Водно бедствие и по Черноморието
Вълни с височина от 5 метра разрушават буните и бреговите съоръжения в Кранево   
Източник: impactpressgroup.org

Тежката зима доведе до бедствие и по Черноморието, след като днес големи вълни заляха брега, наводниха къщи в Поморие и разрушиха пристанищни съоръжения и лодки по цялото ни крайбрежие.

Навсякъде по българските брегове вълнението на морето е пет-шест бала (вж. фотогалерия), при максимална скала девет бала, съобщиха от Националния институт по метеорология и хидрология при БАН.

Щети има по много от малките пристанища, залети бяха цели плажове.

Най-високите вълни по крайбрежието на морето достигат до шест метра,

а вълнението е предизвикано от силен до бурен вятър. Скоростта на вятъра е от 12 до 24 метра в секунда, като в района на Бургас достига до 24 метра в секунда.

В Поморие водата стигна до домовете на хората

През изминалата нощ силните вълни са разрушили дигите на крайбрежните улици и тази сутрин водата е стигнала до къщите на хората. За щастие пострадали няма.

Цяла нощ и цял ден е продължила работата по укрепването на брега.

Привечер от кметството на Поморие съобщиха, че вече са укрепени са дигите на крайбрежните улици, разбити от силното морско вълнение.

Овладяно е положението на най-критичните точки - улиците "Крайбрежна", "Морска", "Чайка" и булевард "Яворов", съобщи кметът на общината Иван Алексиев.

Пробивите са засипани, издигнати са и нови диги. Лодките, които бяха залети при силната морска буря, са преместени на безопасни места.

В Ахелой, където пристанището също пострада сериозно от вълните, е затворен пътят от пристана до почивния комплекс "Мидия".

Той е засипан с инертни материали, за да не се допуска преминаването на хора и автомобили.

Към момента вълнението на морето е шест бала, духа силен североизточен вятър и прогнозата е той да продължи през цялата нощ.

Очаква се тази нощ да е най-критична, предупреждават от общината.

Невиждана вълна влезе в залива на Царево,

съобщи кметът на общината Георги Лапчев. Най-кризисно е положението на пристанището на града - вълните прехвърлят вълнолома и има разрушени лодки.

Същото е положението и в Ахтопол. Има доста изпочупени лодки, посочи Лапчев.

Иван Горанов разказа от Лозенец, че снощи двуметрова вълна е заляла постройките в близост до плажната ивица. Наводнени са ресторанти и хотели, близо половин метър е водата, разказа той. (снимки от брега край Арапя)

Екипи на пожарната инсталират съоръжения за отводняване в къмпинг "Оазис", община Царево.

Бурното вълнение на морето тази сутрин  достигна 6 бала край курорта "Камчия", вълните са високи около 5 метра, каза доц. Атанас Палазов - директор на Института по океанология към БАН пред "Дарик".

Той добави, че подобно бурно вълнение се наблюдава няколко пъти годишно, но не всяка година е толкова силно.

Най-големите вълни, които са регистрирани през годините във Варненския залив, са били около 6 метра. Това може да се получи само при север-североизточен вятър, каза още доц. Палазов.

В късния следобед зам.-областният управител на Варна инж. Славчо Славов съобщи, че ситуацията в курортния комплекс "Камчия" се нормализира.

Морето е отнесло малка част от брега, но на този етап няма опасност за колектора на пречиствателната станция, отбеляза Славов. По думите му няма опасност за децата, които са в курортния комплекс.

Вълни са залели целия северен плаж на гр. Приморско, напълно унищожени са много дървени постройки на брега. Щети има и на пристанището на морския курорт. 

Морето навлезе в ниските части на брега в град Обзор,

има залети сгради, съобщи Марин Манджуков от общинската администрация. "Засега положението е овладявано. Правим диги, които да ни предпазят от вълните, които са много големи. Засега нямаме къщи, които да са залети от приливните вълни, пострадали са предимно хотели.

