Н ещастните хора гледат много повече телевизия, докато щастливите четат или се срещат с приятели, разкриват резултатите от над 30-годишно изследване, проведено от американски социолози от Университета в Мериленд.

Резултатите сочат, че хората, които определят себе си като "не щастливи", прекарват 30% повече време на ден пред синия екран, отколкото "много щастливите". Доволните от живота си гледат телевизия около 19 часа седмично, а останалите - над 25.

Според специалистите висенето пред телевизора кара човек да се почувства добре за кратко време, но в дългосрочен план води до общо усещане за подтиснатост и неудовлетвореност от живота.

Това е леко и приятно занимание, което обаче няма дълготрайна полза за човека и просто изяжда времето, което би могло да се посвети на други занимания. Те може и да доставят много по-малко непосредствено удоволствие, но да са далеч по-обогатяващи в дългосрочен план, категорични са учените.

"Удоволствието всъщност е кратко. Колкото по-дълго седите пред телевизора, толкова нараства риска след това да станете с чувството на неудовлетвореност, тежест и тревога", обяснява един от изследователите Джон Робинсън.

"Телевизията не изисква прекалено напрягане на мозъка, не е трудно и ангажиращо занимание и е идеално за хора, които имат проблеми със социализацията или ограничени възможности за други дейности като спорт и т.н.

Освен това хроничното усещане за нещастие може да бъде травмиращо в социален и личен план и да се отразява зле на способността за работа и общуване, но дори и най-подтиснатият човек може просто да включи дистанционното и да се остави да бъде пасивно забавляван или поне отвличан от мислите за нещастието си.

Така че се получава нещо като омагьосан кръг - всъщност самото усещане за неудовлетвореност води към дивана пред телевизора като своебразен отдушник."

Двойките с нещастни бракове също сядат по-често пред синия екран. За разлика от тях щастливите правят 30% повече секс, по-често посещават религиозни служби и четат вестници.

"Щастливците" предпочитат да прекарват времето си в правене на любов, четене на книги, социални контакти, както и да отделят време за семейството си или да се отдават на обществено полезна дейност.

Същевременно учените потвърждават, че гледането на телевизия е нещо като "универсално занимание", директно свързано с усещането за приятно прекарано време. Повечето анкетирани са го оценили с 8 по десетобалната система.

Според обяснението на психолозите от екипа гледането на телевизия е своеобразно бягство от действителността, а към това са склонни повече неудотвлетворените от живота си хора, които в същото време не намират достатъчно сили и мотиви да го променят.

Е, има и добра новина за телевизиите. Според един от авторите на изследването глобалната финансова криза може да доведе до повишаване на интереса към тях. В крайна сметка това е едно от заниманията на безработните.


Резултатите от изследването са публикувани в новия брой на списанието Social Indicators Research.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Бойко Борисов: Самонадеяността свали правителството

Бойко Борисов: Самонадеяността свали правителството

България Преди 3 часа

Борисов: Няма една тема, по която мога да кажа, че за тези 11 месеца ГЕРБ е сгрешил

За първи път автопилот самостоятелно приземи самолет

За първи път автопилот самостоятелно приземи самолет

Свят Преди 4 часа

Системата за автономно кацане се активирала автоматично

Украйна: Русия подготвя мащабна провокация с жертви

Украйна: Русия подготвя мащабна провокация с жертви

Свят Преди 5 часа

Според украинското разузнаване е възможна мащабна атака на 6-7 януари с много жертви

НАП санкционира с около 45 000 лв. търговци, вдигнали цени необосновано

НАП санкционира с около 45 000 лв. търговци, вдигнали цени необосновано

България Преди 5 часа

Глобите за първо нарушение могат да достигнат до 10 000 лева, а при повторно – до 20 000 лева

Kокичета цъфнаха в града на розите - Казанлък

Kокичета цъфнаха в града на розите - Казанлък

България Преди 6 часа

Въпреки календарната зима и минусовите температури, нежните растения показаха завидна сила

Руска атака в Украйна, Румъния вдигна изтребители

Руска атака в Украйна, Румъния вдигна изтребители

Свят Преди 7 часа

Населението в северната част на румънския окръг Тулча е било предупредено

Спасиха с хеликоптер младеж, паднал на ски писта в Банско

Спасиха с хеликоптер младеж, паднал на ски писта в Банско

България Преди 8 часа

С друг полет измръзнала жена беше евакуирана от хижа в Рила

<p>В последните 2 работни дни в банките са внесени над млрд. лв.</p>

Банките осигуриха плавен преход към еврото

България Преди 8 часа

Всички наличности по сметки бяха автоматично превалутирани

Земетресение с магнитуд 6,5 разтърси Мексико

Земетресение с магнитуд 6,5 разтърси Мексико

Свят Преди 8 часа

Трусът е бил усетен силно в столицата Мексико и е принудил президентката на страната Клаудия Шейанбаум да прекъсне пресконференция, която е давала в този момент

Почина бебето, простреляно на Нова година в РС Македония

Почина бебето, простреляно на Нова година в РС Македония

Свят Преди 9 часа

Главната прокуратура в Скопие обяви, че е издадена заповед за аутопсия на детето

Изненадващите ползи от чашата портокалов сок

Изненадващите ползи от чашата портокалов сок

Любопитно Преди 9 часа

Въпреки високото съдържание на захар, една чаша портокалов сок дневно може да има редица ползи за здравето

Предупреждение за опасно време в 14 области в събота

Предупреждение за опасно време в 14 области в събота

България Преди 9 часа

Вятърът ще остане до умерен от юг-югозапад, с временно силни пориви

Трансформацията на звездите през 2025 г.: Шокиращи отслабвания и смели промени във визията

Трансформацията на звездите през 2025 г.: Шокиращи отслабвания и смели промени във визията

Любопитно Преди 10 часа

През 2025 г. звездните трансформации излязоха извън суетата – от драстични отслабвания до смели промени във визията, знаменитостите заговориха открито за здраве, оцеляване и ново начало

Кирило Буданов

Зеленски назначи шефа на разузнаването за началник на кабинета му

Свят Преди 10 часа

„Сега Украйна се нуждае от повече внимание към въпросите на сигурността“, заяви украинският президент

Руската столица Москва

САЩ призова американците: Незабавно напуснете тази страна

Свят Преди 11 часа

Ако все пак решите да пътувате до Русия „излезте от всички профили в социалните мрежи и не ги използвайте, докато сте в Русия. Подгответе завещание“, препоръчва Държавният департамент