У стремът на Браун към властта датира от непотвърдена досега договорка с Блеър през 1994 г., на вечеря в ресторант "Гранита" в лондонския квартал Айлингтън. Първоначално Браун очаквал, че ще поеме властта скоро след възхода на лейбъристите.

Но минаваха избори след избори и договорката отстъпи на зле прикрито съперничество, което миналото лято прерасна - според привържениците на премиера - в опит за преврат от последователите на финансовия министър.

През септември 2004 г. Блеър заяви, че няма да се състезава на избори за четвърти път, но след парламентарните избори през 2005 г. ще изкара целия си трети мандат. Според британския политически календар това означаваше, че той може да остане на власт до 2010 г.

Приемникът му ще наследи партията по средата на третия управленски мандат, с изпразнени предизборни каси след финансов скандал и с оредяла членска маса. Повечето високопоставени лейбъристи, които можеха да се изправят срещу Браун, се оттеглиха от надпреварата.

Бъдещият лидер намекна, че ще се опита да промени войнствената политика на Блеър в мюсюлманския свят и да поведе

битка на "сърцата и умовете" срещу радикалния ислям

Очаква се той да потърси нов подход в отношенията със САЩ, за да избегне ироничното прозвище, лепнато на предшественика му - че е пудел на президента Буш.

У дома той даде ясно да се разбере, че ще се противопостави на каквито и да било ходове за независимост на Шотландия от Великобритания.

Според някои може би най-голямото предизвикателство е да възстанови доверието към политиците и да скъса с миналото.

Най-важно е да се разграничи от Блеър, заяви професорът по съвременна история в университета в Оксфорд Тимъти Гартън-Аш. Недоверието към правителството на лейбъристите заради Ирак обаче може - противно на очакванията - да се окаже предимство за Браун.

"Мисля, че обществото го възприема като по-солиден, като син на свещеник, който ви казва всичко до болка ясно и точно. Хората не виждат в него манипулатор или лъжец", добави по телефона Гартън-Аш.

– Скъпи, чувствам се дебела. Кажи нещо мило! – Имаш прекрасно зрение...
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Трима ранени при стрелба на оживен площад в Германия

Трима ранени при стрелба на оживен площад в Германия

Свят Преди 5 часа

Нападателят е успял да избяга

,

Хърватия ще въведе нова европейска система за граничен контрол

Свят Преди 6 часа

Новата система може да забави проверките по границите

.

Двама убити и петима ранени при руски въздушен удар в Донецка област

Свят Преди 8 часа

Руските удари са нанесли щети на девет къщи - частни жилища, и една църква

Полската опозиция протестира срещу мигрантската политика на премиера Туск

Полската опозиция протестира срещу мигрантската политика на премиера Туск

Свят Преди 9 часа

Според непотвърдени данни в митинга участват няколко хиляди души

,

Председателят на СОС: Надявам се до 10 дни да има нормализиране на кризата с боклука

България Преди 9 часа

"Кметът пое ангажимент да изготви план за излизане от тежката ситуация", подчерта Цветомир Петров

.

САЩ няма да разполага американски войски в Газа

Свят Преди 9 часа

Това заяви главнокомандващият адмирал Брад Купър

Google Maps няма да помогне. Тази страна няма имена на улици: Как живеят хората там?

Google Maps няма да помогне. Тази страна няма имена на улици: Как живеят хората там?

Любопитно Преди 10 часа

Всичко по темата може да прочетете в следващите редове

Ердоган възнамерява да посети Ивицата Газа

Ердоган възнамерява да посети Ивицата Газа

Свят Преди 10 часа

Турският лидер подчерта, че след споразумението за прекратяване на огъня „не трябва да има връщане назад“

Айфеловата кула ще бъде съборена през 2026 г.? Ето какво знаем

Айфеловата кула ще бъде съборена през 2026 г.? Ето какво знаем

Свят Преди 11 часа

Последните твърдения в социалните медии предизвикаха безпокойство, че емблематичната Айфелова кула в Париж е планирана за събаряне през 2026 г.

,

„Китай не се страхува“: жителите на Пекин отхвърлят заплахата от мита на Тръмп

Свят Преди 11 часа

В петък американският президент внезапно обяви, че САЩ ще наложат допълнителни 100% мита върху целия китайски внос от 1 ноември „или по-рано“

След срещата в Ню Йорк – нов разговор между Зеленски и Тръмп

След срещата в Ню Йорк – нов разговор между Зеленски и Тръмп

Свят Преди 11 часа

Това съобщи ръководителят на канцеларията на украинския президент

,

„Ние не мълчим“: Протести в страната срещу насилието над деца

България Преди 11 часа

Протестиращите пред Съдебната палата носеха плакати с надписи „Учителят трябва да възпитава, не да травмира“ и „Насилието днес води до насилие утре“

,

Испания под вода: Армията се включи в спасителните операции след проливните дъждове

Свят Преди 12 часа

Над 300 сигнала за помощ само от един град, пътища край лагуната Мар Менор са затворени

НАТО проведе 12-часова патрулираща мисия във въздуха до границата на Русия

НАТО проведе 12-часова патрулираща мисия във въздуха до границата на Русия

Свят Преди 12 часа

Това беше изтъкнато в изявление на британския министър на отбраната Джон Хили

,

Норвежкият Нобелов институт разследва изтичане на информация

Свят Преди 12 часа

Вчера наградата беше присъдена на венецуелската опозиционна лидерка Мария Корина Мачадо