П ровеждането на разговора с руския президент било обявено седмица по-рано, за да могат руснаци от целия свят да задават въпросите си към него. Събрани били над 160 хил. запитвания, Путин е отговорил на 49 от тях. Всичко се е предавало пряко по Първи канал на обществената руска телевизия. (вж. стенограмата от онлайн конференцията в President.Yandex.ru).
Отговаряйки на въпрос дали не би трябвало да се даде независимост на Чечения, Путин отбеляза, че въпросът е постъпил от Ирландия, която е в сложни отношения с Лондон. Никога в своята история Великобритания не е преговаряла с Ирландия, Шотландия и Уелс за дезинтеграция, и ние няма да водим такива преговори, изтъкна руският президент.
Путин посочи, че войната, която неговото правителство води срещу чеченските сепаратисти, си заслужва, защото отцепниците искат да създадат нова държава, простираща се от Черно до Каспийско море.
Той защити много критикувания референдум, който утвърди статута на Чечения като част от Руската федерация. Предложи също да бъдат произведени такива референдуми в отцепническите провинции в съседна Грузия и да бъдат въведени единни световни стандарти за определяне статута на сепаратистки райони като Косово на Балканите.
Държавният глава на Русия изрази увереност, че руско-грузинските отношения непременно ще се подобрят и отбеляза, че наскоро с изненада узнал, че в Тбилиси е създаден Музей на окупацията. "Чия окупация?", запита той, припомняйки, че по сталинско време много от ръководителите на страната са били именно от Кавказ.
Руският президент изтъкна, че вездесъщата корупция в страната може да се обясни със срива в моралните ценности от съветската епоха, настъпил при прехода към пазарна икономика.
Президентът припомни, че не Русия е измислила атомната бомба и че никога не е използвала оръжия за масово поразяване. Той отбеляза, че разходите за отбрана на Русия са 25 пъти по-малко от тези на САЩ. Той посочи, че Москва ще се стреми към "асиметрични" форми за отговор на възникващите предизвикателства, отчитащи високия научен и кадрови потенциал.
В същото време Путин отрупа с комплименти американския си колега Джордж Буш, наричайки го "приятел" и "честен партньор", с когото човек може да се разбере.
Русия и САЩ носят особена отговорност за сигурността в света, включително за неразпространението на ядреното оръжие, посочи Путин и определи Америка като основен партньор, а по някои въпроси и като единствен партньор, на Москва.
Руският президент нарече "контрарподуктивно" противоборството между САЩ и Русия. Нашата роля не е да противостоим на САЩ, както беше по съветско време, добави Путин. Той обаче настоя за многополюсен свят, в който държавите да търсят взаимноприемливи решения и компромиси.
Форумът на Голямата осморка е призван да решава именно такива задачи, отбеляза той, като изрази надежда за раздвижване и по иранския ядрен проблем преди срещата на върха на Г-8 в Санкт Петербург (15-17 юли).