Студовете взеха над 40 жертви в Европа
Термометрите в различни райони на Полша показват до минус 20 градуса   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Студовете в Полша през последните дни взеха 20 жертви, съобщи правителственият център по сигурността, цитиран от ИТАР-ТАСС.

Само през изтеклото денонощие най-малко десет души са загинали от премръзване, заяви Божена Висоцка, говорителка на центъра.

Термометрите в различни райони на Полша показват денем от 10 до 15 градуса под нулата, а нощем температурите падат до минус 20 градуса.

Полицията прикани гражданите да проявяват загриженост към клошарите, спящи навън, и да информират за тях спасителите и общинската полиция, добавя агенцията.

В Украйна жертвите на студа са 18.

Всички те са починали от измръзване през последните четири дни, съобщиха от здравното министерство.

Повечето от жертвите са или бездомници, починали от студ по улиците, или възрастни хора, които са издъхнали от минусовите температури в домовете си.

Над 500 души са потърсили медицинска помощ след измръзване в рамките на три дни през миналата седмица, съобщи Министерството на извънредните ситуации.

Властите са осигурили 1500 топли убежища с храна, тъй като в страната се очаква температурите да достигнат до 30 градуса под нулата.

Четирима души са починали в резултат на студовете в Румъния от неделя насам,

предаде АФП, като се позовава на съобщение на румънското министерство на здравеопазването. С това общият брой на жертвите, причинени от изключително ниските температури, от четвъртък досега достигна шестима души.

Четири нови смъртни случая са регистрирани в окръзите Тулча (Югоизточна Румъния), Ботошани, Нямц (Североизточна Румъния) и Олт (Южна Румъния).

В повечето от окръзите в Румъния до петък е в сила оранжев код заради ниските температури, стигащи до минус 27 градуса.

Освен смъртните случаи в резултат на студовете, двама души, страдащи от заболявания, са починали миналата седмица, докато чакали линейка да ги транспортира в болница, но колите на спешна помощ били блокирани заради обилните снеговалежи.

Трима души починаха от студ в Сърбия,

съобщават белградските издания.

Незапомнените снежни преспи и ниските температури отнеха два живота през почивните дни, а едно лице се издирва вече пети ден, съобщава белградският вестник "Блиц".

В 14 общини в Сърбия е обявено извънредно положение. Съществуват опасения, че нова вълна студ ще усложни и без това сложната ситуация, отбелязва вестникът.

Нелегален имигрант почина от измръзване на гръцко-турската граница,

предаде АП. Полицията в Североизточна Гърция съобщи, че мъжът, който е палестинец, е бил част от група нелегални имигранти от няколко държави.

Имигрантите са били изоставени на островче в река Марица, която разделя Гърция и Турция.

14 души са били спасени и са хоспитализирани. Агенцията припомня, че преди един ден двама нелегални имигранти бяха обявени за изчезнали. Предполага се, че става дума за 10-годишно момиче и 55-годишен мъж от Афганистан.

ДПА съобщава за един регистриран днес случай на измръзване до смърт в Словакия.

ИТАР-ТАСС отбелязва, че в Чехия от студа са се напукали железопътни релси, а синоптиците очакват температурите в страната да стигнат до минус 35 градуса. От началото на зимата в Чехия са починали 9 души от измръзване.

Властите в Прага са осигурили палатки за близо 3000-те бездомници, съобщи АП.  

Вижте подробна прогноза за времето по света и у нас и подробности за пътната обстановка на Sinoptik.bg.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Две основни версии за палежа пред българското посолство в Скопие