Токът ту идва, ту спира, но и хората от електроснабдяване не са виновни, защото се получават някакви сривове", каза Манджуков. Той допълни, че са пострадали предимно ниските части по крайбрежието, част от зоната на парка и около стадиона.

В Бургас морето заля централния мостик и пътя за солниците,

съобщиха от общината. Общински инспектори и служители от жандармерията са обезопасили района. От общината призовават гражданите да избягват посещения на тези места.

Кметът Димитър Николов е обиколил голяма част от крайбрежието на Бургас, за да се запознае с обстановката. Непроходима е и част от пътя за солниците откъм квартал "Сарафово", допълниха от общината.

Морето е отнесло съоръжния от плажната ивица на централния созополски плаж,

съобщи Петя Чепевова, зам.-кмет на община Созопол. За това е съобщил концесионерът на плажа. Става въпрос вероятно за временните търговски обекти. За същите поражения е съобщил и концесионерът на "Каваци".

Трудното в морските градове е, че има много вятър, който допълнително кара температурите да се усещат по-ниски от действителните, каза Чепевова.

Тя призова гражданите да излизат от домовете си само при необходимост.

Висока над четири метра приливна вълна заля плажната ивица в Кранево,

съобщи за БТА кметът на курортното селище Румен Николов. По думите му няма бедстващи хора. След като водата се оттегли, ще се изясни какви са нанесените щети, но отсега се вижда, че няколко временни търговски обекта са разрушени, каза кметът.

Над половин метър е нивото на водата в двора на международния детски лагер в Кранево.

Според Румен Николов най-важното е, че не са нанесени поражения по изграденият нов колектор на пречиствателната станция "Албена".

Николов припомни, че при подобно голямо вълнение през март 2010 г. отвеждащото съоръжение на станцията беше разрушено.

Няма вреди и по 20-киловолтовия електропровод, така че селото няма да остане без ток, допълни Николов.

Кметът поясни, че коритото на река Краневска е почистено за разлика отпреди две години, когато е била затлачена, и сега залятата площ от плажната ивица е по-малка. Рибарите също са успели да изтеглят лодките си на безопасно място.

Плажът на курорта "Албена" бе залят от бурното море,

наводнени са търговски обекти на т. нар. първа линия във ваканционното селище, съобщиха от пресцентъра на община Балчик, на чиято територия е черноморският комплекс.

По думите на пресаташето на общината Сава Тихолов морската вода се влива в резервата "Балтата" и е заляла пътя към хотел "Гергана".

Морската стихия носи камъни и пясък и по крайбрежната алея в Балчик. Плажът край архитектурно-парковия комплекс "Двореца" също е залят от водата, допълват от общината.

Ситуацията с електрозахранването в Югоизточна България

е във фаза на нормализиране, се посочва в прессъобщение от ЕВН България. Към 16 ч. днес екипите на електроразпределителното дружество са успели да възстановят електрозахранването за почти всички клиенти в Югоизточна България, които от тази сутрин бяха с нарушено захранване.

Нормализирана е ситуацията в областите Пловдив, Пазарджик, Стара Загора, Сливен, Хасково, Кърджали и Смолян като отделни локални аварии се отстраняват своевременно.

Най-затруднени са действията на ЕВН в областите Ямбол и Бургас, където е нарушена схемата на захранване вследствие на силен снеговалеж и ураганен вятър, довели до скъсани и обледени електропроводи и паднали стълбове.

В област Бургас с нарушено захранване са 38 населени места основно в община Руен. Очаква се до края на деня за голяма част от тях захранването да бъде възстановено.

В област Ямбол без ток са общо 14 населени места в общините Стралджа, Тунджа и Болярово.

