И ма една дума, която в България никой представител на официалната власт никога не би казал на глас. Също като в "Хари Потър", където името на основния злодей Валдемор всява такъв ужас, че за него се говори с Ти-знаеш-кой.

Нашият зъл дух се казва девалвация. Защото се смята, че това ще е краят на валутния борд - най-хубавата и автоматично задвижваща се магия от всички, които са спохождали България през последните 18 години.

Не случайно най-силният аргумент, който правителството допреди седмица имаше срещу масовото удвояване на учителски заплати, беше именно, че това ще срине борда.

Защо говорим за страшни неща?

Заклинанията на кабинета не са съвсем безпочвени, въпреки че заплатите в образованието сами по себе си не са генерална заплаха за стабилността. Вестникарските заглавия от последната седмица "Иде криза" и "4:1 лев за евро" се появиха по повод учителите, но имат по-дълга "опашка".

Ето какво беше натрупването на новини напоследък. Глобалната финансова криза даде повод на някои анализатори, включително от Европейската банка за възстановяване и развитие, да предположат, че тя ще засегне страните от Централна и Източна Европа, които ще претърпят спад на инвестициите. Подобна прогноза разпространи наскоро и звеното за икономически изследвания Economist Intelligence Unit.

От друга страна, годишният доклад за инвестициите на Конференцията на ООН за търговия и развитие и Международния валутен фонд дават много добри оценки за бъдещето пред България.

По-сериозни съмнения започнаха да се изказват, след като на 1 октомври на закрита конференция във Франкфурт Бини Смаги, член на борда на Европейската централна банка (ЕЦБ), говори за опасностите пред източноевропейските страни с валутен борд или фиксиран курс - Литва, Латвия, Естония, България.

Точно заради фиксирания курс номиналните лихвени проценти в тях са близки до европейските, а реалните (намалени с инфлацията) понякога са негативни. В същото време ръстът на тези икономики е много по-висок, отколкото в еврозоната. Така достъпът до пари става твърде лесен и инфлацията по-трудно може да бъде контролирана.

На същата конференция Юрген Щарк, колега на Смаги, предупреждава, че в балтийските републики и България се натрупват големи дисбаланси, които могат да доведат до кризи. Това поставя под съмнение доколко устойчиво тези държави ще успяват да догонват стандартите в ЕС.

Щарк има предвид високата инфлация, кредитния бум и големите дефицити по текущата сметка на платежния баланс (подробности на стр. 14-15). Заключението му е, че тези проблеми няма лесно да бъдат разрешени с присъединяването на страните в еврозоната и че е по-добре да не приемат общата валута прекалено рано.

Тези две изказвания на представители на ЕЦБ пък предизвикаха различни спекулации. В свой анализ по темата датската Danske bank даже задава въпроса не е ли това начин на ЕЦБ да каже на балтийските републики и България, че е време да изоставят фиксирания курс.

Това обаче звучи страшно там, където доверието в курса е религия.

На глас по забранената тема

Въпреки подозренията на експертите от Danske bank няма данни да се смята, че с изказванията си представителите на ЕЦБ намекват за отмяна на валутните бордове. Такъв извод трудно би могъл да бъде направен и от пълните им речи на конференцията (ecb.eu).

По неофициална информация дори се е наложило подозренията да бъдат опровергани от Европейската централна банка в двустранни разговори със засегнатите страни. (Впрочем Danske bank е известна с апокалиптичните си твърдения, които редовно се оспорват от различни влиятелни институции.)

Въпреки опитите на "Капитал" да получи коментар от Юрген Щарк по темата, от пресофиса му казаха, че не е политика на членовете на борда на ЕЦБ да влизат в медиен диалог.

Позицията на БНБ е не по-малко категорична от всеки друг път - бордът остава до приемането на еврото, валутният курс не се променя. Има няколко основателни причини това да е така.

Основната е, че макар и да орязва инструментите, с които държавата може да смекчава евентуални кризи, фиксираният курс гарантира доверие към системата - от там стабилност и растеж. Което се потвърждава и от сравненията между държавите с борд и останалите от Източна Европа.

Могат да се срещнат твърдения, че ако курсът се освободи и плавно девалвира, това може да направи по-конкурентен износа на българските стоки, а така ще се стимулира производството и ще се подобри салдото по силно отрицателния търговски баланс на страната.

