Вч чки издания пишат на първите си страници за убийството на втория американски заложник в Ирак и за безпокойството за съдбата на британеца Кенет Бигли, също похитен от групата на Ал Заркауи, информира Българската редакция на Би Би Си.

"Таймс" съобщава, че американските войски ще атакуват Фалуджа, която се смята за крепост на Ал Заркауи.

Според вестника Пентагонът е започнал да използва извънреден фонд от 25 млрд. долара за производството на бронирани коли, бронежилетки и гориво.

Атаката ще бъде проведена след президентските избори в САЩ, които са на 2 ноември, но преди януарските избори в Ирак, уточнява изданието.

"Провеждането на тези избори навреме е жизненоважно за плана на US президента Буш да разпространи демокрацията в Близкия изток. Военни източници дадоха да се разбере, че "туморът" Фалуджа трябва да бъде отстранен преди иракския вот", добавя вестникът.

Също в "Таймс" обаче коментаторът Саймън Дженкинс настоява за възможно най-бързото изтегляне на британските войски от Ирак.

"Британците научиха, че на този свят има още едно парче земя, което те не могат да управляват мирно", коментира Дженкинс и завършва с думите, че "независимо кой ще бъде следващият американски президент, Великобритания трябва да признае как тази война не може да бъде спечелена и да изтегли войските си от Ирак през януари".

Карикатура на "Таймс" обобщава всичко това. От трибуната на ООН Джордж Буш казва: "Приятели, политиката ни в Ирак има за цел провеждането на успешни избори... Моите избори", а на ревера му пише "Гласувай за Буш 2004".

"Индипендънт" обаче е на противоположно мнение.

Джоан Хари анализира тактиката на бунтовниците в Ирак и заключава, че те са деца на бедността, унижението и кланетата.

Авторката смята, че трябва бързо да бъдат решени всички проблеми, които се използват от "екстремистите": Чечения, Палестина, Кашмир.

Тя обаче признава, че повечето от техните искания просто не могат да бъдат изпълнени, колкото и да настояват за това европейските либерали.

"Файнаншъл таймс" пише на първа страница за "сблъсък между Буш и Анан по въпроса за международната сигурност", като публикува и обширен редакционен коментар под заглавие: "В САЩ е време за истински дебат за Ирак".

Вестникът приветства изказването на кандидата за президентския пост Джон Кери, че "войната в Ирак е отклонение от борбата с Осама бин Ладен".

Същото издание пише за безпокойството в бившите комунистически страни от Централна Европа, предизвикано от "антидемократичното поведение" на руския президент Владимир Путин, което им е напомнило за годините на СССР.

"Въпреки че малцина очакват руските танкове да тръгнат към Централна Европа, хората изпитват силно безпокойство от посоката, избрана от президента Путин", пише вестникът, като цитира чешкия евродепутат и бивш външен министър Йозеф Зеленец, който призовава ЕС да се намеси, тъй като Русия "се придвижва към демокрация от неевропейски тип".

– Скъпа, днес си невероятна! – Само днес ли? – Ето, пак започна...
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Река Стряма може да залее селата Калековец и Трилистник</p>

Кметове алармират: Река Стряма може да залее селата Калековец и Трилистник

България Преди 1 час

Жители се притесняват, че ще се повтори бедствието от преди три години

„Голяма вълна“ преминава през нашата галактика, измествайки хиляди звезди от местата им

„Голяма вълна“ преминава през нашата галактика, измествайки хиляди звезди от местата им

Любопитно Преди 1 час

Астрономите все още не знаят какво е предизвикало движението

<p>Ким Чен-ун предупреди: Враговете ни&nbsp;да са загрижени за сигурността си</p>

Северна Корея взима допълнителни военни мерки заради засилващото се американско военно присъствие в района

Свят Преди 3 часа

Нашите врагове трябва да бъдат загрижени за посоката, в която се развива тяхната среда за сигурност, отбеляза Ким Чен-ун

Татуистката Стефани е вторият отпаднал съквартирант от Big Brother

Татуистката Стефани е вторият отпаднал съквартирант от Big Brother

Любопитно Преди 4 часа

Тя получи най-нисък положителен вот от зрителите на NOVA

Пухкави кокосови палачинки: Лесна и бърза рецепта за неустоима закуска

Пухкави кокосови палачинки: Лесна и бърза рецепта за неустоима закуска

Любопитно Преди 4 часа

Кокосовите палачинки са истински хит за закуска, който ще зарадва цялото семейство

Забравеният първи крал на Англия

Забравеният първи крал на Англия

Любопитно Преди 4 часа

Приживе първият крал на Англия е бил известен в цяла Европа. Но през вековете той е бил пренебрегнат от историята

50 интересни факта за българските планини

50 интересни факта за българските планини

Любопитно Преди 4 часа

Всяко място по нашите земи, до което се е докоснала „майката-природа“ е спиращо дъха и заслужава да бъде видяно

Ясен е първият сигурен участник в следващия сезон на “Игри на волята”

Ясен е първият сигурен участник в следващия сезон на “Игри на волята”

Любопитно Преди 12 часа

Приключенецът Николай Бенковски победи ветерана Кралев в кастинг битка

Мъж от Флорида уби и изяде два пауна, арестуваха го

Мъж от Флорида уби и изяде два пауна, арестуваха го

Свят Преди 12 часа

Сега американецът е изправен пред съд по обвинения в жестокост към животни

Чешкият премиер поздрави Андрей Бабиш за победата на изборите

Чешкият премиер поздрави Андрей Бабиш за победата на изборите

Свят Преди 13 часа

АНО спечели близо 35% от гласовете на парламентарните избори

Бурята "Ейми" взе жертви във Франция

Бурята "Ейми" взе жертви във Франция

Свят Преди 14 часа

Бурята прекъсна електрозахранването

Украйна: Китай дава на Русия сателитна информация за ракетни удари

Украйна: Китай дава на Русия сателитна информация за ракетни удари

Свят Преди 14 часа

"Има доказателства за високо ниво на сътрудничество между Русия и Китай", каза Олег Александров

<p>Партията на Андрей Бабиш отбеляза победа на изборите в Чехия - какво следва?</p>

Партията на Андрей Бабиш отбеляза убедителна победа на изборите в Чехия - какво следва?

Свят Преди 15 часа

Избирателната активност беше доста висока - 68,8%

Арестуваха двама крадци в "Елените"

Арестуваха двама крадци в "Елените"

България Преди 15 часа

Предстои да бъде образувано разследване по случая

Нова организация на сметосъбирането в "Люлин" и "Красно село"

Нова организация на сметосъбирането в "Люлин" и "Красно село"

България Преди 15 часа

Ще се стигне ли до криза с отпадъците на София

След бедствието: В кметството в Свети Влас е получен сигнал за открито тяло на жена в "Елените"

След бедствието: В кметството в Свети Влас е получен сигнал за открито тяло на жена в "Елените"

България Преди 16 часа

По първоначална информация тялото е на жена, открито в апартамент на втория етаж на сграда в курорта