Вижте подробна прогноза за времето в Sinoptik.bg

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Китай арестува американски учен за шпионаж

Китай арестува американски учен за шпионаж

Свят Преди 5 часа

Мин Зин е докторант в Калифорнийския университет в Бъркли

Зеленски отне защитения статут на руския език

Зеленски отне защитения статут на руския език

Свят Преди 5 часа

Подписаният закон отнема от руския език защитата, предвидена в Европейската харта за регионалните или малцинствените езици

Носителят на голямата награда „Христо Г. Данов“ е Михаил Белчев

Носителят на голямата награда „Христо Г. Данов“ е Михаил Белчев

България Преди 7 часа

Отличието министърът на културата Евтим Милошев връчи посмъртно на съпругата му Кристина Белчева

Ангел Мечкаров: Живяхме 19 дни под атаки от дронове и ракети

Ангел Мечкаров: Живяхме 19 дни под атаки от дронове и ракети

България Преди 7 часа

Ангел Мечкаров и офицерите от армията са евакуирани от Багдад при старта на войната САЩ-Иран

Засилват контрола за достъп до Борисовата градина в София

Засилват контрола за достъп до Борисовата градина в София

България Преди 8 часа

Достъпът на автомобили се осъществява чрез организиран пропускателен режим с автоматизирани бариери

Гълъб Донев: Възстановяването на устойчивостта на публичните финанси е сред основните приоритети на правителството

Гълъб Донев: Възстановяването на устойчивостта на публичните финанси е сред основните приоритети на правителството

Свят Преди 8 часа

Съвет ЕКОФИН обсъди икономическото и финансово въздействие на руската агресия срещу Украйна

Зеленски вдига заплатите на украинската армия

Зеленски вдига заплатите на украинската армия

Свят Преди 9 часа

Зеленски уточни, че има налични средства

ЕК започва процедура срещу България за прекомерен дефицит

ЕК започва процедура срещу България за прекомерен дефицит

България Преди 10 часа

На 3 юни комисията прецени, че е възможно такава процедура да започне, но изчака оценката на ИКФ

Опустошение след най-малко три торнада край Чикаго в САЩ

Опустошение след най-малко три торнада край Чикаго в САЩ

Свят Преди 10 часа

Полицията предупреди жителите на Мервил „незабавно да се скрият на безопасно място“

Фейсбук се срина, потребители останаха без достъп до платформата

Фейсбук се срина, потребители останаха без достъп до платформата

България Преди 11 часа

Вълната от технически проблеми застигна и Instagram

Провокации и вдъхновяващи човешки истории в „Шеф под прикритие – Аватар“

Провокации и вдъхновяващи човешки истории в „Шеф под прикритие – Аватар“

Любопитно Преди 11 часа

Гледайте финалния епизод тази вечер от 21:00 ч. по NOVA

Хванаха мъж, продавал райски газ на деца във Варна

Хванаха мъж, продавал райски газ на деца във Варна

България Преди 11 часа

Младият мъж е задържан при специализирана операция

Какво ядат боговете на футбола? Любимите ястия на Роналдо, Меси и Мбапе на Мондиал 2026

Какво ядат боговете на футбола? Любимите ястия на Роналдо, Меси и Мбапе на Мондиал 2026

Любопитно Преди 11 часа

Част от любимите ястия на звездите от Мондиал 2026 включват: от португалската треска на Роналдо и аржентинския шницел на Меси, до иберийската шунка на Мбапе, бразилския боб на Неймар и здравословната сьомга на Хари Кейн

<p>Брендо пак е искал да бъде предсрочно освободен от затвора</p>

Евелин Банев-Брендо пак е искал да бъде предсрочно освободен от затвора

България Преди 11 часа

Той е осъден на 10 години и половина затвор за наркотрафик

Видео от изкуствен интелект измами жена да даде 33 000 евро

Видео от изкуствен интелект измами жена да даде 33 000 евро

България Преди 11 часа

Впоследствие комуникацията с нея била преустановена

Лили Иванова обяви последното си голямо национално турне през 2026 г.

Лили Иванова обяви последното си голямо национално турне през 2026 г.

Любопитно Преди 11 часа

През 2027 г. певицата ще изнесе само пет ексклузивни концерта в четири български града