещите са действали след разпореждане на началника на отбраната

ЕК предупреди Сърбия за възхвалата на военнопрестъпника Радко Младич

ЕК предупреди Сърбия за възхвалата на военнопрестъпника Радко Младич

Свят Преди 9 часа

След смъртта на Младич Европейският съюз припомни, че той е осъден военнопрестъпник

12 мигранти избягаха от центъра в Пъстрогор

12 мигранти избягаха от центъра в Пъстрогор

България Преди 10 часа

Групата, съставена основно от марокански граждани, е успяла да премахне решетките на прозорец

Камион помете човек с мотофреза край Ветово

Камион помете човек с мотофреза край Ветово

България Преди 10 часа

Сигнал за инцидента е подаден малко преди 13:00 часа днес

МВР спря издаването на български паспорти с 10-годишна валидност

МВР спря издаването на български паспорти с 10-годишна валидност

България Преди 10 часа

Причината е техническа - интересът към този тип паспорт е неочаквано голям

United Group B.V.  с ръст на приходите и печалбата си през първата половина на 2026 г.

United Group B.V. с ръст на приходите и печалбата си през първата половина на 2026 г.

Свят Преди 10 часа

Приходите на групата се увеличават с 11%, а коригираната EBITDAal нараства с 12%

БНТ отговори защо София не бе избрана за „Евровизия 2027“

БНТ отговори защо София не бе избрана за „Евровизия 2027“

България Преди 11 часа

Писмото посочва конкретни несъответствия

Снимката е илюстративна

След визитата на директора на ЦРУ в Москва - Русия засили ударите по Киев

Свят Преди 11 часа

Ратклиф посети Москва на 25 август, а дни по-късно Киев отчете рекордните 13 въздушни тревоги за едно денонощие

,

Извънземна „медуза“ на Марс? НАСА обясни странния обект от снимките на Curiosity

Любопитно Преди 11 часа

Странна сянка с форма на медуза върху снимка от Марс предизвика въпроси за извънземен живот. От NASA разкриха, че мистериозният обект всъщност е следа от космически лъч, ударил директно камерата на марсохода Curiosity

Тийнейджърите, обвинени вчера за убийството в Пловдив, остават в ареста

Тийнейджърите, обвинени вчера за убийството в Пловдив, остават в ареста

България Преди 11 часа

Окръжните магистрати заседаваха при закрити врата

Може ли ДНК тест да предвиди рак? Истината според генетиците

Може ли ДНК тест да предвиди рак? Истината според генетиците

Любопитно Преди 11 часа

Генетичните тестове могат да открият предразположеност към рак, но това не означава, че даден човек задължително ще развие заболяването

Илюстративно изображение: плакат с ликовете на покойния върховен лидер на Иран аятолах Али Хаменей (вляво) и неговия син и настоящ върховен лидер Моджтаба Хаменей в предградие в ливанската столица Бейрут

Скритото оръжие на Иран оставя САЩ уязвими за катастрофална атака

Свят Преди 12 часа

Шест месеца след началото на войната между САЩ и Израел срещу Иран Ислямската република все още разполага с опасни възможности да наложи още по-висока цена на своите военно превъзхождащи противници

България получи 489,3 млн. евро за отбрана

България получи 489,3 млн. евро за отбрана

България Преди 12 часа

Това е част от плана на Европейската комисия за превъоръжаването на Европа

Учени откриха неизвестен досега метал в пепелта на Хирошима

Учени откриха неизвестен досега метал в пепелта на Хирошима

Любопитно Преди 12 часа

Изследователи откриха микроскопично зрънце от неизвестна досега метална сплав в остатъците от ядрения взрив над Хирошима през 1945 г. Материалът се е формирал при екстремни условия, които науката тепърва преоткрива в пепелта на трагедията