Признаха: Изчезването на видове е неудържимо
Три новородени иберийски рисчета. Смята се, че видът ще изчезне до 10-20 години, ако не бъдат взети мерки   
Източник: ЕПА/БГНЕС
Ми истрите на околната среда от страните в Европейския съюз си дадоха още едно десетилетие, за да спрат изчезването на застрашените животински и растителни видове.

Днес те признаха, че няма надежда тази година - официално определеният от ЕС срок за целта, да бъде спазен.

Че "загубата на биоразнообразие" - евфемистичното название на обезпокоителния процес, няма да може да бъде спряно засега, свидетелстват редица научни изследвания.

В декларация европейските екоминистри изразиха силното си безпокойство, че "загубата на биоразнообразие продължава с недопустими темпове, като влече след себе си много сериозни екологични, икономически и социални последици".

Те определиха 2020 г. като евентуален краен срок да се спре измирането на редките видове.

Има консенсус, че за тази цел ЕС ще трябва да въведе много по-строги правила за защита на застрашените представители на флората и фауната и техните местообитания, както и да повиши ефективността при прилагането на тези разпоредби.

Според скорошен международен икономически доклад във връзка с биоразнообразието (TEEB) изчезването на видове и унищожаването на техните местообитания по целия свят струва около 50 млрд. евро годишно.

Преди дни местните власти по северното крайбрежие на Турция предупредиха за опасност от изчезване на 50 животински вида в резултат на силното замърсяване на Черно море, което осигурява 70% от рибата, консумирана в страната.

Нещо повече - някои морски обитатели, които са били ловени преди 20 години, вече изобщо ги няма.

Кметът на крайбрежния град Орду твърди, че е свършена много работа по прочистването на морето, но за спасяването на водите му са необходими усилията на всички страни, граничещи с него.

"Много от рибите, които ловяхме и ядяхме в детството ми, вече са изчезнали. Сега се обявява тревога. Дунав довлича в Черно море мръсотия от Централна Европа и всички страни от неговия басейн носят отговорност", казва той.

Според турската Фондация за морски изследвания 50 от общо 120 вида риби, които хилядолетия са живели във водния басейн, ще изчезнат, ако не се вземат необходимите мерки.

Президентът на фондацията Байрам Йозтюрк заяви пред телевизия НТВ, че причините са замърсяването от реките, вливащи се в Черно море, изхвърлянето на боклуци и прекомерният риболов.

По-рано този месец японският посланик у нас Цунехару Такеда потърси подкрепа от България за включване на червената риба тон в застрашените видове.

Той представи подробно пред ръководството на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) предложението за включването й в Приложение 1 към Конвенцията по международна търговия със застрашени видове от дивата флора и фауна (CITES).

Това означава, че изключително популярната риба тон ще се ползва със същата степен на защита като пандите и някои видове китове.

"Пасажите от риба тон рязко намаляха заради голямото й търсене, предимно в Япония, където отива 80% от световния й износ, и заради строежа на кораби за риболов. Популацията на вида е намаляла под 15% от историческото му ниво", подчерта той.

Посланикът поиска подкрепа от България за предложението, за да се постигне обща позиция на страните членки от ЕС за следващото заседание на Конвенцията, което се провежда между 13 и 25 март в Доха, Катар.

CITES представлява международно споразумение за опазване на дивата природа, което цели да предотврати изчезването на видове в резултат от търговия с тях. България се присъедини към конвенцията през 1991 г.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Изображението е генерирано с изкуствен интелект

Путин: Войната ще продължи до постигане на целите на Русия

Свят Преди 42 минути

Руският президент заяви, че няма условия за преговори на най-високо ниво

Зеленски: Путин отново избра войната

Зеленски: Путин отново избра войната

Свят Преди 10 часа

Зеленски: Путин просто не иска да сложи край на войната

Протест пред Съдебната палата за загиналите на Петрохан и Околчица

Протест пред Съдебната палата за загиналите на Петрохан и Околчица

България Преди 10 часа

Протестиращите носеха жълти сърца, защото това е бил любимият цвят на Николай Златков

Почина кинозвездата Антъни Хед

Почина кинозвездата Антъни Хед

Свят Преди 10 часа

Той си е отишъл на 72 години от усложнения вследствие на пневмония

Ива Петрова: Необяснимо забавяне на процедури в АЕЦ "Козлодуй"

Ива Петрова: Необяснимо забавяне на процедури в АЕЦ "Козлодуй"

България Преди 10 часа

По темата за "Боташ" министърът каза, че искрено се надява "Булгаргаз" да сключи по-добър договор

Хванаха марихуана за над 4 млн. евро на Дунав мост

Хванаха марихуана за над 4 млн. евро на Дунав мост

България Преди 11 часа

Трима от обвиняемите са професионални шофьори

Разбиха престъпна група, изтъргувала фреон за 1,5 млн. евро

Разбиха престъпна група, изтъргувала фреон за 1,5 млн. евро

България Преди 11 часа

Продължават активни действия по разследването

Жертви и много ранени, кола се вряза в автобус в София

Жертви и много ранени, кола се вряза в автобус в София

България Преди 11 часа

Вследствие на сблъсъка автобусът се е преобърнал

Мирът с Иран е въпрос за 24 милиарда долара

Мирът с Иран е въпрос за 24 милиарда долара

Свят Преди 12 часа

Иран е поискал освобождаването на 12 милиарда долара замразени средства веднага щом бъде подписано временно споразумение

Александър Морфов ще бъде възстановен на работа в Народния театър

Александър Морфов ще бъде възстановен на работа в Народния театър

България Преди 12 часа

Съдът връща Морфов на административната длъжност "главен режисьор"

Стармър: Русия може да нападне НАТО след 4 години

Стармър: Русия може да нападне НАТО след 4 години

Свят Преди 12 часа

Стармър: Не е преувеличено да се каже, че живеем в най-опасния и непредвидим период в живота ни

Дете на 14 г. се удави в река Мъглижка

Дете на 14 г. се удави в река Мъглижка

България Преди 12 часа

Бурната река завлякла тялото на детето на близо 500 метра, където било открито безжизнено

Главният прокурор поиска екстрадицията на Мавродиев

Главният прокурор поиска екстрадицията на Мавродиев

България Преди 13 часа

Предстои в началото на следващата седмица молбата да бъде изпратена до сръбските власти

Пеевски: Отстранявам Ерджан Ебатин от партийния пост

Пеевски: Отстранявам Ерджан Ебатин от партийния пост

България Преди 13 часа

Пеевски: Няма да допусна спекулации за връзка на ДПС с Баба Алино