Но преобладаващото мнение на икономистите е обратното - че заради големите чуждестранни инвестиции през последните години левът може и да поскъпне спрямо еврото. Донякъде в подкрепа на това са показателите за реален ефективен валутен курс на лева (спрямо кошница от валути на основните търговски партньори).

Според изчисленията на централната банка и Агенцията за анализи и прогнози към правителството няма основания да се смята, че в момента левът е надценен.

Не на последно място, той е дотолкова добре покрит с валутен резерв при сегашния курс, че дори утре всички да поискат да заменят парите си в евро, ще могат да го направят.

Още по-дълъг път към еврото

Ако пътят на България към евросъюза беше дълъг, на пътя към еврото засега не му се вижда краят. Това поне е сигурен извод от изказванията на европейските централни банкери. Преди три години официалната цел на БНБ беше общата валута да замени лева накъде около 2010 г. Последните настроения в ЕЦБ обаче замразиха всякакви прогнози.

Подобна е ситуацията и други две страни кандидатки за еврото с валутен борд - Литва и Естония. Преди година ЕЦБ отказа да пусне Литва в еврозоната, аргументирайки се с минимално отклонение от инфлационния критерий.

Перспективите за Естония също не са ясни, въпреки че страната е най-близко до европейските стандарти (68% от БВП на глава от населението спрямо средното за ЕС, при 37% за България).

В неофициални разговори с репортери на "Капитал" високопоставен представител на Естония коментира, че несигурността кога ще бъдат включени в еврозоната не действа добре за доверието. Ако продължава така, ще сме принудени да обявим, че не искаме евро и сами ще защитаваме валутния си борд, коментира източникът пред "Капитал".

България също е в ситуация на дълго очакване. За разлика от балтийските републики страната ни все още не е влязла във валутния механизъм (ERM 2), който задължително предшества присъединяването към еврозоната. В рамките на поне две години държавите, включени в механизма, трябва да подържат валутния си курс спрямо еврото в коридор от +/-15%, като България е обявила, че ще държи лева фиксиран по сегашния курс.

Единственият критерий, на който страната ни засега не отговаря, е именно инфлацията, която до края на септември е 13% на годишна база (11% според начина, по който се измерва в Евростат).

Българските власти са убедени, че тя ще спадне до приемливи нива още през следващата година. Според източници, близки до ЕЦБ, обаче в банката има гласове, които засега не подкрепят влизането на България във валутния механизъм.

Неяснотата за това кога ще започне официалният път към еврото поражда дискусиите за лева. Всъщност при сегашното състояние на икономиката огромният валутен резерв и високото ниво на чужди инвестиции, няма основания за притеснения.

Въпросът е какво ще стане след още 5, 6 или 10 години - колкото и да са необходими на ЕЦБ да прецени, че България е готова за еврото. Тоест до планирания край на валутния борд

Какво правим дотогава?

Проблемът е, че развитието на рисковете и "дисбалансите", посочени от Щарк, трудно може да се прогнозира за толкова дълъг период.

Големите въпросителни пред дългосрочната стабилност са как да се ограничава инфлацията, как да се запазят чуждестранните инвестиции и как не на последно място да се подържа доверието към лева. Очевидните отговори са малко изтъркани и за добро или лошо зависят от политиците - добра бизнес среда и много конкуренция. И (с голямо извинение за 18-годишното клише) реформи в тромавия публичен сектор. Там се крият двата големи коза:

- Оптимизирането на разходите ще позволи допълнително да се свие данъчно-осигурителната тежест, включително върху труда, което е важно за дохода от инвестиции.

- Съкращаването на неефективността ще прехвърли човешки ресурси към частния сектор, където липсата на хора вече създава натиск заплатите да се вдигат по-бързо от производителността. Защото това звучи като инфлация. И тук е обяснението за нежеланието на правителството да вдигне поголовно и двойно заплатите на стачкуващи в сектора образование, след тях в здравеопазване и всички други...

Малко е разочароващо, но след въвеждането на валутния борд втора подобна автоматична магия не се е явявала. Дори опазването му от лошите сили, които незнайно защо не трябва да се казват на глас, зависи от неговите създатели.

