Според властите в скандинавската държава ограничението е необходимо, за да се защитят от тютюневия дим хората, които работят в ресторанти и барове.
Пушенето е разрешено на открито и кореспондент на Би Би Си вече съобщи, че все повече ресторанти изнасят маси по улиците, за да приютят пушачите по време на дългите летни нощи в Норвегия.
През зимата обаче пушачите ще трябва да се борят с температурите, които падат доста под нулата, а в по-северните райони - дори да рискуват нападение от бяла мечка.
Ирландия бе първата страна в света, забранила пушенето на обществени места през март т.г.
Забрана за пушене в затворени обществени места, включително градския транспорт, както и в работни помещения бе приета и у нас, като влиза в сила от 2005 г.