30-годишният Ник Щайн пристигнал в България преди 3 г. за обмяна на опит по линия на RTL, припомня вестник "Новинар". Тв кариерата на западногерманеца у нас стартира в търговщкия клон на "Ден". От няколко месеца скандалният чужденец е пренесъл предаването си "От телефон до микрофон" в националния ефир на същия тв канал. Ник има разтрогнат седемгодишен брак с българка, която живее със сина им в Германия.
Преди дни СЕМ започна война срещу рубриката на Щайн, тъй като разпалвала етническа нетърпимост между българи и турци. Надзорниците наложиха максималната глоба от 15 000, може дори да спрат телевизията, прогнозира "Новинар" във вчерашния си брой.


- Ник, съгласен ли си с оценката на СЕМ, че насаждаш етническа омраза?
- За мен това е политическа акция. Явно съм им неудобен. Много ми е лесно да си хвана багажа и да си тръгна, но няма да го направя.
Не защото в Германия не мога да правя същото. Там бях известен, но бях по- неопитен. Вярно е, че в България станах мъж. Чувствам страната като родина, но тук цари медийно беззаконие - законите са за тези, които са ги написали. Има цензура.

- Как те приемат зрителите?
- Непрекъснато получавам писма и телеграми в моя подкрепа, нямам едно негативно.

- Какво ти пишат?
- Да продължавам с предаването, защото то е единственото в България, в което се говори едно към едно.
Освен това няколко дни ще пътувам из страната - във Велинград, Добрич, Кърджали, където хората ще стачкуват за оставката на Райчо Райков.

- В твоя подкрепа?
- Да. Ето, прочетете тези писания: "Райков, срам ме е, че си българин... ти гнусен червей и низък роб" - Людмила Иванова от София. Имам подкрепа от цяла България - Добрич, Айтос, Варна, Бургас, но съм убеден, че половината не знаят кой е Райчо Райков.
От Добрич ми пишат: "Потресени сме от поредната гавра с българския зрител..., това е пробългарско предаване... Водещият Ник Щайн не е човекът, който всява етническа вражда - тези проблеми съществуват, след като не се намери българин, се намери германец, който да води това предаване. "Г-н Райков, може ли да ви припознаем като Киряк Стефчов от "Под игото"?
- Какво те дразни?
- Не мога да проумея защо в учебниците не пише, че имало робство, а присъствие? Бях в Бермудския триъгълник - Търговище, Шумен, Разград.
Видях какво е безработица за българите в Търговище, където в малкото предприятия, които работят, назначават само турци. Кой създава тези конфликти? Аз ли?
Защо нямам право като тв водещ да ги обсъждам? Няма значение от коя държава съм, не искам да се правя на герой. Но не мога да се примиря с бедността тук.
У вас видях за първи път как баба в аптеката си брои последните стотинки за лекарство от 4,50 лв. Това е проблем, но когато говоря за него, нямам проблеми, защото всички го знаем.
Когато обаче в политиката казваш истината - настъпват проблемите! Когато влязох в Търговище, тогава местното ДПС писа до МВР, до Доган, до СЕМ, до "Ден", заплашиха ме с убийство...

- Кой? ДПС ли те заплаши с убийство?
- Не мога да кажа кой точно, защото никой няма да ти го каже по телефона. Ами прощалния ми концерт в Търговище?
Бях охраняван от 350 полицаи, защото ги беше страх да не стане конфликт. Нямам нищо против турците, но както има новини за тях, така трябва да има и за циганите, евреите и т.н.
- Ако все пак ти спрат предаването, какво ще правиш?
- Имам оферти от други телевизии, макар че не обичам да ги сменям като долните си гащи - вярвам в свободата на словото, защото не говоря вулгарни думи като "курва" например.
Тогава да ме глобят. Не е честно, ако го правят заради това, че обсъждам политиката. Всички грешат. Ако трябва да бъдем честни, и Райчо Райков е потиснат отгоре - подкрепя го ДПС.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Германия планира защитата на Гренландия