Отново като в "Хари Потър" - след известни съмнения и спекулации самата Дж. К. Роулинг направи избора дали да го убие или да го спаси.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Полша обвини Русия, че стои зад пожара в търговски център във Варшава миналата година

Свят Преди 4 часа

От началото на руската агресия срещу Украйна, Полша твърди, че е била обект на организирани от Русия опити за саботаж

Макрон

Макрон настоя за „необходимостта от прекратяване на огъня“ преди преговорите между Русия и Украйна

Свят Преди 6 часа

Той е разговарял в германския, британския и полския си колега, както и с Доналд Тръмп

Примирието между Индия и Пакистан е разтърсено от сблъсъци в Кашмир

Примирието между Индия и Пакистан е разтърсено от сблъсъци в Кашмир

Свят Преди 8 часа

Двете страни вчера се споразумяха за примирие след преговори за деескалиране на най-сериозната военна конфронтация между тях от десетилетия

Отвори ли президентът „Кутията на Пандора” по темата еврозона

Отвори ли президентът „Кутията на Пандора” по темата еврозона

България Преди 8 часа

Коментар на журналистите Веселин Стойнев и Александър Симов

р

Израел: Едностранното признаване на палестинска държава ще доведе до "едностранни мерки"

Свят Преди 9 часа

Израелският външен министър Гидеон Саар похвали новото германско ръководство като "истински приятели на Израел"

Можете ли да отслабнете, ако ядете пица всеки ден

Можете ли да отслабнете, ако ядете пица всеки ден

Любопитно Преди 9 часа

Пицата е любимо ястие на мнозина и може да е трудно да се откажете от нея

Иранският външен министър Абас Арагчи и специалният пратеник на Белия дом Стив Уиткоф

САЩ и Иран обсъдиха „техническите елементи“ на ядреното споразумение

Свят Преди 9 часа

Иран и САЩ са се разбрали да проведат в близко време следващ кръг преговори

о

Великобритания планира мерки за ограничаване на визите за квалифицирани работници

Свят Преди 10 часа

Британският премиер Киър Стармър е под натиск да намали нетната миграция

<p>Червен сняг и черни дни: Американският апокалипсис на 30-те</p>

Червеният сняг над Бостън: История на екологичната катастрофа в САЩ

Любопитно Преди 10 часа

Жителите на Бостън се оказали изправени пред странен нов свят в началото на 1930-те години

Марко Рубио ще участва в неофициална среща на НАТО в Турция, посветена на Русия и Украйна

Марко Рубио ще участва в неофициална среща на НАТО в Турция, посветена на Русия и Украйна

Свят Преди 11 часа

На срещата ще бъде обсъдено слагането на край на войната между Русия и Украйна

Премиерът Желязков ще открие кръгла маса срещу насилието над животни

Премиерът Желязков ще открие кръгла маса срещу насилието над животни

България Преди 11 часа

Форумът ще се проведе в понеделник, 12 май, от 11 ч.

,

Вандалски акт? Фонтанът на площад „Славейков” в София осъмна пълен с бяла пяна

България Преди 11 часа

Вероятно в него е изсипан почистващ препарат

Ердоган: Турция е готова да бъде домакин на преговори между Русия и Украйна

Ердоган: Турция е готова да бъде домакин на преговори между Русия и Украйна

Свят Преди 11 часа

Турският президент е казал това в телефонни разговори с Путин и Макрон

Румен Радев: Пишещите се за най-големи демократи са срещу демокрацията

Румен Радев: Пишещите се за най-големи демократи са срещу демокрацията

България Преди 12 часа

Радев коментира и кандидатурата на председателя на ДАНС Пламен Тончев за ръководител на Комисията по досиетата

Пари в брой или плащане с карта? Кое е по-добре?

Пари в брой или плащане с карта? Кое е по-добре?

Свят Преди 12 часа

Трябва ли на касите в магазините и заведенията да може да се плаща и в брой?

Мерц: Предложението на Русия за преговори с Киев е далеч от достатъчно

Мерц: Предложението на Русия за преговори с Киев е далеч от достатъчно

Свят Преди 12 часа

"Предложението на Русия за преки преговори с Украйна е добър знак“