Две основни версии за палежа пред българското посолство в Скопие

Свят Преди 5 часа

Медиите в Северна Македония гордо цитират Тошковски и Мицкоски

Израел прехвана ракети на "Хизбула" и нанесе удари в Южен Ливан

Израел прехвана ракети на "Хизбула" и нанесе удари в Южен Ливан

Свят Преди 6 часа

Иран заплаши Израел с "твърд отговор", ако не прекрати атаките в Ливан

Силна градушка удари села в община Неделино

Силна градушка удари села в община Неделино

България Преди 9 часа

Засегнатите села са Изгрев, Бурево, Средец, Гърнати и Диманово

Разкриха мащабен заговор срещу празника на Тръмп в Белия дом

Разкриха мащабен заговор срещу празника на Тръмп в Белия дом

Свят Преди 10 часа

Арести са извършени в четири федерални окръга на САЩ

Съдът остави в ареста единия от обвиняемите за "Челопешко шосе"

Съдът остави в ареста единия от обвиняемите за "Челопешко шосе"

България Преди 11 часа

СГС прие, че е налице и реална опасност от извършване на престъпление от мъжа

Откриха мъртва, обявена за изчезнала жена, край Александрово

Откриха мъртва, обявена за изчезнала жена, край Александрово

България Преди 11 часа

По случая е започнато е досъдебно производство

Протест няма да има - транспортният бранш се срещна с Радев

Протест няма да има - транспортният бранш се срещна с Радев

България Преди 11 часа

Премиерът е бил запознат с проблемите в сектора

Снимката е илюстративна

Медицинско чудо: Спасиха зрението на недоносено бебе, родено под 800 грама

България Преди 11 часа

Успешна лазерна операция на недоносено бебе, родено едва в 24-та гестационна седмица и с тегло под 800 грама, беше извършена в Очната клиника на УМБАЛ „Александровска“

Снимката е илюстративна

17-годишен тийнейджър си създаде собствена държава между Сърбия и Хърватия

Любопитно Преди 11 часа

Новата микродържава Гапли изникна по поречието на Дунав заради граничен спор, задвижвана от интернет и амбицията на един тийнейджър

Над 34 000 евро за студенти с онкологични заболявания събра инициативата „Студентите бягат с УАСГ“

Над 34 000 евро за студенти с онкологични заболявания събра инициативата „Студентите бягат с УАСГ“

Любопитно Преди 12 часа

Средствата ще бъдат разпределени между нуждаещи се младежи от университетите, които подкрепиха инициативата

МВнР привика временно управляващия посолството на Северна Македония

МВнР привика временно управляващия посолството на Северна Македония

България Преди 12 часа

МВнР: Всякакви опити за всяване на страх у българите в Република Северна Македония са недопустими

Записаха Макрон и Зеленски да се уговарят за Тръмп

Записаха Макрон и Зеленски да се уговарят за Тръмп

Свят Преди 12 часа

Разговорът между Макрон и Зеленски е пореден пример за това как европейските лидери внимателно управляват отношенията си с Тръмп

Обрат по делото срещу кмета на Лом, съдът го върна на поста

Обрат по делото срещу кмета на Лом, съдът го върна на поста

България Преди 12 часа

Петров беше отстранен заради повдигнато обвинение за купуване на гласове

Супергерой на терена: Кой е маскираният футболист на Уругвай и защо взриви мрежата

Супергерой на терена: Кой е маскираният футболист на Уругвай и защо взриви мрежата

Любопитно Преди 12 часа

Бранителят Себастиан Касерес се превърна в хит на Мондиал 2026, след като се появи с ефектен аксесоар, вдъхновен от емблематичния цвят на Уругвай

Зеленски се срещна с Тръмп, какво си казаха в Eвиан

Зеленски се срещна с Тръмп, какво си казаха в Eвиан

Свят Преди 13 часа

Наричайки руско-украинската война "безумие", Тръмп отбеляза, че е имал добра среща със Зеленски

Край на евтиното от Temu, Shein и AliExpress: ЕС въвежда нова такса за всяка стока

Край на евтиното от Temu, Shein и AliExpress: ЕС въвежда нова такса за всяка стока

Свят Преди 13 часа

От 1 юли влизат в сила нови митнически правила, които налагат временна такса от 3 евро за артикул. Брюксел цели да спре масовото разделяне на големи поръчки от Азия, с което търговците умишлено избягваха плащането на налози към европейския пазар