Ислямистите не се страхуват от смъртта, те я чакат като пътя, който ще им открие безсмъртието. Може да се справим с този проблем само чрез използването на идеите, емоциите и изображенията, категоричен е той. Например чрез огромна медийна кампания в ислямския свят, която да носи надежда на тези потиснати хора.
Проф. Де Марки е бил личен приятел и терапевт на великия италиански режисьор Федерико Фелини.
В момента професорът е в България, за да чете курсове за следдипломна квалификация по хуманистична психология, информира "Новинар". Те ще се провеждат в Медицинския университет и ще траят 4 г. В тях може да се запише всеки желаещ, но свидетелство ще получи само слушател с висше образование по медицина или психология. Цената на курса е 5000 лв.
За прочутия режисьор той разказва: "Фелини не успя да се влюби нито веднъж през живота си, въпреки че около него се тълпяха най-големите красавици на ХХ век. Мисълта, че ще си отиде от този свят, без да изпита нито веднъж страстта на любовта, беше най-големият страх на Федерико".
Според него жените оставяли Фелини студен заради прекалената му наблюдателност. Така това, което го превърнало във велик творец, се оказало, че е проклятието му като мъж. Той останал хладен дори към съпругата си, известната актриса Джулиета Мазини.
"Федерико много обичаше Джулиета, но това беше повече привързаност, отколкото страст", каза проф. Де Марки. Тъй като тя изпитвала потребността да го чува постоянно, той често й се обаждал по телефона, но я оставял сама да си говори. Казвал: "Здравей, Джулиета, как си", след което оставял слушалката на масата. От време на време я вдигал, казвал "Да, да" и продължавал да си върши работата.
Странности не липсват и в отношенията на великия творец с приятелите му. Дружбата на Фелини с Де Марко започнала от снимките на "Казанова". Режисьорът търсел добър сексолог, който да прецени дали образът на великия любовник е правдив, затова взел от него интервю. На следващия ден му се обадил по телефона.
"Аз изпитах една почти физиологическа привързаност към вас", казал той на Де Марки. "Спокойно, Федерико, защото аз категорично съм хетеросексуален", отвърнал му професорът.
Когато починала любимата на Де Марко, Фелини не му се обадил цяла година. Накрая се срещнали случайно на улицата. "Извинявай, но много ме беше страх да те видя, защото не знаех какво да ти кажа", обяснил мълчанието си Фелини.
С Федерико съм водил най-интересните си разговори на психологически, политически и социологически теми, казва проф. Де Марко.
На 31 октомври с различни тържества Италия отбеляза 10-тата годишнина от смъртта на легендарния филмов режисьор. Той почина на 73 г. от сърдечен удар след четири десетилетия в голямото кино.