С офийският градски съд (СГС) остави в ареста Георги Рогачев, Емил Антонов, Мая Стоилова и Лина Абланска.

Те бяха задържани, защото договаряли машини и арматура за нуждите на столичната топлофикация, но сделките са извършвани паралелно с реалните, по договори с чуждестранна банка. Така от сделките, осъществявани от Антонов, Рогачев, Абланска и Стоилова, са

нанесени щети на "Топлофикация" за близо милион лева.

Сумата се събира от разликата между реалната стойност на купените машини и парите, които "Топлофикация" е платила на частни фирми. За целта са изготвяни проформа фактури, а стоките са били "разбивани" на части.

Според СГС не съществува опасност четиримата да се укрият, но има реална опасност те да извършат ново престъпление или да укрият доказателства.

Съдът постанови също, че в последствие ще бъдат назначени съдебно-медицински експертизи, за да се установи здравословното състояние на обвиняемите.

За момента представените доказателства не са достатъчни, за да се направи предположение, че пребиваването им в следствения арест ще влоши тяхното здравословно състояние, съобщи "Фокус".

Прокуратурата е извършила грубо процесуално нарушение,

смятат адвокатите на четиримата подсъдими. Защитниците обясниха, че част от материалите, които прокуратурата предоставя на съда като доказателства по делото, не могат да бъдат възприемани като такива, тъй като са отделни материали от друго дело - срещу Валентин Димитров.

СГС прие, че те не могат да служат като доказателство, но могат да бъдат възприемани като данни, възоснова на които да се направи обосновано предположение за извършено престъпление.

Според адвокатите прокуратурата е представила пред съда ксерокопие на документи, които не са нотариално заверени, както и документи на чужд език, без превод.

Защитниците поискаха по-леки мерки за неотклонение

на четиримата с мотив, че Мая Стоилова има малко дете, което е болно, а родителите й са инвалиди и не могат да се грижат за него.

Лина Абланска пък е била изписана от "Пирогов" през септември и има диагноза "тежка хипертония" и начална фаза на диабет.

Адвокат Арабаджиева, защитник на Абланска, посочи, че майката на клиентката й е болна от диабет.

Адвокатът на Емил Антонов пък обясни, че той има сключен договор за ипотека и ако му бъде наложена най-тежката мярка за неотклонение, той ще изгуби жилището си, в което живее с жена си и двете си деца.

Експремиерът Димитър Попов, който е защитник на Рогачев, каза, че делото е "опит да се отклони общественото внимание от истинската организирана престъпност" и нарече процеса "коледна и новогодишна новинка".

Според адвокатите няма доказателства, които да сочат длъжностно присвояване и съучастие в престъпление.

С конкурс по документи да се избира съветът на директорите

на "Топлофикация-София", както и изпълнителният директор на дружеството.

Това ще гласува в понеделник Столичният общински съвет като мярка за подобряване на организацията и работата в предприятието, съобщи председателят на Общинския съвет Владимир Кисьов.

Той и кметът Бойко Борисов набелязали още няколко стъпки за стабилизиране на "Топлофикация-София", съобщи "Дарик радио".

Те са: до края на годината да се свика общо събрание и до 28 декември да се обяви конкурс по документи за ръководен състав на дружеството; до 12 януари да се сформира комисия от представители на общината и държавата плюс трима предложени от кмета, която до 21 януари

да предложи нов директор на "Топлофикация-София".

В понеделник Общинският съвет ще гласува освобождаване на Георги Рогачев.

Поелият оперативното ръководство на дружеството Петър Илиев каза, че има заговор за ликвидиране на "Топлофикация". С днешна дата дългът на предприятието към "Булгаргаз" надхвърля 131 млн. лева, след като вчера беше 114 млн. лева, допълни Илиев.

Директори на топлорайони обясниха, че до 1996 г. дружеството не е имало задължения и упрекнаха енергийния министър Румен Овчаров, че не е направил нищо за подобряване състоянието на предприятието и иска да го приватизира на безценица.

В кулоарите на парламента Овчаров каза, че СДС носи политическата отговорност за последните разкрития на злоупотреби в "Топлофикация".

Всички, които със задна дата се опитват да се изкарат невинни, нека си спомнят колко години живяха на гърба на столичния град, на гърба на "Топлофикация-София" и нека не мислят, че хората са забравили това, обясни той.

Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) е

готова да отпусне пари за спешни инвестиции

в "Топлофикация-София" АД, за да подкрепи реализирането на Меморандума за разбирателство, подписан между собствениците на дружеството - Столичната община и Министерството на икономиката и енергетиката.

Това е казал зам.-директорът на банката по общинската инфраструктура и околната среда Хенри Ръсел на среща с Бойко Борисов.

"ЕБВР е готова да отпусне финансиране за спешни инвестиции в компанията с цел нейното заздравяване и повишаване на качеството на услугата, предоставяна на гражданите.

Всички инвестиции, осигурени чрез финансиране от ЕБВР, ще продължат да се придържат към изискванията на банката за прозрачни и конкурентоспособни доставки", се казва в съобщение на Столичната община.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Без секс и алкохол: Какво всъщност прави поколението Z в спалнята?

Без секс и алкохол: Какво всъщност прави поколението Z в спалнята?

Любопитно Преди 1 минута

Докато предишните поколения залагаха на свободната любов, днешните младежи предпочитат да са сами. Високите стандарти в социалните мрежи и стремежът към успех убиват желанието за близост, оставяйки секса на заден план за сметка на съня

<p>Сметката расте: Колко са похарчили САЩ за първите шест дни на войната с Иран</p>

Сметката расте: САЩ са похарчили над 11 млрд. долара за първите шест дни на войната

Свят Преди 5 минути

Администрацията на Тръмп е представила данните на закрит брифинг за сенатори

Самоуката Бояна беше елиминирана от Кухнята на Ада

Самоуката Бояна беше елиминирана от Кухнята на Ада

Любопитно Преди 1 час

Кирил от Сливово стана част от отбора на Червените

Внимание! Авариен ремонт затваря Дунав мост при Русе за пет часа днес

Внимание! Авариен ремонт затваря Дунав мост при Русе за пет часа днес

България Преди 1 час

Дейностите ще се изпълняват в платното на съоръжението, което не е основно ремонтирано

Главоболие след фитнес: Защо тренировката ни разболява и кога става опасно?

Главоболие след фитнес: Защо тренировката ни разболява и кога става опасно?

Любопитно Преди 1 час

Главоболието след тренировка може да бъде причинено от определени видове упражнения, които натоварват много врата и главата

Почитаме двама светци! Днес не се спи до късно

Почитаме двама светци! Днес не се спи до късно

България Преди 1 час

Църквата почита паметта на светите Григорий Двоеслов и Симеон Нови Богослов

Норвегия задържа трима за взрива пред посолството на САЩ

Норвегия задържа трима за взрива пред посолството на САЩ

Свят Преди 9 часа

На този етап полицията разследва дали атаката е била извършена от името на друга държава

"Газпром" съобщи за атака срещу "Турски поток"

"Газпром" съобщи за атака срещу "Турски поток"

Свят Преди 9 часа

През последните две седмици са били отблъснати 12 атаки срещу съоръжения на руската компания

Иран: Почваме пълномащабна война

Иран: Почваме пълномащабна война

Свят Преди 10 часа

Иран: Скоро друг ключов проток ще се изправи пред същата съдба като Ормузкия

Иран обвини САЩ във военно престъпление, убило 168 деца

Иран обвини САЩ във военно престъпление, убило 168 деца

Свят Преди 10 часа

Багаей твърди, че атаката е извършена с ракети „Томахоук“, изстреляни от САЩ

Съветът за сигурност в ООН прие резолюция за Иран

Съветът за сигурност в ООН прие резолюция за Иран

Свят Преди 10 часа

Нито една държава не гласува „против“

Тръмп: Нокаутирахме ръководството на Иран два пъти

Тръмп: Нокаутирахме ръководството на Иран два пъти

Свят Преди 11 часа

Държавният глава на САЩ говори и за цената на петрола, казвайки, че тя „ще падне“

ЕП: РС Македония да изпълни договора с България

ЕП: РС Македония да изпълни договора с България

Свят Преди 11 часа

ЕП поиска публикуването на комунистическите архиви в РС Македония

Г-7 решиха: санкциите срещу Русия остават

Г-7 решиха: санкциите срещу Русия остават

Свят Преди 12 часа

Макрон предупреди, че военните способности на Иран "не са сведени до нула"

В 9354 секции в страната ще има машинно гласуване

В 9354 секции в страната ще има машинно гласуване

България Преди 12 часа

Списък със секциите с машинно гласуване ще бъде публикуван на сайта на ЦИК