К омпютърната усмивка (smiley), използвана от милиони потребители по света, отпразнува своята 25-годишнина. Символът, съставен от двоеточие, тире и затворена скоба, е използван за пръв път на 19 септември 1982 г. от Скот Фалман, професор в университета "Карнеги Мелън".
Поводът е дискусия за ограниченията пред хумора онлайн и по-точно как да се обозначават коментари, които не трябва да се приемат много навътре. През 2002 г. неговият оригинален постинг е бил открит, архивиран върху лента от октомври 1982.
Екипът, който я е издирил, е търсил доказателства, че именно Фалман е "бащата" на емотикона :-), твърдение, което и досега не се приема за съвсем безспорно.
Според архива съобщението е следното:
Предлагам следния символ, с който да се отбележи шега:
:-)
Четете го настрани. Всъщност, имайки предвид сегашната тенденция, може би е по-лесно да означаваме нещата, които НЕ са шеги. За тази цел може да се използва
:-(
Сега, както се вижда, значението на втoрия предложен от Фалман емотикон е променено, а междувременно на бял свят се появиха десетки нови "емоционални икони", като намигването ;-), прозявката :-О и пр.
Лингвистите обясняват, че усмихнатото лице и другите емотикони дават възможност на хората да изразяват в електронните послания помежду си чувства, които не биха могли да разкрият по друг начин.
Професор Фалман споделя, че предпочита символа :-) пред съвременните компютърни графики на усмихнати лица, защото според него те унищожават характерните черти на оригинала.
Тъй като в много програми (особено за мигновена комуникация) оригиналните символи се заместват автоматично от различни по стил емотикони, популярност набират и "обратните" смайлита, като (-: например, които не се разпознават и заместват.
Скот Фалкман е роден на 21 март 1948 г. Завършва магистратура в Масачузетския технологичен институт (МИТ) през 1973 г. Четири години по-късно защитава и докторат. Научните му интереси са в сферата на изкуствения интелект.