Подп. Наско Люцканов, бивш командир на втория ни батальон в Кербала, заяви, че не е влизал в конфликти нито с полското, нито с американското военно командване в града. Пред БНР той потвърди, че се подготвя да учи интензивно английски език и допълни, че се връща с чиста съвест и не се чувства гузен или виновен пред офицерската си чест. Проблем със своите подчинени в Кербала също не е имал. Смяната си като командир в Ирак научил от Би Ти Ви, нямало е време, за да преосмисли случилото се.

Ген. Димитър Димитров, бившият командващ трети армейски корпус в Сливен, каза, че е бил няколко години командир на Люцканов в Симеоновоград и го познава като твърд и стабилен човек.
"От 1988 до 1999 г. сме били заедно и нито веднъж Люцканов не е проявявал своеволия или безотговорност", каза ген. Димитров. Според него не английският език е повод за смяната на подп. Люцкнов като командир на батальона в Ирак, без да коментира повече.

От генщаба на полската армия и от командването на многонационалната дивизия в Кербала отричат смяната на командващия българския батальон да е под полски натиск, каквито медийни версии се появиха в България.
"Не е наша работа да имаме претенции към съюзническите национални командвания", каза говорителят на полския Генерален щаб, уверявайки: "За първи път чувам, че поляците са имали неприятности с българския командващ в Ирак".

И от Кербала дойде опровержение на медийните версии в София, че Наско Люцканов е отзован под натиска на поляците.
"Нито за отстраняване сме молили, нито давление сме оказвали. От сътрудничеството с командващия Люцканов бяхме напълно удовлетворени", заяви говорителят на многоноционалната дивизия в днешния "Газета Виборча". Информацията, публикувана във вестника, е за загадъчното отстраняване на командващия българския контингент в Ирак след едва двеседмично изпълняване на функциите.

"Критикуват поляците" гласи пък заглавие в друго полско издание. Много противоречия предизвиква в България отзоваването на българския главнокомандващ в Кербала, коментира варшавският "Жичие Варшави" в опит да изясни дали е в ход нов полско-български спор.

Възможно е в близките дни да има нови инциденти в Кербала, съобщи междувременно вчера БНР, като се позова на отлично информиран източник от Генералния щаб на армията, който анализирал обстановката в Ирак и зоната за отговорност на българския батальон. Допълнителен риск за сигурността за нашите военни криела и смяната на командира на батальона подп. Наско Люцканов.

В момента в нашата армия има само 9 офицери, подготвени за командири на батальони, но те не искат да заминат на мисия в Ирак и затова е бил направен компромис с езиковата подготовка на подп. Люцканов, обяснили военни пред БНР. В края на миналата година над 1000 офицери с нужната квалификация и опит са напуснали армията под заплахата от съкращения и сега цели звена по командирската верига са оголени. Липсва кадрова политика в армията, а тя - според закона за отбраната и въоръжените сили - е задължение на министъра, припомнят от Генералния щаб.

Висшите военни са разочаровани, че политическото ръководство на армията не е поискало от парламента удължаване на гратисния период за обезщетяване на офицерите с 20 години служба, както беше направено за колегите им от МВР, допълни още БНР.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
"Уникална" украинска атака удари Новоросийск

"Уникална" украинска атака удари Новоросийск

Свят Преди 43 минути

Според кмета му водоснабдяването в руския град е било прекъснато

Тежка катастрофа с жертва затвори пътя между Варна и Русе

Тежка катастрофа с жертва затвори пътя между Варна и Русе

България Преди 1 час

Ударили са се челно джип и товарен камион

Рекорден срив във Франция: Жега и медузи блокираха ядрените централи

Рекорден срив във Франция: Жега и медузи блокираха ядрените централи

Свят Преди 2 часа

Над 20% от капацитета на френските АЕЦ е неизползваем заради сушата и жегите. В най-голямата централа в Западна Европа „Гравлин“ блоковете бяха спрени, след като рояци от медузи запушиха охладителните помпи за реакторите

Путин се ядоса, отправи заплахи и обвинения  в "пиратство и грабеж"

Путин се ядоса, отправи заплахи и обвинения в "пиратство и грабеж"

Свят Преди 2 часа

Путин подчерта, че Москва ще прави това във всички акватории

Задействаха BG-ALERT, хеликоптер помага за пожара край Камен връх

Задействаха BG-ALERT, хеликоптер помага за пожара край Камен връх

България Преди 2 часа

Заради задимяването временно е ограничено движението по пътя между селата Леярово и Стефан Караджово

Водолази извадиха тяло от язовир „Огоста“

Водолази извадиха тяло от язовир „Огоста“

България Преди 2 часа

То е откарано за аутопсия в болница, за да бъде установено какво се е случило

<p>Отвориха първия &bdquo;Музей на глупостите&ldquo; и балканския абсурд</p>

Отвориха първия „Музей на глупостите“ и балканския абсурд в Любляна

Свят Преди 3 часа

Ракията, самоиронията и прочутото „Йебига“ са сред основните теми на необичайната експозиция

По „Младежка заетост+“ младите хора могат да бъдат включени в платен стаж, обучение по време на работа или субсидирана заетост за период от шест месеца.

Как да започнете първа работа: Над 3100 места вече са разкрити за младежи

Парите ни Преди 3 часа

Още близо 1500 позиции са в процес на одобрение, а проектът предвижда подкрепа за най-малко 8520 млади хора

Министерският съвет прие управленската програма на правителството

Министерският съвет прие управленската програма на правителството

България Преди 3 часа

Народното събрание вече работи по законодателната програма

Пълното слънчево затъмнение отваря нови врати: Вижте дали вашата рождена дата е сред късметлийските

Пълното слънчево затъмнение отваря нови врати: Вижте дали вашата рождена дата е сред късметлийските

Любопитно Преди 3 часа

Вижте дали сте сред късметлиите, кои зодии трябва да внимават и кои часове от вечерта крият астрологичен капан

Румъния спира АЕЦ „Черна вода“

Румъния спира АЕЦ „Черна вода“

Свят Преди 3 часа

Процесът ще започне в четвъртък сутринта в 7:00 часа

<p>Дръжте се здраво! (Или всъщност няма нужда): НАСА успокои, че няма да политаме в 17:33 ч.</p>

НАСА опроверга конспирациите: Гравитацията на Земята няма да изчезне днес

Любопитно Преди 3 часа

Конспиративните твърдения за глобален катаклизъм и „7 секунди без гравитация“ се разпространяват в социалните мрежи от месеци

Стоян Колев отива на съд за агресивно шофиране и употреба на кокаин

Стоян Колев отива на съд за агресивно шофиране и употреба на кокаин

България Преди 4 часа

Инфлуенсърът е обвинен и за непристойно поведение в Съдебната палата в Пазарджик

Арестуваха мъж, предизвикал пожар в Пазарджишко

Арестуваха мъж, предизвикал пожар в Пазарджишко

България Преди 4 часа

Огънят е бил потушен, но пламъците са унищожили камион, стопански навес с около 100 бали сено и пет куб. м дървен материал

Шофьор на тир с положителни проби за два вида наркотици помете мантинела и продължи по АМ "Тракия"

Шофьор на тир с положителни проби за два вида наркотици помете мантинела и продължи по АМ "Тракия"

България Преди 4 часа

По информация на полицията мъжът е криминално проявен и осъждан