В началото на 90-те новите случаи на полово предавани болести като сифилис и гонорея силно намаляха в Европа.
С всяка изминала година за тези заболявания се чуваше все по-рядко във Франция, Великобритания и Германия. Напоследък обаче използването на презервативи бележи известен спад, а с него се наблюдава и зачестяване на случаите на сифилис.
Германия е един от примерите и според проучване на института "Роберт Кор" в Берлин през миналата година в страната са регистрирани 3210 нови случаи на болестта или три пъти повече отколкото преди пет години. И това са само регистрираните случаи, не крият безпокойството си специалистите.
Осама Амуда е един от учените в института "Кор". Той споделя, че през последните години се
наблюдава увеличаване на случаите на сифилис
не само в Германия, но в цяла Западна Европа и САЩ. Това се обяснява с зачестяването на рисковите сексуални контакти особено при хомосексуалните, които често си сменят партньорите.
Подобряването на грижите за болните от СПИН също създава оптимизъм, който пък прави хората по-малко предпазливи. Страхът от СПИН намалява, а в същото време болестите предавани по полов път като сифилиса зачестяват.
Ако не се лекува навреме сифилисът може да доведе до парализа и до смърт. По принцип болестта се лекува лесно с пеницилин. По-тревожното е, че в много от случаите тя се открива доста трудно. Болестта се продава и по орален път, а заразеният може да не усети никакви симптоми в продължение на дълго време.
80% от случаите на сифилис в Германия са регистрирани при хомосексуални, но зачестяват и заразените сред хетеросексуалните особено в големите градове. Само в Аахен през миналата година са регистрирани 100 нови случая. За да се справят със заплахата от разпространение на болестта, властите в Германия залагат на информационните кампании и безплатните анонимни консултации.
В съседна Австрия също се наблюдава чувствително зачестяване на случаите на сифилис. 267 са новите регистрирани заразени през 2005-а. Като се има предвид, че Австрия е малка страна данните тревожат сериозно специалистите, тъй като заразените са се увеличили два пъти през последните 10 години.
3/4 от случаите са регистрирани във Виена и според експертите това се дължи на близостта със страни, в които превенцията е на ниско ниво. От Братислава, която се намира на 60 км от Виена, изпращат хората да си правят тестове в австрийската столица, защото там те са безплатни и анонимни.
За да се справи с този проблем, властите в Австрия започнаха тясно сътрудничество със съседните страни. Австрийците са убедени, че мобилността на хората в тази част на Европа ще става по-голяма, а
болестите не се спират на границите.
Случаите на класическите полово предавани болести се увеличават в последните години. Като причини здравните специалисти изтъкват ниската здравна култура и безразборните полови контакти.
Макар да се смята, че у нас разпространението на най-новата полова предавана зараза - ХИВ вирусът, е ограничено, се очертава тенденция за бързо нарастване на новооткрити случаи на заразени.
Основният път на заразяване е сексуалният. От началото на 90-те трайно нараства и заболяваемостта от сифилис и трипер, отбелязват от Националния комитет за профилактика и полово предаваните болести.
В България броят на болните от сифилис е пет пъти по-голям
отколкото в другите европейски страни. Ако през 1990 г. регистрираните болни са били 378 души, през 2000 г. броят им е нараснал на 1615.
Преди най-засегнати рискови групи са били хората с постоянна или сезонна миграция - шофьори и строителни работници, днес най-уязвими са безработните.
Според здравните експерти ситуацията е неблагоприятна и поради немалко проституиращите у нас, чийто брой не е регламентиран. Заразяват се и ненавършилите пълнолетие. 70% от заразените са в репродуктивна възраст. Ако не се лекуват навреме, това води до стерилитет.
В някои градове заразяването при мъжете по хомосексуален път е голямо.
Според критериите на Световната здравна организация всичко това е знак, че ситуацията със сифилиса на места достига границата на епидемичен взрив.
Тестове като "Васерман" съдействат да бъде открит сифилис преди да се е развило заболяването. Затова тестът е задължителен за бременните жени у нас. Майката лесно може да предаде болестта на бебето.
Проучванията показват, че българите продължават да правят секс без презерватив.
Единствената полово предавана болест, която може да бъде предотвравена чрез ваксинация е хепатит Б. Ваксината обаче струва 100 лева. В последно време само новородените биват ваксинирани безплатно, както и медицинският персонал, който работи със заразени лица.
Инфектираният може и да не разбере, че е носител на болестта и да разпространява заразата, без да подозира за заболяването си, напомнят специалистите.