З ърнопроизводители от цялата страна протестираха днес срещу политиката на правителството в сектора.

Автомагистрала "Тракия" бе блокирана край Стара Загора.

Малко след 11,30 ч. близо 50 селскостопански машини блокираха движението на изхода на Стара Загора. Повече от 10 машини бяха оставени напречно на пътя, в резултат на което преминаването през този участък бе напълно невъзможно.

Образува се почти 5 км опашката от чакащи автомобили в двете посоки - за София и Бургас.

Председателят на Асоциацията на зърнопроизводителите Красимир Аврамов беше задържан от полицията заради блокадата. Той, заедно с няколко протестиращи фермери е дал обяснения в полицейското управление в Стара Загора, след което е бил освободен.

След като от Министерството на земеделието обещаха, че в бюджета за следващата година ще бъдат заложени средства за национални доплащания на декар площ, парите не бяха включени в разходната част на бюджет 2009.

Това, според Националната асоциация на зърнопроизводителите, ще доведе до по-слаба реколта през следващата година, което ще повлияе и върху цената на хляба.

Протестиращите зърнопроизводители от хасковски регион поискаха оставката на земеделския министър Валери Цветанов, съобщи агенция "Фокус".

В декларация те настояха по сметката на ДФ "Земеделие" да бъдат прехвърлени 147 млн. лв. за национални доплащания към директните европейски плащания за 2008 г.

Зърнопроизводителите настояват още в проектозакона за бюджет 2009 да бъдат предвидени 378 млн. лв. за доплащане за 2009 г.

Днес на входа на Хасково откъм Димитровград в аварийната лента се събраха повече от 50 машини на зърнопроизводители от региона, недоволни от ниските изкупни цени на пшеница и слънчоглед.

Според тях е нелогично при повече разходи да получават по-малко приходи. Сметките им показвали, че през 2007 г. при среден добив 207 кг от декар и цена от 50 ст. за кг са получили по 103 лв. на декар. Докато тази година при среден добив за пшеница 370 кг и при цена от 27 ст. за кг, приходът от един декар е 97 лв.

Протести има и във врачанско. Над 30 тежки селскостопански машини са спрели на пътя Враца - Оряхово и настояват за увеличение на изкупната цена на тяхната продукция, защото това, което се плаща в момента, не покривало разходите им.

Зърнопроизводители от Пловдивска област на протестен митинг също поискаха оставката на министър Валери Цветанов с мотива, че той не е защитил българските интереси по отношение субсидирането и изкупуването на продукцията им в условията на световната икономическа криза.

Земеделските производители настояха да им бъдат изплатени обещаните и залегналите, според тях, в бюджета национални доплащания по девет лева за единица обработваема площ.

Протестиращите обявиха, че утре зърнопроизводители от цялата страна се събират в София.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Проф. Габровски: Младежката агресия е плод на натрупан стрес

Проф. Габровски: Младежката агресия е плод на натрупан стрес

България Преди 41 минути

Той коментира също тревожното нарастване на мозъчните заболявания като инсулт и деменция

Галин: Хората, които участват в „Игри на волята“. са абсолютни герои! (ВИДЕО)

Галин: Хората, които участват в „Игри на волята“. са абсолютни герои! (ВИДЕО)

Любопитно Преди 1 час

Какво се случва, когато класически музикант, попфолк звезда и професионален грим артист се срещнат на едно място

Студенти се събират в Нови Сад в нощта срещу 1 ноември, преди големия антиправителствен митинг, който ще отбележи година от трагедията на местната гара

Година от ужаса в Нови Сад, Сърбия скърби за 16 жертви

Свят Преди 3 часа

В 11:52 ч. – момента на трагедията – е планирано да се проведат 16 минути мълчание

<p>Дрон предизвика хаос на летището в Берлин</p>

Дрон предизвика хаос на летището в Берлин

Свят Преди 3 часа

Очевидец е съобщил, че е видял дрон в района на летището. Летателният апарат обаче не е бил открит след сигнала

Архангел Михаил

Архангел Михаил и денят на всички покойници – традиции и вярвания за Архангелова задушница

България Преди 3 часа

Днес е последната от трите големи задушници в годината и една от най-светлите, но и най-тъжни дати в народния календар

Денят на народните будители: история, смисъл и символи на празника

Денят на народните будители: история, смисъл и символи на празника

България Преди 3 часа

Това е денят на книжовниците, просветителите, свещениците, борците за национално освобождение – всички, които са събудили българското самосъзнание и дух

Циганско лято през уикенда, после идва рязка промяна във времето

Циганско лято през уикенда, после идва рязка промяна във времето

България Преди 3 часа

Вижте прогнозата за времето за следващите няколко дни

Едуард Телър

1 ноември: Светът навлиза в ерата на водородната бомба

Любопитно Преди 3 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

Има ли смисъл от охладителите за лаптопи

Има ли смисъл от охладителите за лаптопи

Технологии Преди 4 часа

Подложките с вентилатори са често препоръчвани, но полезни ли са реално

Класическият музикант Дечо се сбогува с “Игри на волята”

Класическият музикант Дечо се сбогува с “Игри на волята”

Любопитно Преди 11 часа

Колоритният Дино ще може да промени съдбата на Лечителите в кастинг битката утре

Съдът в Лозана анулира пълната забрана за руски спортисти

Съдът в Лозана анулира пълната забрана за руски спортисти

Свят Преди 11 часа

Това бе решение след руската инвазия в Украйна през 2022 г.

Факелното шествие във Враца за Деня на народните будители

Факелното шествие във Враца за Деня на народните будители

България Преди 11 часа

Кулминацията на празничното честване бе „Огънят на признанието“

Хиляди сърби тръгнаха към Нови Сад

Хиляди сърби тръгнаха към Нови Сад

Свят Преди 12 часа

Хиляди жители на Нови Сад излязоха по улиците, за да посрещнат първите участници в похода

Тръмп: Орбан ми е приятел, но не му дадох руския петрол

Тръмп: Орбан ми е приятел, но не му дадох руския петрол

Свят Преди 12 часа

Орбан е поискал изключение от американските санкции

Френски съд осъди българите, поругали мемориал в Париж

Френски съд осъди българите, поругали мемориал в Париж

Свят Преди 13 часа

Присъдата до голяма степен съответства на исканията на прокуратурата

Пентагонът одобри ракети "Томахоук" за Украйна

Пентагонът одобри ракети "Томахоук" за Украйна

Свят Преди 14 часа

Oкончателното политическо решение e в ръцете на президента на САЩ Доналд Тръмп