М еждународният валутен фонд (МВФ) не очаква оздравяване на световната икономика по-рано от 2009 г., макар че по-голямата част от кризата вече е отминала, заяви директорът на фонда Доминик Строс-Кан.
Той говори в Ерусалим при откриването на конференцията по случай 60-годишнината на израелската държава, предаде БТА.
Строс-Кан посочи, че бързо развиващи се пазарни икономики като Китай, Индия и Бразилия се превръщат в опора на световната икономика, независимо от кризата, започнала от високорисковите ипотеки в САЩ, където според него проблемите още не са решени.
Но въпреки кризата на американския жилищен пазар, един от най-големите проблеми са неравновесията на световните валути, доколкото курсът на някои от тях е занижен, а на други е завишен, подчерта шефът на МВФ.
В същото време беше съобщено, че инфлацията в еврозоната през април на годишна база е 3,3%, което е понижение спрямо 3,6% през март, съобщи "Евростат". През април цените са се повишили 0,3% спрямо март 2008 г.
През миналата година инфлацията беше 1,9%.
В Европейския съюз инфлацията е 3,6% на годишна база за април, като също се наблюдава спад в сравнение с предходния месец, когато годишната инфлация отчете ръст 3,8%. Година по-рано инфлацията бе 2,2 процента.
Цените през април в целия Европейски съюз са се повишили с 0,4 процента в сравнение с предходния месец.
Най-ниска инфлацията на годишна база през април е била в Холандия (1,7%), Португалия (2,5%), Германия (2,6%), а най-високите нива са регистрирани в Латвия (17,4%), България (13,4%) и Литва (11,9%).