Германия планира защитата на Гренландия

Свят Преди 2 часа

Писториус подчерта "геополитическите амбиции на Русия"

Николай Младенов вероятно ще оглави властта в Газа

Николай Младенов вероятно ще оглави властта в Газа

Свят Преди 2 часа

Младенов пътува до Израел миналата седмица

Съдят „Шарли Ебдо“ за карикатура на пожара в Кран Монтана

Съдят „Шарли Ебдо“ за карикатура на пожара в Кран Монтана

Свят Преди 6 часа

Рисунката на обгорели скиори предизвика вълна от гняв

Паргов: БСП може да задържи мандата по-дълго

Паргов: БСП може да задържи мандата по-дълго

България Преди 6 часа

Паргов: В рамките на този парламент не съществуват предпоставки за излъчване на правителство

Искат смъртно наказание за бившия президент на Южна Корея

Искат смъртно наказание за бившия президент на Южна Корея

Свят Преди 7 часа

Обвинението срещу него в оглавяване на метеж е най-тежкото

„Удари ме като ритник в корема“: Ник Джонас проговори за тревожността си на наградите „Златен глобус“

„Удари ме като ритник в корема“: Ник Джонас проговори за тревожността си на наградите „Златен глобус“

Любопитно Преди 8 часа

Джонас, който живее с диабет тип 1, често говори открито за психичното си здраве

Човек загина при пожар в къща в Габровица

Човек загина при пожар в къща в Габровица

България Преди 8 часа

Изясняват се причините, довели до инцидента

Снимката е илюстративна

Гответе се за главоболие, умора и лош сън – идват магнитни бури

Любопитно Преди 8 часа

Геомагнитната обстановка ще остане нестабилна няколко дни, като най-трудният период се прогнозира в средата на седмицата

Депутати се извиниха за игра на "Застреляй, преспи, ожени се" за опозицията си

Депутати се извиниха за игра на "Застреляй, преспи, ожени се" за опозицията си

Свят Преди 8 часа

И трите жени от Лейбъристката партия са изпратили писмени извинения на 5 януари - в деня, когато е подадена жалбата

Прокурор стреля срещу съдия в съдебната палата в Истанбул

Прокурор стреля срещу съдия в съдебната палата в Истанбул

Свят Преди 9 часа

Прокурорът Кълъчарслан е задържан на място

Терзиев: Отказах да подпиша за близо 400 милиона лева

Терзиев: Отказах да подпиша за близо 400 милиона лева

България Преди 9 часа

Терзиев отвърна на удара: Най-скъпият данък е страхът

Владимир Путин

Краят на една ера – проектът на Путин за велика сила се срива

Свят Преди 9 часа

Руският президент не успява да защити съюзниците си във Венецуела и Иран от неочаквано конфронтационния американски президент Доналд Тръмп

Какъв е вкусът на лукса? Най-скъпите храни в света и рекордните им цени

Какъв е вкусът на лукса? Най-скъпите храни в света и рекордните им цени

Любопитно Преди 9 часа

Оскъдността и ексклузивността правят тези продукти силно търсени от хората, които търсят по-хубавите неща в живота и, разбира се, са готови да платят за тях

41 дни сама в океана: Трагичната история, вдъхновила филма "Дрейф"

41 дни сама в океана: Трагичната история, вдъхновила филма "Дрейф"

Любопитно Преди 9 часа

Тами Олдъм Ашкрафт преживява ураган от четвърта категория, който убива годеника ѝ, а тя трябва да оцелее повече от месец сама в океана, е, докато навигира 2400 км към сушата

„Възраждане“ се обяви за изцяло машинно гласуване

„Възраждане“ се обяви за изцяло машинно гласуване

България Преди 9 часа

Петров изключи възможността третият мандат за съставяне на правителство да бъде даден от президента на „Възраждане“

Снимката е илюстративна

Милионерка разкри шокиращия начин, по който разбира за изневярата на съпруга си след 21 години брак

Свят Преди 9 часа

Обаждане от непознат разкрива тайна, която разтърси живота ѝ и разруши двайсетгодишния ѝ брак